اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec
امام جمعه اشکذر

از برگزار کنندگان کنگره شهدای یزد قدردرانی شود

شناسه خبر : 97820 | تاریخ انتشار : : 13 فروردین 1400 - 19:51 | ارسال توسط :

خطیب جمعه اشکذر با اشاره به اختتامیه کنگره ۴ هزار شهید استان یزد؛ گفت: در این رابطه بسیار مناسب است تا از زحمات همه جانبه عزیزانی که یکسال زحمت کشیدند و این کنگره را برگزار کردند؛ تقدیر شود.

به گزارش اشکذر خبر؛ نماز وحدت بخش جمعه اشکذر به امامت حجه الاسلام طالبیان امام جمعه اشکذر در مصلی نماز جمعه اشکذر برگزار شد.

طالبیان در خطبه های نماز جمعه با اشاره به اینکه طبق مجموع آموزه های دینی، قرآن و احادیث ما دو غم و اندوه داریم؛ گفت: یک غم و اندوه ممدوح و پسندیده است که موضوع خطبه های امروز نیست و در مجالی دیگر صحبت می کنیم و دیگری که موضوع صحبت ما است که همان غم و اندوه ناپسند و مذموم  است و آن غم و اندوهی است که هم جسم و هم روح ما را غصه دار می کند.

وی در همین رابطه با ذکر روایتی حضرت امیرالمومنین (ع) که می فرمایند: نصف پیری غصه های بی جاست و نیز روایتی که غم و غصه همانطور که به جسم ضربه میزند؛ مرض نفس و روح را بیمار می کند؛ به ذکر روایتی از امام صادق (ع) می فرمایند: همانطور که جسم بیمار میشود؛ روح هم با غم و غصه بیمار میشود؛ بیان داشت: سوالی که ایجاد میشود و باید جواب آن را یافت و عمل کرد این است که؛ ریشه این غم و غصه های ناپسند کجاست!؟ و بعد از شناخت ریشه باید از خود پرسید راه درمان چیست!؟

خطیب جمعه اشکذر در ادامه گفت: ما وقتی به سراغ روایات می رویم تا این غم های ناپسند را ریشه یابی کنیم به این نکته می رسیم که اکثر غصه ها و دردهای ناپسند مرتبط است با مساله مقایسه کردن زندگی دنیایی خود با دیگران و این نکته مرتبط با فقیران و ندارها نیست. بلکه ثروتمندان و دارا ها هم این قیاس را می کنند و غم و اندوه دچار آنها هم میشود.

طالبیان با ذکر روایتی از پیامبر اعظم (ص) که آن حضرت می فرمایند: کسی که زندگی خود را با دیگران مقایسه کند همیشه دارای غم و اندوه است و نیز روایت دیگری از امام صادق (ع) که می فرمایند: ریشه همه غم های ناپسند را در دنیا خواهی بیشتر می دانند؛ اظهار داشت: نتیجه اینکه؛ اگر در روایات ما دنیا دوستی به آب شور دریا تعبیر شده است که هیچ وقت خوردن آن عطش را برطرف نمی کند؛ راه درمان آن فقط تغییر در نگرش انسان است؛  که نگرش خود را طبق نظام توحیدی قرار دهد و انسان بداند که خدا رزاق است، و در دنیا هیچ وقت دست برای دنیای بیشتر به سمت کسی دراز کرد و این مقایسه زندگی مادی انسان را به غم و اندوه فراوان می کشاند.

امام جمعه اشکذر در خطبه دوم ضمن تاکید به امر تقوی؛ به عظمت احسان و نیکوکاری اشاره کرد و بیان داشت: شاید در معارف الهی پس از عبودیت خداوند چیزی مانند احسان و خدمت به برادر مومن سفارش نشده است. به طوریکه اینقدر این عمل اهمیت دارد که در روایتی آمده است؛ هیچ چیز مثل احسان و نیکوکاری به نیازمند و رفع حاجت از افراد بینی شیطان را به خاک نمی مالد و اگر کسی بخواهد به بهشت وارد شود؛ باید خدمت و احسان به دیگران را پیشه خود کند.

وی در ادامه به اختتامیه کنگره ۴ هزار شهید استان یزد اشاره کرد و گفت: در این رابطه بسیار مناسب است تا از زحمات همه جانبه عزیزانی که یکسال زحمت کشیدند و این کنگره را برگزار کردند؛ تقدیر شود.

طالبیان به پیام ویدئویی رهبر انقلاب خطاب به مردم یزد و برگزار کنندگان این کنگره گفت: اگر بخواهیم به چند نکته آن گذرا اشاره کنیم جا دارد تا این نکات مرور شود. اینکه یزدی اهل ابتکارند و این نکته خاصی بود که رهبر عزیز خطاب به مردم یزد اشاره کردند و به ذکر نمونه هایی هم در دوران دفاع مقدس و هم دوران برگزاری این کنگره پرداختند.

وی گفت: نکته دیگری که ایشان بسیار بر این نکته تاکید کردند این بود که هدف از برگزاری این یادمان ها رساندن پیام شهدا به همه است. پیامی که شهدا یک نمونه اش در آیات قرآن سوره آل عمران آیات ۱۷۰، ۱۷۱ به آن اشاره شده است. پیام شهیدان به همه آنها که در مسیر آنها هستند؛ این است که دچار هیچ خوف و حزنی نباشید.

امام جمعه اشکذر با اشاره به اینکه هفته آخر ماه شعبان هفته غبار روبی از مساجد است؛ بیان داشت: خدا را باید بسیار سپاسگزار بود که در شهر ما در اطراف و اکناف ما مسجد فراوان است و در طول سال یک بار نماز جماعت و در ماه رمضان سه وعده نماز جماعت و روحانی حضور دارد که باید خیلی قدر آن را دانست.

وی در همین رابطه افزود: اینقدر بحث مسجد مهم است که در روایت داریم؛ هرکس پاک و با طهارت وارد مسجد بشود خداوند گناهان اورا می آمرزد. یا در روایتی دیگر داریم؛ پیامبر اعظم (ص) به حضرت اباذر سفارشاتی دارند که از جمله آنها این است که؛ انسان مومن تا مادامی که در مسجد هست برای هر نفسی که می کشد؛ خداوند ده حسنه به او پاداش می دهد و ده گناه از او پاک می کند. حالا اگر ما می بینیم دیرتر از همه به مسجد می آئیم و زودتر می رویم به خاطر آنکه به این احادیث باور نداریم؛ باید روز به روز در این احادیث تفکر بیشتر کنیم و باورمان بشود.

طالبیان گفت: بله اواخر ماه شعبان باید در عبودیت جدی تر بود، مساجد را جدی بگیریم، طبق خطبه آخرین جمعه ماه شعبان پیامبراعظم (ص) با سجده طولانی و توبه پاک شویم که هیچ چیز پیش خداوند از سجده طولانی محبوب تر نیست.

وی در آخر گفت:نکته آخری که باید بر آن تاکید کنیم؛ کلید واژه ایران قوی است؛ که رهبر عزیزمان بر آن تاکید دارند. این نکته که رهبر عزیز تاکید دارند همان نکته قرآنی “و واعدو لهم …..”است که خداوند از مومنین خواسته خود را قوت و قدرت ببخشند.

وی با طرح این پرسش که این قدرت چگونه به دست می آید؟ بالاتر بردن سطح ایمان و معرفت عمومی، اعتماد به نفس و تقویت روحیه انقلابی، تقویت بنیه علمی، تقویت اقتصاد و حمایت از تولیدات ملی و حضور پرشور و حداکثری در انتخابات را از جمله مواردی برشمرد که سبب ایجاد ایران قوی با امنیت بالا می شود.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/6B9HY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec