اشکذر خبر

همزمان با پیشروی پروژه کارخانه شیشه مظروف منتشر شد

نامه اعتراضی مدیرعامل موسسه حامیان حیات پاک خطاب به مدیرکل محیط زیست استان

شناسه خبر : 97350 | تاریخ انتشار : : 19 اسفند 1399 - 8:38 | ارسال توسط :

نامه اعتراضی مدیرعامل وسسه حامیات حیات پاک شهرستان اشکذر خطاب به مدیرکل اداره محیط زیست استان یزد؛ نسبت به احداث کارخانه شیشه در شهرک فولادی های بخش خضرآباد این شهرستان منتشر شد.

به گزارش اشکذر خبر؛ محمدحسن طالبیان مدیرعامل موسسه حامیان حیات پاک شهرستان اشکذر درپی صدور مجوز احداث کارخانه شیشه مظروف در شهرک فولادی های این شهرستان واقع در بخش خضرآباد؛ نامه اعتراضی خطاب به مدیرکل اداره محیط زیست استان یزد صادر نمود.

متن این نامه که رونوشت آن به مسئولان استانی و شهرستانی از جمله استاندار یزد جهت پیگیری، اداره محیط زیست اشکذر و ائمه جمعه شهرستان اشکذر نیز ارسال شده است؛ به شرح زیر است.

ای کسانی که ایمان آورده اید؛ چرا چیزی می گویید که به آن عمل نمی کنید؟ نزد خدا سخت مورد خشم است که چیزی را بگوئید و عمل نکنید. (ترجمه آیه ۲ و ۳ از سوره صف)

سرکار خانم دکتر نیره پورملایی
مدیر کل محترم اداره حفاظت محیط زیست استان یزد

موضوع: مخالفت صریح و اعتراض شدید با احداث کارخانه تولید شیشه مظروف در شهرک فولاد اشکذر

با سلام و تحیت
بنابر اخبار رسیده؛ برخی در صدد هستند با همراهی مسئولین و با بهانه ایجاد اشتغال و نیز سوء استفاده از فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر نامگذاری سال جهش تولید؛ نسبت به تأسیس کارخانه شیشه در شهرک صنعتی فولاد اشکذر اقدام نمایند.

واقعیت این است که شهرستان اشکذر به واسطه داشتن یک هزار و ۱۱۵ واحد صنعتی فعال در زمینه های تولید کاشی و سرامیک، فولاد، نساجی، آجر و بلوک، کاغذ و مقوا، نیروگاه تولید برق، کشتارگاه دام و طیور و گلخانه و… به عنوان سومین شهرستان صنعتی استان و به دلیل آلایندگی ناشی از این صنایع و هم چنین برخورداری از آلودگی صنایع شهرستان های همجوار؛ در زمره آلوده ترین شهرهای استان یزد محسوب می شود و چندین سال است که صنایع آلاینده و آلودگی هوا یکی از دغدغه های اصلی و حیاتی مردم مظلوم و انقلابی شهرستان اشکذر شده است و بارها با الفاظ مختلف و از مجاری قانونی، مخالفت صریح خود را با احداث هر گونه صنایع آلاینده در این شهرستان اعلام نموده‌اند چرا که در دهه‌های اخیر و هم‌زمان با ورود صنایع آلاینده به اشکذر نه‌ تنها ترکیب جمعیتی و فرهنگ و آداب و رسوم و سبک زندگی مردمان متدین و با اصالت این دیار مورد هجمه جدی واقع شده ؛ بلکه با فعالیت صنایع تا حدود زیادی حوزه کشاورزی اشکذر؛ که تا چند دهه پیش زبانزد خاص و عام بود نیز مورد تهدید جدی واقع شده و این در حالی است که کشاورزی با فرهنگ کسب و کار و خلق‌ وخوی مردم این شهرستان عجین شده است. ولی متاسفانه با وجود همه این اعتراض ها، شاهد هستیم که تاثیری در تغییر رویکرد و نگرش مسئولین ذیربط نداشته و بدون توجه به بحث آمایش سرزمین ، صنایع بصورت نامتوازن در حال استقرار هستند. به طوری که اکنون این شهرستان به لحاظ تعداد و تنوع صنایع به مرحله اشباع رسیده است.

پیامبراکرم (ص) در حدیثی فرمودند: هرکس صدای مظلومی را بشنود و او را یاری نکند مسلمان نخواهد بود و سالهاست که صدای مظلومیت مردم ولایتمدار ، انقلابی، متدین و ستمدیده شهرستان اشکذر بلند است و متاسفانه صدای دادخواهی آنها به جایی نرسیده و بعضا این اعتراض ها رنگ و بوی سیاسی به خود می گیرد و خواسته اصلی مردم یعنی بهره مندی از هوای پاک و سالم نادیده گرفته می شود.(البته نباید زحمات و حمایت های برخی مسئولین دلسوز نظام و حامی مردم نادیده گرفته شود بلکه جای تشکر و قدردانی هم دارد).

ذکر چند نکته اساسی در اینجا حائز اهمیت است: اولا با توجه به خشکسالی های اخیر و بحران کم آبی در استان خشک و کویری یزد این کارخانه در مکانی می خواهد احداث شود که بر روی بزرگ ترین و بهترین سفره‌ آبی استان یزد و هم چنین در مسیر بادهای غالب واقع‌ شده است و ثانیا مجوز اولیه احداث شهرک فولاد برای تولید صنایع پایین دستی شرکت فولاد آلیاژی بوده است ولی با کمال تاسف بدلیل ضعف مدیریتی شاهد فعالیت واحد های ذوب فولاد در این شهرک هستیم. ثالثا تجربه نشان داده که استناد به مجوزهای صادر شده در دولت های قبل، دستاویزی برای مسئولین و صاحبان صنایع در دولت های بعدی بوده و خواهد یود و بیم آن می رود که چنانچه خدای نکرده اکنون مجوز تاسیس کارخانه شیشه صادر شود در سال های آتی به همین بهانه، این صنعت آلاینده مهمان ناخوانده اشکذری ها شود.

پیرو مصوبه شورای تامین استان یزد در سال ۹۷ مبنی بر ممنوعیت استقرار هرگونه صنایع آلاینده و پرآبخواه در محور یزد – اردکان و پافشاری مکرر مسئولین ذیربط از جمله سرکارعالی بر اجرای این مصوبه و حفظ سلامت مردم و نیز مخالفت های گسترده مردمی که ولی نعمتان انقلاب هستند و با تقدیم ۳۰۵ شهید و صدها ایثارگر، رزمنده، آزاده و جانباز دین خود را به نظام و انقلاب ادا کرده اند؛ مستدعی است دستورات لازم برای متوقف کردن این کارخانه و حفظ منافع مردم و بازگشت آرامش به مردم را صادر فرمایید.

امید است به جهت محقق شدن اصل پنجاهم قانون اساسی و قانون هوای پاک و هم سلامت جسم و آرامش روح و روان مردم، جلوی ضرر و خسران مردم اشکذر گرفته شود. (به گفته سعدی: علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد دریغ سود ندارد چو رفت کار از دست)

لازم به یادآوری است که چنانچه تصمیم مسئولین چیزی غیر از این باشد آینده زندگی برای مردم و نسل بعدی شهرستان اشکذر (بخش مرکزی و بخش خضرآباد) را با خطر جدی مواجه خواهد کرد که تهدید امنیت بزرگی محسوب می شود و عواقب آن بر عهده متولیان امر خواهد بود.

با سپاس
محمدحسن طالبیان اشکذری
مدیر عامل موسسه

رونوشت به: استاندار محترم یزد جهت استحضار و صدور دستور اقدام لازم
ائمه محترم جمعه شهرستان اشکذر
مدیر کل محترم صمت استان یزد جهت استحضار و صدور دستور اقدام لازم
مدیر کل محترم سازمان بازرسی استان یزد
فرماندار محترم شهرستان اشکذر
رییس محترم اداره اطلاعات شهرستان اشکذر
دادستان محترم شهرستان اشکذر
رییس محترم اداره محیط زیست اشکذر

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/aOn2J

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *