• کد خبر: 22614
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: دوشنبه 6 خرداد 1392 - 21:20
  کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از مسائلی که موجب بروز مشکل در کشور شده است این است که هر کس می گوید من برنامه ای دارم و آن برنامه باید مبنای کارها باشد.
  جلیلی

  مهر:  سعید جلیلی بعد از ظهر امروز در جمع نخبگان اقتصادی گفت: مباحثی که مطرح شد مباحثی است که هر کس که در جایگاه رئیس جمهور قرار گرفت باید درباره این مباحث به این سوال که چگونه می خواهد این کارها را انجام دهد پاسخ دهد. این مسئله که باید در عرصه های مختلف از جمله عرصه اقتصادی چه رویکرد مشخصی داشته باشیم و بر مبنای پارادایمی حرکت کنیم مسئله اساسی است.

  این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما  در بحثها انتخاباتی این را مطرح کردیم که اندیشه های انقلاب در تمام این موضوعات می تواند حرف برای گفتن داشته باشد؛ در تحقق یک اندیشه، کار جدی در تعامل با صاحبان حوزه اندیشه و کسانی که در حوزه عمل دخیل هستند لازم است.

  جلیلی ادامه داد: شاید با توجه به وضعیت کنونی، عرصه اقتصاد بیشتر از سایر عرصه ها مانند فرهنگ و سیاست در مباحث محوری انتخاباتی ما مورد توجه قرار گرفته که این امر قابل لمس است و آن موضوع آزاد سازی ظرفیت هاست.

  وی با طرح این سوال که چه کنیم ظرفیت ها دچار انحلال و انحراف نشود و نیز علیه هم به کار گرفته نشده و با هم هم افزایی داشته باشند ادامه داد: اگر در ظرفیت های مختلف از جمله اقتصاد این امر را در نظر بگیریم، یک اقتدار قابل توجه در غالب مباحث مختلف از جمله مباحث اقتصادی و رفاه مردم فراهم خواهد شد که لازمه آن این است که ظرفیت ها را باور داشته باشیم که مهمترین این ظرفیت ها خود مردم و جوانان هستند.

  جلیلی عنوان کرد: اگر بستر مناسبی برای این ظرفیت فراهم کنیم ادعای رسیدن به موفقیت ها گزاف نخواهد بود اما چگونگی رسیدن به آنها بسیار مهم است ضمن اینکه تاکید می کنم نباید در نظریه پردازی و الگوسازی در حوزه مورد نظر متوقف شویم.

  جلیلی گفت: نقطه عظمت ما روشن است ، ما اسناد بالا دستی از جمله قانون اساسی برنامه پنجم توسعه، چشم انداز 1404، اصل 44 و قانون هدفمندی یارانه ها را داریم که اجرای آنها الزامی است.

  این کاندیدای ریاست جمهوری ادامه داد: یکی از بحث هایی که موجب بروز مشکل در کشورشده همین است که هر کس می گوید من برنامه ای دارم که باید مبنای کارها باشد، ممکن است رئیس جمهوری با حداکثر جلب آرا مردم برنامه ای ارائه دهد اما آن برنامه مبنای قانون در کشور نخواهد شد بلکه مباحثی باید مبنای عمل دولت قرار گیرد که سیر قانونی را طی کرده باشد.

  جلیلی گفت: امروز اگر بر اساس مدل، رویکرد و قانون به یک جمع بندی رسیدیم که این یک طرح را اجرا کنیم باید ببینیم آیا ساختار کشور این قوت را دارد که آن طرح اجرا شود یا نه.

  وی افزود: نمی خواهیم بی انصافی کرده و این ساختار را خیلی زیاد تضعیف کنیم اما به هر حال ماشین دولت برای این سرعت کافی نیست، این ماشین ما را در آن سرعت مورد نظر نمی تواند به مقصد برساند باید آن را راه انداخت.

  کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: ساختار اجرایی- اداری کشور نه تنها ظرفیت ها را فعال نمی کند بلکه خود مانع آزاد سازی آنهاست در چنین شرایطی یکی از اولویت های بزرگ ما این است که این ماشین راه بیفتد، باید پنچری ماشین گرفته شده و سعی کنیم شتاب لازم را پیدا کند. باید درعرصه ساز و کار اداری ایرادها را برطرف کنیم.

  جلیلی ادامه داد: مردم ما ملت هوشیاری هستند و باید از فرصتهای موجود برای ارتقا این هوشیاری استفاده کنیم؛ یکی از آسیبهای که وجود دارد این است که ما می خواهیم کارهای انجام دهیم که در دوره 4 ساله نمود داشته باشد، البته اگر دچار غفلت شویم کشور روز به روز خسارت خواهد دید.

  وی عنوان کرد: مادامی که یک ساختار نتواند شفافیت لازم را داشته باشد نمی توان برنامه ریز، نظارت و تصمیم گیری درست انجام داد، نمی توان در خلا و تاریکی کار کرد.

  وی با اشاره به برخی مصدایق عدم شفافیت اقتصادی گفت: مسئله ذینفع واحد، وکالت بلاعزل، اوراق مشارکت بی نام و ثبت شرکتهای مختلف با اسامی گوناگون چیزهای ریزی است که از مشکلات جدی محسوب می شود، باید این مسائل را برطرف کنیم.

  جلیلی گفت: در شکل درست پاسخ گویی دستگاههای دولتی باید به سراغ ارباب رجوع بروند، دستگاه های دولتی باید به عنوان یک خدمتگزار به همه کسانی که می خواهند از خدمات استفاده کنند اطلاع رسانی درست و به موقع انجام دهد.

  وی افزود: تصمیم سازی و تصمیم گیری اقتصادی یک از بحث هایی است که باید در دولت تقویت شود؛ در حال حاضر در حوزه اقتصاد شوراهای قانونی بسیاری داریم که در چارچوب قانون عمل می کنند اما چه تضمینی وجود دارد که ارتباط و تصمیم گیری های آنها با هم تفاوت نداشته باشد، اینها باید باهم هم افزایی داشته باشند؛ وظیفه مهم رئیس جمهوراین است که آهنگ مختلف از دستگاه های اجرای بیرون نیاید.

  وی با اشاره به 70 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی گفت: این معوقات بانکی از بیت المال است و فقط  یازده هزار میلیارد آن در دست 23 نفر است، اما اگر این حفره ها گرفته نشود و ما فقط مدل و الگو بسازیم سرمایه ها از بین می رود.

  وی ادامه داد: یکی از مهمترین مسائل درعرصه اقتصادی این است که از فرصتها استفاده نمی کنیم در حالی که ضرر استفاده نکردن از این فرصتها کمتر از ضرر تقصیر کار نیست؛ فرصت ترانزیت در کشور بسیار زیاد است که می تواند ما را از بسیاری از نگرانی ها نجات دهد، فرصت بنادر تجاری ظرفیت مهمی است اگر ظرفیتهای و فرصتها را به موقع استفاده کنیم خود به خود تهدیدها منتفی می شود.

  جلیلی با بیان اینکه وزارت خارجه می تواند به میزان قابل توجهی به اقتصاد و تولید کشور کمک کند خاطرنشان کرد: در سیاست خارجی باید نقاط مشترک را با سایر کشورها پیدا کنیم زیرا این نقاط مشترک فرصت پیدا می شود، ما با بسیاری از کشورها نقاط مشترک داریم مانند امریکای لاتین که می تواند برایمان تولید فرصت کند البته در همسایگی خودمان یعنی در شمال و جنوب کشورمان هم ظرفیتهای بسیاری داریم که از آنها استفاده کنیم در همین اقتصاد فعلی می توانیم بیشتر از این حرکت کنیم.

  کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهور ادامه داد: براساس گفتمان انقلاب و اسناد بالادستی و سازوکارهای صحیح اجرایی، مننتخب مردم می تواند این مسیر را با شتاب و استفاده حداکثری از فرصتها ادامه دهد.

  به گزارش خبرنگار مهر در ابتدای این نشست تعدادی از کارشناسان و اساتید اقتصادی از جمله دکتر رزاقی، دکتر پرویز داودی، دکتر زریباف و دکتر شریف زاده به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در حوزه  اقتصاد پرداختند.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/vjnxx

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *