یکی از سنت‌هایی که از قدیم‌الایام در شهر و روستاهای این بخش رواج داشته و جوانان و نوجوانان این منطقه به آن پایبند بودند، سنت دوست دوست علی است.

به گزارش اشکذر خبر؛ دوست دوست، دوست علی» ازجمله آیین‌هایی است که در اواخر ماه مبارک رمضان و در شب بیست هفتم این ماه برگزار می‌شود، این آیین مانند سنتی قدیمی قاشق زنی در شب‌های منتهی به نوروز است که در آن دختر و پسرهای کودک و نوجوان با در دست داشتن کاسه و کیسه‌هایی برای گرفتن انعام به خانه‌های روستاهای مختلف مراجعه و شعر ” دوست دوست، دوست علی ” را زیر لب زمزمه می‌کنند.

از قدیم تابه‌حال هنگام اجرای این آئین کودکان و نوجوانان روستاهابر در منازل رفته و در مدح امام علی (ع) اشعار “دوست دوست، دوست علی دوست “، دوست دوست؛ دوست علی دوست، این خونه چقدر قشنگه، همه شربت قنده، الهی علی درش نبنده، الله کریم ۱۰ نفریم (هر تعدادی که باشند)، مدی یا بریم؟! را می‌خوانند و تقاضای هدیه و انعام می‌کنند.

صاحبان خانه هم معمولاً با روی گشاده و سعه صدر از خوراکی‌هایی که قبلاً برای همین شب تهیه‌کرده‌اند در جواب می‌گویند: می‌دیم می دیم. صبر کنید و باز هم افراد در جواب صاحبخانه می‌گویند: این خونه رو به طبسه – صابش (صاحبش) به مکه برسه

برخی از مردم اعتقاد دارند این کار باعث برآوردن حوائج و همدردی با یتیمان کوفه و همدلی با مولا علی (ع) است.

اجرای آیین‌هایی مانند دوست دوست علی دوست با باور‌هایی در ارتباط با برآورده شدن حاجات همراه است، اما در اصل به تحکیم روابط اجتماعی افراد کمک می‌کند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/h3C1u