اشکذر خبر

یادداشت سردبیر

این هم گذشت

شناسه خبر : 96440 | تاریخ انتشار : : ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰:۵۹ | ارسال توسط :

ظرفیت فرهنگی شهرستان اشکذر که اساسا بر دو پایه تاریخ و تمدن این دیار و نیز عدم توجه به این پتانسیل در طول دوران های مختلف؛ به طور روز افزون در حال انباشت شدن است؛ میتواند مانند سایر مولفه های این شهرستان (کشاورزی، صنعت و…) به ارتقاء این شهرستان در سطح استان یزد بیانجامد و این شهرستان چون نگینی در دل کویر بدرخشد.

اشکذر خبر؛ علی مشیری نیا؛ علی حکیمیان پس از دوره ای کوتاه و خدمت صادقانه به عنوان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اشکذر از این اداره رفت. خبر کوتاه اما مهم بود.

و اما در رابطه با اهمیت این خبر همین بس که؛ بر اساس نقل منابع معتبر؛ نامبرده با میل و اراده شخصی خود؛ حوزه فعالیت فعلی خود را به تکیه زدن بر مسند ریاست اداره فرهنگی شهرستان اشکذر ترجیح داده است.

اینکه چرا ایشان ترجیحا پشت به موفعیت خود در شهرستان اشکذر نموده را باید در انتظارات او جستچو نمود. چرا که به زعم نگارنده حکیمیان نه تنها جوان مستعد و باانگیزه در اجرای امور فرهنگی بود؛ بلکه تا حدود زیادی شیفته خدمت در حوزه فرهنگی و برای مردم شهرستان اشکذر بود؛ که البته این ادعا را می توان با تحلیل عملکرد ایشان طی مدت خدمت خود در این شهرستان به اثبات رساند.

قطعا اگر نگوئیم کار فرهنگی و بدون دارا بودن نیروی انسانی و همچنین کمترین منابع مالی؛ معجزه است؛ چیزی شبیه معجزه است. بویژه اینکه در هزاره ای که در آن به سر می بریم همه چیز رنگ و بوی مادیات گرفته است.

به جرات میتوان گفت؛ برگزاری شب های شعر؛ برگزاری مراسم رونمائی از کتاب نویسنده مجومردی، ایجاد تحرک در نیروهای فرهنگی و نیز ایجاد حس خود باوری در اصحاب فرهنگ و هنر این شهرستان؛ ارزنده ترین هنر و نیز خدمتی بود که او به این دیار نمود و البته فراموش نخواهیم کرد که او با کمترین بضاعت و توانائی چه از حیث دارا بودن منابع مالی و چه از حیث برخورداری از نیروی انسانی و تنها و تنها با تکیه بر عزم و اراده خود و نیز اتکاء به توانائی خویشتن خود؛ این امور را دنبال کرد.

آری رفتن حکیمیان و یا هر نیروی با انگیزه ای با جنین مختصات فکری و شخصیتی؛ میتواند بیانگر دو موضوع مهم باشد. اول اینکه؛ در شهرستان اشکذر به  هر دلیلی نیازی به انجام کارهای فرهنگی و اینگونه ای وجود ندارد و یا اینکه مسئولین محترم تفاوتی میان آب آوردن و سبو شکستن قائل نیستند. قطعا مسئولین این توانائی را داشتند تا با تامین دو نفر از مجموع چهار نیروی انسانی و پست خالی این اداره شهرستانی که الحال در مرکز استان مشغول به خدمت هستند؛ قدری از فشار کاری وی را کم نموده و ایشان فرار را بر قرار ترجیح ندهد.

دوم اینکه؛ همچنان نگاه های بیرونی بویژه نگاه مسئولین استانی به شهرستان اشکذر نگاه درجه چندمی و دسته چندمی و بدون اولویت به این شهرستان می باشد، این در حالی است که شهرستان اشکذر از ظرفیت عظیم فرهنگی برخوردار است که متاسفانه طی سال های اخیر؛ یا آنرا کشف نکرده اند و یا اینکه نسبت به آن بی اهمیت بوده اند.

به اعتقاد نگارنده ظرفیت فرهنگی شهرستان اشکذر که اساسا بر دو پایه تاریخ و تمدن این دیار و نیز عدم توجه به این پتانسیل در طول دوران های مختلف؛ به طور روز افزون در حال انباشت شدن است؛ می تواند مانند سایر مولفه های این شهرستان (کشاورزی، صنعت و…) به ارتقاء این شهرستان در سطح استان یزد بیانجامد و این شهرستان چون نگینی در دل کویر بدرخشد.

کلام آخر:

شهرستان اشکذر از پتانسیل بالای فرهنگی برخوردار است که البته با تغییر رویکرد مسئولین محترم و نیز با وجود نیروی فرهنگی و با انگیزه؛ میتوان بخش مهمی از این پتانسیل را در راستای ارتقای سهم این شهرستان در حوزه فرهنگ بهره جست. شهرستانی که در دل خود روستای دوستدار کتاب را جای داده است و نیز شهرستانی که در عرصه تئاتر و سینما بهترین های این حوزه را در سطح ملی پرورش داده است؛ نیازمند عزم و توجه جدی مسئولین محترم است. حواسمان باشد که زود دیر می شود و حواسمان باشد که روزی نگوئیم که این هم گذشت و ایکاش آنروزی که می توانستم کاری یا عملی در این رابطه انجام داده بودیم

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/NW2wF

یک پاسخ به “این هم گذشت”

  1. علی حکیمیان گفت:

    ممنون از لطف شما، انچه انجام داده ام وظیفه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *