اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

جلسه تفسیر قرآن آیات 53، 54، 55 و 56 سوره حج

شناسه خبر : 72860 | تاریخ انتشار : : 16 اردیبهشت 1397 - 19:26 | ارسال توسط :

خلاصه مباحث تفسیری استاد فهیم نیا ؛ آیه 53سوره مبارکه حج لِيَجْعَلَ مَا يُلْقِي الشَّيْطَانُ فِتْنَةً لِلَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ وَالْقَاسِيَةِ قُلُوبُهُمْ وَإِنَّ الظَّالِمِينَ لَفِي شِقَاقٍ بَعِيدٍ ـ در آیه 52 خداوند می فرماید انبیا الهی هنگامی که مطالبی را بیان می کردند مخالفین آنها دو اقدام انجام می دادند : 1 ـ سعی می […]

خلاصه مباحث تفسیری استاد فهیم نیا ؛ آیه 53سوره مبارکه حج
لِيَجْعَلَ مَا يُلْقِي الشَّيْطَانُ فِتْنَةً لِلَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ وَالْقَاسِيَةِ قُلُوبُهُمْ وَإِنَّ الظَّالِمِينَ لَفِي شِقَاقٍ بَعِيدٍ
ـ در آیه 52 خداوند می فرماید انبیا الهی هنگامی که مطالبی را بیان می کردند مخالفین آنها دو اقدام انجام می دادند :
1 ـ سعی می کردند اهداف و آمال انبیا را مخدوش کنند .
2 ـ سعی می کردند همراه مطالبی را که پیامبر الهی به مردم می گوید آنها نیز مطالب نادرستی در کنار آن مطالب به مردم القا کنند .
در این آیه خداوند اثرات القائات شیطانی مخالفین انبیا را بیان می کند . این القائات شیطانی دو اثر داشت . یک اثر آن مثبت بود و یک اثر آن منفی . خداوند در این آیه می فرماید القائات شیطانی مخالفین انبیا « فتنه » بود .
فتنه در این آیه شریفه می تواند دو معنا داشته باشد . یکی به معنای « عذاب » است و یکی هم به معنای « آزمایش » .
سوال مطرح می شود برای چه کسانی این القائات شیطانی مایه عذاب بود ؟ برای کسانی که در دلهای آنها دچار مرض شده است همچنین افرادی که دلهایشان دچار قساوت شده است .
بین انسانی که قلبش مریض است و انسانی که دچار قساوت قلب است تفاوت وجود دارد . انسانی که قلبش مریض است حاضر است مطالب را گوش کند ولی آن را نمی پذیرد ولی کسی که دچار قساوت قلب است اصلاً حاضر به گوش کردن مطالب الهی نیست . قساوت به معنای نفوذ ناپذیری است .
ادامه آیه : وَإِنَّ الظَّالِمِينَ لَفِي شِقَاقٍ بَعِيدٍ ؛ظلم یعنی نقص و ظالم کسی که در فعلش نقص وجود دارد ؛ شقاق یعنی ناسازگاری ؛ ظلم همه اقسام مختلف دارم ، ظلم به خود ، ظلم به مردم و به عبارتی ظلم به خدا و به طور کلی هر نوع ظلم منجر به این می شود که هدایت پذیری انسان کم بشود و خداوند در اینجا می فرماید همانا ظالمین ناسازگاری شدید دارند .
نکته : انسانی که دل بیمار داشته باشد دائما می خواهد به دین ایراد وارد کند برخلاف انسان مؤمن که در روایات انسان مؤمن تشبیه شده است به زنبور عسل . انسانی که دل بیمار دارد و خود را اصلاح نمی کند حالت او مانند مگس می ماند.

آیه ۵۴ سوره مبارکه حج
وَلِیَعْلَمَ الَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّکَ فَیُؤْمِنُوا بِهِ فَتُخْبِتَ لَهُ قُلُوبُهُمْ وَإِنَّ اللَّهَ لَهَادِ الَّذِینَ آمَنُوا إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِیمٍ
در آیه گفته شد که مخالفین انبیا در مخالفت آیات خداوند القائات شیطان را بیان می کنند و به صورت مستمر به کتاب الهی یا به پیامبر الهی ایراد وارد می کنند . این ایراد وارد کردن برای انسان های بد « فتنه » است یعنی برای کسانی که قلب بیمار دارند یا قساوت قلب دارند این القائات شیطان برای آنها یا عذاب است یا آزمایش . در آیه شریفه خداوند می فرماید که این مطالب نادرست یا همان القائات شیطانی برای انسان های عالم که اهل معرفت و دین شناس می باشند منجر به تقویت ایمان آنها می شود چون به بی ارزش بودن این حرف ها اگاه هستند .
خلاصه اینکه اگر کسی اهل معرفت نبود و آگاهی او نسبت به مسائل دین کم بود وسوسه شیطان در او اثر می گذارد و به عبارت دیگر اگر ما آگاهی و معرفت دینی به جامعه و مردم تزریق کنیم اشکالاتی که دشمنان دین وارد می کنند نه تنها منجر به تضعیف ایمان مردم نمی شود بلکه ایمان جامعه تقویت خواهد شد .
در آیه شریفه خداوند می فرماید و لیعلم الذین اوتو العلم . دو نوع علم داریم . یک علم مدرسه ای است یعنی علمی که از طریق اکتساب و مطالعه و شرکت در کلاس های آموزشی به دست می آید . نوعی دوم علم این است که انسان ضمن اینکه در کلاس های آموزشی شرکت می کند و اهل مطالعه و تلاش و یادگیری است در درون خود نیز اهل طهارت نفسانی است یعنی اهل گناه کردن نمی باشد این فرد ممکن است در یک جلسه دینی شرکت کند ولی به اندازه ده جلسه معرفت کسب می کند یا مثلاً یک کتاب می خواند ولی به اندازه ۵ کتاب مطلب یاد می گیرد در قرآن کریم خداوند می فرماید یا ایها الذین امنو ان تتقو الله یجعل لکم فرقانا یعنی اگر مومنین اهل تقوای الهی باشند خداوند به آنها قدرت تشخیص می دهد یعنی معرفت و اگاهی انسان بر اثر رعایت تقوای الهی بالا می رود . در روایات داریم اگر کسی ۴۰ روز خود را برای خداوند خالص کند خداوند مطالب حکمت آمیز از دل او به زبان او جاری می سازد . العلم نور یقضف الله قلب من یشا یعنی علم نور است که خداوند بر دل هر کس بخواهد قرار می دهد .
خداوند در این آیه شریفه می فرماید من اوتو العلم یعنی کسی که خداوند به او علم داد انه الحق می داند که کلام خداوند حق است و ایراداتی که مخالفین می گیرند همه آنها نادرست است . اگر کسی علم و معرفت واقعی و الهی بدست بیاورد دو فایده دارد . اول تقویت ایمان دوم افزوده شدن تواضع . کلمه « خبت » که در آیه شریفه آمده است یعنی رفتن در زمین گود « مخبت » یعنی کسی که می رود در زمین گود خداوند می خواهد به صورت کنایه لطیف می گوید که انسان های که علم به آنها داده شده اهل تواضع هستند در تاریخ داریم که امیر المومنین خم می شد و بند کفش رهگذر را می بست یا کسی که دنبال آدرس می گشت دست او را گرفت و او را راهنمایی می کرد یا حمالی که بارش افتاده بود کمک کرد که بارش را روی پشت او گذاشت دیدند که مولی علی ( ع ) آهسته این آیه شریفه را می خواند تلک الدار الاخره یجعلها للذین لا یریدون عٌلو و لا فساد فی الارض خداوند می فرماید من بهشت را برای کسانی قرار دادم که اهل عٌلو در زمین نباشند و اهل فساد در زمین نباشند یعنی انسان فاسد و انسان متکبر جایگاهش در بهشت نمی باشد . در روایات داریم اگر فردی به اندازه بند کفشش که نو شده است خود را از دیگران بالاتر بگیرد خداوند او را با فرعون محشور می کند زیرا روحیه او روحیه ی فرعونی است و بیش از این از عهده اش نیست . هر کس به جایی رسیده است از داشتن تواضع است یعنی اینکه انسان در مقابل بندگان خدا خود را در جایگاه بالاتر نبیند و اگر کسی خود را بالاتر از دیگران دید منجر خواهد شد که بندگان خدا را تحقیر کند .
در این آیه شریفه خداوند می فرماید اگر کسی اهل معرفت بود حتی سخنان دشمنان اسلام را هم که می شنود اول اینکه معرفت و ایمانش نسبت به خداوند تقویت می شود و دوم اینکه متواضع می شود برای دین خدا و در ادامه می فرماید و ان الله هاد الذین همانا خداوند متعال هدایت می کند کسانی را که امنوا ایمان آوردند الی صراط مستقیم به راه راست هدایت می کند .

آیه 55 سوره مبارکه حج
وَلَا يَزَالُ الَّذِينَ كَفَرُوا فِي مِرْيَةٍ مِنْهُ حَتَّى تَأْتِيَهُمُ السَّاعَةُ بَغْتَةً أَوْ يَأْتِيَهُمْ عَذَابُ يَوْمٍ عَقِيمٍ
دو نوع کافر داریم اول کافرانی هستند که عناد ندارند و بعد از شنیدن سخن حق هدایت می شوند . نوع دوم کافرانی هستند که اهل عناد و لجاجت هستند قرآن می فرماید « فی قلوبهم مرض » کافرانی که دل هایشان بیمار است و یا قساوت قلب دارند این آیه شریفه دلالت بر گروه دوم از کفار است که با شنیدن شبهاتی که بر دین وارد می شود شک و شبه آنان نیز اضافه می شود زیرا دنبال شبه در دین هستند . قرآن می فرماید هر کس دنبال هدایت باشد خداوند بر هدایت او می افزاید مثل افرادی که اهل ذکر و دعا هستند ، دنبال حلال و حرام الهی هستند ، از نگاه حرام از آهنگ حرام پرهیز می کنند خداوند بر هدایت این افراد می افزاید بر عکس آن کسانی که در جاده کفر می روند به هر میزان که جلو می روند بر کفر و عناد آنها افزوده می شود لذا خداوند در این آیه شریفه می فرماید وَلَا يَزَالُ همیشه این گونه است که الَّذِينَ كَفَرُوا کسانی که کافر هستند فِي مِرْيَةٍ مِنْهُ ، مریه شکی است که بر خواست از بد دلی است ؛ به طور عموم شک کردن اشکال ندارد و از شک نباید ترسید شک مقدمه علم است اگر انسان شک نکند هیچ گاه دنبال علم و آگاهی نمی رود آنچه که مظمون و بد است آن شکی است که از روی بد دلی و بد گمانی باشد این نوع شک هیچ گاه مقدمه علم نمی شود ؛ لذا خداوند در اینجا می فرماید همانا کسانی که کافر شدند همواره در تردید و بد دلی هستند.
حَتَّى تَأْتِيَهُمُ السَّاعَةُ بَغْتَةً ، ساعه در قرآن به سه معنا آمده است . یکی به معنای مرگ ، یکی به معنای عالم برزخ و یکی هم به معنای قیامت آمده است در این آیه شریفه ساعه می تواند هم به معنای قیامت باشد هم می تواند به معنای برزخ باشد یعنی کافران وقتی وارد برزخ شدند می توجه می شوند که چه جایگاه بدی دارند یا زمانی که قیامت بر پا می شود به جایگاه بد خود پی خواهند برد.
در ادامه آیه می فرماید أَوْ يَأْتِيَهُمْ عَذَابُ يَوْمٍ عَقِيمٍ عذاب هایی گاهاً اتفاق می افتد که لحظه ای است و ناگهانی است مانند سیل و زلزله و کلاً بلاهای طبیعی که عمدتاً ناگهانی است یا می فرماید عذاب یوم عقیم یعنی عذاب روز قیامت را می بینند ؛ در قرآن کریم حدود 100 اسم برای قیامت ذکر شده است یکی از اسامی که برای قیامت ذکر شده است « یوم عقیم » است. عقیم به معنای نازا می باشد علت اینکه قیامت را یوم عقیم گفته اند به این علت است ما اگر کاری را امروز انجام ندادیم می گوییم فردا انجام خواهیم داد زیرا امکان انجام دادن این کار برای ما در فردا نیز فراهم است اما برای روز قیامت این طور نیست و امکان اینکه فرد بتواند کارهایی که قبلاً قصد انجام آن را داشته است دیگر فراهم نیست لذا روز قیامت « یوم عقیم » است و این هشداری است به همه که هر کار خیری انجام می خواهید بدهید باید در همین دنیا انجام داد روز قیامت روز عقیم است .

آیه 56 سوره مبارکه حج
☘الْمُلْكُ يَوْمَئِذٍ لِلَّهِ يَحْكُمُ بَيْنَهُمْ فَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ☘
✅ملک و سلطنت روز قیامت متعلق به خداست ، در روز قیامت خداوند داوری می کند بین کسانی که اهل کفر و عناد بودند و کسانی که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند و این افراد مومن را به جنات نعیم می برد و آن کفار لجوج را به جهنم خواهد برد. جنات یعنی باغ های پر درخت است و نعیم به نعمت ماندگار می گویند .
❇در این آیه شریفه خداوند می فرماید الْمُلْكُ يَوْمَئِذٍ لِلَّهِ یعنی در قیامت ملک و سلطنت متعلق به خداست سؤال پیش می آید مگر در دنیا ملک و سلطنت متعلق به خدا نیست؟! در پاسخ به این سؤال سه نکته قابل ذکر است اول اینکه در این دنیا خداوند بخشی از سلطنت خود را به افراد داده است . دوم اینکه در این دنیا هم ملک و سلطنت متعلق به خداست ولی این ملک و سلطنت ظاهر نیست ولی در واقع الان هم در این دنیا قدرت و سلطنت متعلق به خداست . سوم اینکه ملک و سلطنت در این دنیا که در اختیار افراد است حقیقی نیست و اعتباری است به همین دلیل وقتی افراد از دنیا می روند این ملک و سلطنت آنها نیز از بین می رود .
خلاصه مباحث تفسیری آیه 57 سوره مبارکه حج
☘وَالَّذِينَ كَفَرُوا وَكَذَّبُوا بِآيَاتِنَا فَأُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُهِينٌ☘
✅ما دو نوع کافر داریم یک نوع کافری است که در تردید و تشویش است و در کفر خود نیز مانده است ولی تکذیب نمی کند . نوع دوم کافر هم تردید و تشویش دارد هم تکذیب می کند در این آیه شریفه خداوند می فرماید : وَالَّذِينَ كَفَرُوا وَكَذَّبُوا و کسانی که کافر شدند و تکذیب هم می کنند بِآيَاتِنَا آیات ما را فَأُولَئِكَ لَهُمْ پس آنها برایشان عَذَابٌ مُهِينٌ عذاب خوار کننده است . کلمه مهین هم که در آیه آمده است تأکید بر عذاب است وگرنه نفس عذاب خوار کننده می باشد ولی در اینجا تأکید مجدد شده است بر خوار کننده بودن آن .
خلاصه مباحث تفسیری آیه 58 سوره مبارکه حج
☘وَالَّذِينَ هَاجَرُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ ثُمَّ قُتِلُوا أَوْ مَاتُوا لَيَرْزُقَنَّهُمُ اللَّهُ رِزْقًا حَسَنًا وَإِنَّ اللَّهَ لَهُوَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ☘
✅مسلمانانی که از مکه به مدینه هجرت کردند قبل از اینکه هجرت کنند در مکه صاحب ثروت ، منزل و درآمد بودند ضمن اینکه هر فرد به سرزمین مادری خود علاقه دارد و این مسلمانان از سرزمین خود که مکه بود دل کنند به خاطر خداوند و به مدینه هجرت کردند خداوند در این آیه شریفه قصد دارد به این مسلمانان دل گرمی و امیدواری بدهد می فرماید وَالَّذِينَ هَاجَرُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ ثُمَّ قُتِلُوا أَوْ مَاتُوا و کسانی که هجرت کردند در راه خدا سپس در این مسیر کشته شدند یا مردند لَيَرْزُقَنَّهُمُ اللَّهُ خداوند با تأکید می فرماید در کلمه « َيَرْزُقَنَّهُمُ » « ل » تأکید است « ن » تأکید است یعنی خداوند حتما حتما به آنها رِزْقًا حَسَنًا یعنی رزق نیکو می دهد وَإِنَّ اللَّهَ لَهُوَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ و خداوند بهترین روزی دهنده است . پدر و مادر ، کشاورز ، معلم و هر کسی که کار تولیدی دارد روزی دهنده است و به او گفته می شود « رازق » ولی « رزاق » فقط خداست .
❇نکته : در این آیه شریفه خداوند به چه کسانی حتما حتما رزق نیکو می دهد ؟ شرط آن این است که کسانی که برای خداوند هجرت کند . ارزش کار به این است که فی سبیل الله باشد در راه خدا باشد . سبیل به راهی می گویند که محکم است . طراط به راهی گفته می شود که اعوجاج و کجی ندارد .
خلاصه مباحث تفسیری آیه 59 سوره مبارکه حج
☘لَيُدْخِلَنَّهُمْ مُدْخَلًا يَرْضَوْنَهُ وَإِنَّ اللَّهَ لَعَلِيمٌ حَلِيمٌ☘
✅خداوند در این آیه شریفه می فرماید من برای این افرادی که می خواهم رزق نیکو بدهم ابتدا آنها را به جایی می برم جای خیلی خوبی که مورد رضایت آنهاست و هیچ مشکلی در آن نیست و خداوند کارهایی که انجام می دهد عالمانه است ضمن اینکه خداوند « حلیم » است یعنی اوج صبر را دارد . کسی که خیلی صبور بود گفته می شود حلیم .
❇❇خلاصه آیات 53 تا 59 سوره مبارکه حج احوالات دو گروه است . گروه اول کفار عنود و لجود است که خداوند جایگاه آنها را در روز قیامت بیان می کند که چه جایگاه بدی برای آنهاست و در کنار این گروه ، گروه دوم مؤمنین را توضیح می دهد انسانهایی که اهل علم و معرفت هستند و القائات شیطانی ایمان آنها را ضعیف نمی کند و خداوند برای آنها در روز قیامت جایگاه خوب در نظر گرفته است .

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/aMzR3
برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124