اشکذر خبر

تفسیر آیه پایانی سوره مبارکه حج توسط استاد فهیم نیا

شناسه خبر : 73428 | تاریخ انتشار : : ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲ | ارسال توسط :

اشکذر خبر/ جلسه تفسیر این هفته قرآن کریم آیه 78 ( آیه پایانی ) سوره مبارکه حج مورد تفسیر قرار گرفت . ?خلاصه مباحث تفسیری استاد فهیم نیا ؛ آیه 78سوره مبارکه حج ☘وجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ مِلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِنْ قَبْلُ […]

اشکذر خبر/ جلسه تفسیر این هفته قرآن کریم آیه 78 ( آیه پایانی ) سوره مبارکه حج مورد تفسیر قرار گرفت .
?خلاصه مباحث تفسیری استاد فهیم نیا ؛ آیه 78سوره مبارکه حج
☘وجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ مِلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِنْ قَبْلُ وَفِي هَذَا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيدًا عَلَيْكُمْ وَتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِيرُ☘
?آیه پایانی سوره مبارکه حج یک آیه است ولی دارای نکات زیادی است که به آنها پرداخته خواهد شد .
✅اولین عبارت این آیه شریفه : وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ ؛ جهاد به چه معناست ؟ جهاد در اینجا به دو معنا می تواند باشد :
✳️ اول : جهاد می تواند از ماده « جَهد » باشد به معنای « سعی و تلاش » که در این صورت معنای وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ یعنی اینکه ما سعی و تلاش کنیم در راه خدا .
✳️دوم : جهاد می تواند از ماده « جُهد » باشد به معنای « طاقت » که طاقت به معنای « نهایت توان » است که در این صورت معنای وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ یعنی اینکه نهایت توان خود را در راه خدا بکار بگیرید .
❎کلمه « اجتهاد » که بکار می بریم یعنی اینکه فرد سعی و تلاش کند تا حکم خدا را بفهمد یا اینکه فرد برای فهمیدن حکم خدا نهایت سعی و تلاش خود را داشته باشد .
✅وجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ ، معنای حَقَّ جِهَادِهِ چیست ؟ هرگاه کلمه حق به یک مستر اضافه شود منظور تعهد به تمام معناست . چند نمونه که در قرآن آمده است : اتقوا الله حق تقاته یعنی باید به تمام معنا تقوا داشته باشید ؛ قرآن را تلاوت کنید حق تلاوته یعنی به تمام معنا قرآن را تلاوت کنید لذا آیه مورد بحث وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ به معنای این است که جهاد کنید در راه خدا به تمام معنا به عبارت دیگر متعهد بشوید و حق جهاد را به تمام معنا انجام دهید .
❇️نکته : جهاد دارای شاخه های گوناگونی است مانند جهاد با مال ، جهاد با نفس ، جهاد علمی ، جهاد صنعتی و …
❇️ازیک منظر دیگر جهاد دارای اقسامی نیز می باشد که عبارت است از : اول : جهادی با دشمنی که او را می بینیم وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ ( 139 سوره ال عمران ) اگر مؤمن باشید شما برترید نسبت به دشمن که اشاره به دشمنی است که می بینیم .
قِسم دوم ؛ جهاد با دشمنی است که او را نمی بینیم سوره ناس اشاره به همین دشمن است «مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ» دشمنی است که انسان او را نمی بیند ولی وسوسه می کند و زیر پای انسان را خالی می کند . ✅پایگاهی که برای دشمن درونی است « نفس اماره » است که ما او را نمی بینیم إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلَّا مَا رَحِمَ رَبِّي اما پایگاه الهی در انسان « نفس مطمئنه » انسان است يا أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعي إِلى رَبِّكِ راضِيَةً مَرْضِيَّةً فَادْخُلي في عِبادي وَ ادْخُلي جَنَّتي .
✅✅وجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ در ادامه آیه خداوند می فرماید هُوَ اجْتَبَاكُمْ در اینجا خداوند متعال منتی بر سر مسلمانان می گذارد و می فرماید که خداوند شما را جهت داد و جمع کرد هُوَ اجْتَبَاكُمْ ؛ کلمه « جَبا » و « اِجتبا » به معنای « گردآوری » می باشد . کلمه « جابیه » به معنای ظرفی است که در آن آب جمع می شود لذا « جابی » یعنی کسی که آب را جمع می کند . « مجتبی » یعنی کسی که همه وجودش برای خدا جمع شده است و غفلت دامن گیر او نیست .
❇️هنگامی که آدم از میوه شجره ممنوعه خورد خداوند می فرماید : ثُمَّ اجْتَبَاهُ رَبُّهُ فَتَابَ عَلَيْهِ وَهَدَى یعنی خداوند او را جمع و جور کرد و دوباره وجود او را حول محور خدا جمع کرد .
✅خداوند در ابتدای این آیه ما را دعوت کرد به جهاد در راه خودش وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ ؛ در ادامه می فرماید گمان نکنید که نمی توانید جهاد کنید به دو دلیل : اول اینکه خداوند شما را جمع کرده است هُوَ اجْتَبَاكُمْ و دلیل دوم اینکه وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ یعنی خداوند در دینش حَرَج قرار نداده است . حَرَج یعنی « ضیق » و « تنگ » .
✅✅سؤال : چرا در دین خدا مضیقه و حَرَج وجود ندارد ؟ چند نکته برای جواب به این سؤال وجود دارد

✳️نکته 1 : برای ورود به دین تنگنایی نیست . اگر کسی مسلمان نیست و به خواهد مسلمان شود هیچ گونه تنگنایی برای او وجود ندارد و با گفتن شهادتین مسلمان می شود حتی بالاتر از این خداوند در قرآن به به پیامبر ( ص ) دستور می دهد اگر فرد کافری خواست بیاید به شهر مدینه برای اینکه ببیند حرف مسلمانان چیست امنیت او تا زمانی که به وطن خودش بر می گردد باید تأمین شود .
✳️نکته 2 : با ورود به اسلام از تکالیف انجام داده نشده صرف نظر می شود . فقها زیاد به این مطلب اشاره دارند الاسلامُ یَجُبُّ ما قَبْلَه یعنی اسلام می پوشاند آنچه را که قبلش بوده است به طور مثال اگر یک زرتشتی یا مسیحی هر عملی انجام داده است به محض اینکه شهادتین را می گوید همه اعمالی که قبل انجام داده است بر چیده می شود .
✳️نکته 3 : بعد از ورود به اسلام اگر کسی خطایی از او سر زد قابل بازگشت است که همان « توبه » است . قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ ( 53 سوره مبارکه زمر ) ای بندگان من که گناه کردید از رحمت خدا مأیوس نباشد خداوند همه گناهانتان را می بخشد . از این آیه بالاتر برای بخشش گناهان إِنَّ الْحَسَنَاتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئَاتِ ( 114 سوره هود ) یعنی حسنات گناهان را از بین می برد . از این بالاتر نیز برای بخشش گناهان وجود دارد که خداوند متعال گناهان را تبدیل به حسنات می کند إِلَّا مَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَأُولَئِكَ يُبَدِّلُ اللَّهُ سَيِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا ( 70 سوره فرقان ) خدا گناه را بر می دارد و به جای آن ثواب می نویسد .
✳️نکته 4 : تبدیل تکالیف عادی به وظایف آسان تر به طور مثال اگر آب سرد احتمال ضرر برای کسی داشته باشد که تکلیفش غسل کردن است اجازه داده اند که تیمم کند یا وضو در شرایطی تبدیل به تیمم می شود يُرِيدُ اللَّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ ( 185 بقره ) .
✅✅وجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ مِلَّهَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ
✳️دین خدا برای شما حرج ندارد چون همان روش پدرتان ابراهیم است مِنْ مِلَّهَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ
❇️« ملت » از کلمه « مَلَل » و « املاء » می آید به معنای شیوه و روش است آنچه که بیشتر در محاوره بیان می شود ملت را به عنوان جماعت در نظر می گیرند مانند ملت ایران یعنی جماعت مردم ایران در صورتی که معنای « ملت » جماعت نیست .
❎نکته : کتاب های داریم به نام « اَمالی » مانند اَمالی شیخ طوسی. در گذشته مرسوم بوده است که بزرگان دین احادیثی از اهل بیت علیهم السلام را برای شاگردان خود انشاء می کردند و شاگرادن این احادیث را می نوشتند یعنی املاء می کردند لذا به آنها « امالی » گفته می شود .
خداوند نیز آیات خود را انشاء می کند و پیامبران آن را املاء می کند در ادامه پیامبران آیات خدا را انشاء می کردند و کاتبان وحی آن را املاء می کردند لذا ادیان الهی را ملت می گویند یعنی املاء شده .
❎ بخش « احکام » دین « شریعت » گفته می شود و بخشی که مربوط به اصول دین و اخلاق باشد « ملت » گفته می شود .
❎انبیا الهی چند گروه بودند برخی فقط شریعت داشتن و در اصول عقاید از انبیاء قبلی تبعیت می کردند و برخی دیگر از انبیا شریعت نداشتند ولی اصول دین و اخلاق داشتند ولی پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله دینش از همه انبیا گذشته کامل تر است ناب ترین اصول دین ، ناب ترین اخلاق و ناب ترین احکام در دین اسلام وجود دارد .
✅در اینجا خداوند می فرماید مِلَّهَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ دین پدر شما ابراهیم سؤال به چه دلیل حضرت ابراهیم علیه السلام پدر همه است ؟
?دلیل اول : عرب های ساکن عربستان از نسل حضرت ابراهیم علیه السلام بودند که به آنها عرب های « باقیه » گفته می شود زیرا عرب هایی بودند که قبل از پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله دچار عذاب شده و از بین رفته بودند مانند قوم عاد و قوم ثمود که در جزیره العرب زندگی می کردند .
?دلیل دوم : کلمه « اَب » دلالت بر مقامات معنوی می کند . پیامبر ( ص ) می فرماید : انا و علي ابوا هذه الامة من و علی پدر این امت هستیم . که در این آیه شریفه اشاره به مقامات معنوی حضرت ابراهیم علیه السلام دارد .
?دلیل سوم : بنیانگذار هر مکتب پدر آن مکتب می گویند مانند اینکه می گوییم جابر بن حیان پدر علم شیمی است . حضرت ابراهیم پدر مکتب توحید است و پدر مبارزه با بت شکنی و بت پرستی است .
?دلیل چهارم : حضرت ابراهیم علیه السلام اول مسلمان بوده است . إِذْ قَالَ لَهُ رَبُّهُ أَسْلِمْ قَالَ أَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ (بقره ، 131 ) خداوند می فرماید ما به ابراهیم علیه السلام گفتیم تسلیم باش گفت من تسلیم امر پروردگار هستم یعنی مسلمان هستم و در جای دیگر حضرت ابراهیم می فرماید فَمَنْ تَبِعَنِي فَإِنَّهُ مِنِّي (ابراهیم ، 36 ) هرکس پیرو من باشد از من است ملاحظه می شود در آیه اول گفت من مسلمان هستم در آیه بعد می فرماید هر کس دنبال من بیاید از من است لذا ما که دنباله رو حضرت ابراهیم هستیم او می شود بزرگ ما به عبارتی پدر ماست مِلَّهَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ
✳️کلمه « ابراهیم » کلمه عربی است ولی اصل این کلمه « ابراهام » است که یک کلمه عبری ست به معنای « پدرِ بزرگ » .
✳️یکی از کارهای زیبا قرآن این است که کلمات غیر عربی که می خواهد در قرآن که به زبان عربی است بیاورد طوری بکار می برد که آن کلمه معنا می شود به طور مثال کلمه « زکریا » که بر گرفته از کلمه « زاخارا » در زبان عبری به معنای کسی که نامش با رحمت می آید در قرآن آیه داریم ذِكْرُ رَحْمَتِ رَبِّكَ عَبْدَهُ زَكَرِيَّا ( مریم،2) که ملاحظه می شود همزمان که از کلمه زکریا استفاده شده آن را نیز معنا کرده است . مثال دیگر کلمه « مریم » اصل لغت آن در زبان عبری « ماریا » است به معنای « عابده » زن عبادت کننده یا زن قدیسه جالب است خداوند در قرآن هنگامی که از کلمه مریم استفاده می کند آن را معنا نیز می کند یَا مَرْیَمُ اقْنُتِی لِرَبِّکِ وَاسْجُدِی وَارْکَعِی مَعَ الرَّاکِعِینَ ( 43، ال عمران ) مریم عبادت کن پروردگارت را که ملاحظه می شود کلمه مریم که به معنای عابده است در این آیه قرآن معنا شده است . مثال دیگر کلمه « یوسف » که اصل آن عبری و به معنای اسف و تأسف است وَتَوَلَّى عَنْهُمْ وَقَالَ يَا أَسَفَى عَلَى يُوسُفَ وَابْيَضَّتْ عَيْنَاهُ مِنَ الْحُزْنِ فَهُوَ كَظِيمٌ ( 84 ، یوسف ) در این آیه شریفه نیز خداوند یوسف را معنا می کند گفت یا اسفی علی یوسف پدر تأسف خورد بر یوسف . مثال دیگر آیه مورد بحث ماست مِلَّهَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ ؛ گفته شد که ابراهیم یعنی پدرِ بزرگ که در اینجا نیز خداوند می فرماید ابیکم ( پدر شما ) ابراهیم.
?وجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ و جهاد کنید در راه خدا با تمام ابعاد آن.
?هوَ اجْتَبَاكُمْ نترسید خدا پشتیبان شماست اوست که شما را بر محور حق جمع کرد.
?ومَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ خداوند دین را برای شما حرج قرار نداده است.
?ملَّةَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ دین پدرتان ابراهیم است.
✅✅هوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِنْ قَبْلُ وَفِي هَذَا او شما را نامگزاری کرد به عنوان مسلمین به عبارت دیگر او نام مسلمان را برای شما انتخاب کرد .
ضمیر هُوَ به نظر اکثر مفسرین به حضرت ابراهیم بر می گردد ولی نظر علامه طباطبایی رحمه الله علیه این است که ضمیر هُوَ به خدا بر می گردد یعنی خدا شما را مسلمان نامید و این منت الهی است در ادامه می فرماید مِنْ قَبْلُ وَفِي هَذَا در ادیان قبلی شما را مسلمان نامیده و در دین اسلام هم شما را مسلمان نامید.
✅✅ليَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيدًا عَلَيْكُمْ تا اینکه رسول شهید باشد بر شما وَتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ و شما را قرار داده است شهید بر مردم .
?کلمه « شاهد » یعنی کسی که به او آگاهی داده شده . کلمه « شهید » یعنی کسی که آگاهی اش دوام دارد زیرا صفت مشبه است و دوام را می رساند. خداوند متعال پیامبر ما را آگاه کرده است پس پیامبر ( ص ) شاهد است و این آگاهی ها در ذهن پیامبر ( ص ) تثبیت شده است لذا شهید هم هست به عبارتی پیامبر ( ص ) شاهد بر حقایق دین است و پیامبر صلی الله علیه و اله نیز این حقایق را به ما منتقل کرده است ما نیز به برکت وجود پیامبر ( ص ) به حقایق دین آگاه شدیم لذا باید آگاهی هایمان را به دیگران ابلاغ کنیم ؛ پیامبر ( ص ) بر شما شهید است لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيدًا عَلَيْكُمْ شما هم بر دیگران شهید هستید وَتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ
?طبق این آیه شریفه خداوند اصحاب پیامبر ( ص ) را مأموریت داده است که آگاهی هایی که به پیامبر ( ص ) داده است و آن حضرت به آنها منتقل کرده بود به دیگران ابلاغ کنند اما این آقایان نه تنها آثار پیامبر ( ص ) را منتقل نکردند و برای آیندگان حفظ نکردند بلکه این آثار را سوزاندند و ممنوع کردند کسی آنها را بنویسد ملاحظه می شود که علیرغم اینکه خداوند این مسؤلیت را به گردن آنها گذاشت آنها نه تنها به این وظیفه عمل نکردند بلکه خلاف آن عمل کردند و آن را از بین بردند .
✳️خداوند در این آیه شریفه می فرماید خدا شما را جمع کرد ، در دین شما حرج قرار نداد ، اسمتان را به عنوان مسلمان ثبت کرد که همه از عنایات خداوند به شماست در ادامه آیه می فرماید رسول ، شهید و آگاه بر شماست و شما نیز شهید بر مردم هستید یعنی این آگاهی را به مردم ابلاغ کنید .
نظر برخی از مفسرین این است که منظور از شهید بودن رسول گواه عملی است یعنی خداوند پیامبر ( ص ) را گواه اعمال شما قرار داده است و روز قیامت برای اعمال شما شهادت می دهد شما هم گواه بر اعمال مردم هستید .
✅سؤال مطرح می شود خداوند از ما خواسته است که آگاهی هایمان را به مردم ابلاغ کنیم به طور مشخص وظیفه ما در این خصوص چیست ؟ در ادامه آیه خداوند پاسخ این سؤال را داده است فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِيرُ
❇️سه کار باید انجام دهیم : ?اول فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ شما اگر بخواهید مُبلغ خوب باشید بدون نماز نمی شود ، نماز در همه ادیان الهی بوده است اولین شرط آن این است که انسان نمازگزار باشد اگر انسان نمازگزار واقعی باشد عواید بسیار عالی نصیب او می شود و بر عکس با نماز سر و دست و پا شکسته هیچ کس به جایی نمی رسد بنابراین اولین کاری که باید انجام دهیم رابطه با خداست فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ . ?دوم رابطه با خلق خدا و رابطه مالی است وَآتُوا الزَّكَاةَ و ?سوم می فرماید وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ چنگ بزنید به خدا ، مشخص است که به خدا نمی شود چنگ زد منظور وعتصموا به حبل الله می باشد
?وعتصموا از کلمه « عصام » به معنای ریسمانی است که سر مَشک را با آن می بندند وقتی خوب ببندند یک قطره آب از آن نمی آید لذا « معصوم » یعنی کسی که کاملاً در برابر شیطان ایستاده است.
?مولوی در مثنوی خداوند را به ریسمان تشبیه کرده است زیرا ریسمان طوری است که می شود هم چنگ زد و با آن به ته چاه رفت و هم می توان با چنگ زدن به آن از ته چاه بیرون آمد بعضی از افراد با دین می روند ته جهنم به دلیل بد عمل کردن بعضی هم با خوب عمل کردن از ته چاه بیرون می آیند وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ وَلَا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلَّا خَسَارًا ( اسراء ، 83 )در آخر آیه خداوند می فرماید هُوَ مَوْلَاكُمْ او مولای شماست . ?کلمه مولی از کلمات اضداد است یعنی هم به معنای نعمت دهنده است و هم به معنای نعمت گیرنده ؛ خداوند می فرماید اگر نماز بخوانید زکات بدهید و تمسک به خدا داشته باشید نگران نباشید خداوند مولای شماست نه تنها مولای شماست به وظیفه اش هم خوب عمل می کند و شما را خوب یاری می کند فَنِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِير

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/IO9LY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *