استاندار یزد از کمک نزدیک به ۱۷۷۰ میلیارد تومانی صنایع و معادن یزد، اردکان، میبد و اشکذر به مدرسه سازی خبر داد و گفت: صنایع بافق هم در نشست امروز کمک‌های بسیاری به این حوزه داشتند.

به گزارش اشکذر خبر؛ مهران فاطمی استاندار یزد در نشست مشترک با مجمع خیرین مدرسه‌ساز شهرستان بافق با بیان اینکه این نشست پنجمین جلسه‌ای است که با همین محوریت برگزار می‌شود اظهار داشت: تاکنون در سطح شهرستان‌های یزد، اشکذر، میبد و اردکان برگزار شده است.

وی خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های آموزش و پرورش ما که مهمترین رکن برای تربیت نسل‌های آینده است به شدت مشکل دارد و معذوریت‌های اداری را هم همه ما به خوبی می‌دانیم.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: اگر پروژه‌های نیمه تمامی که داریم و باید تکمیل شود، یا پروژه‌هایی که باید جدیدا اجرا شود را بخواهیم با اعتبارات دولتی پیگیری کنیم امکان‌پذیر نیست و حجم بالای اعتبارات مورد نیاز قابل تامین نخواهد بود.

فاطمی گفت: در صورتی که زیرسا‌خت‌های آموزشی ما وضعیت خوبی پیدا نکند مهمترین مزیت استان یزد که بحث نخبگانی و نیروی انسانی آن است به شدت با چالش مواجه می‌شود.

وی افزود: ما در یک شهرستان از استان یزد با مهاجرت بسیار بالایی مواجه هستیم و از ۲۱۳ شهر کشور کد ملی داریم و این موضوع نشان دهنده آن است که ۲۱۳ خورده فرهنگ ناهمگون با فرهنگ آن شهرستان در یک محل جمع شده‌اند.

استاندار یزد با اشاره به اینکه در شهرستان اردکان صنایع و معادن تقریبا ۵۵۰ میلیارد تومان متقبل شدند که کار در حوزه مدارس این شهرستان را انجام دهند گفت: در همین شهرستان که رتبه یک صنعتی و معدنی استان را دارد ما مدرسه کانکسی داشتیم که نشان دهنده بی‌توجهی عمیقی است که در سال‌های قبل نسبت به این مسئله وجود داشته است.

فاطمی تصریح کرد: در شهرستان میبد خیرین با هدایت آیت‌الله اعرافی شعار هر صنعت یک مدرسه را از سالیان قبل شروع کردند و ۲۲۰ میلیارد تومان هم در این شهرستان متقبل شدند که در قبال آموزش و پرورش تعهد خود را اجرا کنند.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان اشکذر هم این رقم حدود ۲۵۰ میلیارد تومان شد و صنایع یزد هم تقبل کردند که ۷۵۰ میلیارد تومان برای ساخت و تکمیل مدارس در این شهرستان اقدام کنند.

استاندار یزد با تاکید بر اینکه توافقی که در تمام این تعهدات صورت گرفته این است که در مدت سه سال اقدام به انجام تعهدات خود کنند افزود: برنامه ما این است که پس از اتمام برنامه‌های ۱۲ شهرستان، مراسمی با حضور رئیس جمهور و وزیر آموزش و پرورش برگزار شود و با حضور صنایع علاوه بر رونمایی از تفاهم‌نامه‌ها، از صنایع مشارکت کننده در این عرصه هم تجلیل شود.

فاطمی افزود: حوزه آموزش و پرورش راهبردی‌ترین حوزه هر کشوری است و توقع داریم صنایع استان همانگونه که همیشه در موضوعات مختلف استان را یاری کردند، در حوزه مدرسه‌سازی هم مردم بهترین عملکرد را داشته باشند.

وی با بیان اینکه دولت در شرایط فعلی اعتباری و بودجه‌ای واقعا از پس هزینه‌های این بخش بر نمی‌آید گفت: در استان یزد ۶۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمامی داریم که طی سالیان گذشته کلنگ زنی آن انجام شده است.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: اگر متوسط اعتبارات عمرانی استان یزد به شرط تخصیص کامل یک هزار میلیارد تومان باشد و ما تمام اعتبارات عمرانی یزد را صرفا برای این پروژه‌ها اختصاص دهیم ۶۰ سال طول می‌کشد که ما آنها را تکمیل کنیم.

فاطمی با بیان اینکه بخش صنعت و معدن یزد خدمات بسیاری برای توسعه استان در حوزه‌های مختلف انجام داده، اظهار داشت: از سوی دیگر قائل به این هستیم که بخش صنعت و معدن یزد نسبت به مشکلاتی که در استان وجود دارد احساس مسئولیت می‌کند و همیشه آمادگی خود برای رفع مشکلات را نشان داده است.

وی گفت: با توجه به تعهداتی که امروز صنایع و معادن و خیرین حاضر در نشست انجام دادند، لازم است این توجه صورت پذیرد که ساخت مدارس به صورت عادلانه در نقاط مختلف شهرستان انجام شود تا مشکل مدارس در تمام بخش‌های بافق برطرف شود.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: همچنین از این پس، تا سه سال آینده هر سال مبلغ ۵۰ میلیارد تومان از بخش دو درصد صنایع و معادن که به شهرستان پرداخت می‌شود باید در بخش آموزش و پرورش و با مصوبه شورای آموزش و پرورش اختصاص پیدا کند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/c1pTu