اشکذر خبر

یادداشت سردبیر

کارخانه شیشه مظروف و آینده اشکذر

شناسه خبر : 97206 | تاریخ انتشار : : 12 اسفند 1399 - 1:40 | ارسال توسط :

دررابطه با احداث کارخانه شیشه مظروف؛ سؤال اساسی که باید فرماندار محترم اشکذر و نیز مسئول محترم اداره محیط این شهرستان پاسخگو باشند؛ این است که افکار و نظرات شما بزرگواران چقدر با نظرات و آرای مردم و حامیان محیط‌زیست در شهرستان اشکذر هم سو و هم‌راستا است؟

اشکذر خبر؛ علی مشیری نیا شنیده‌ها حاکی از این است که در شهرک صنعتی فولادی‌ها واقع در بخش خضرآباد اشکذر و دقیقاً در نقطه‌ای که هم‌ سفره‌های آب زیرزمینی واقع‌شده است و هم در مسیر بادهای غالب قرارگرفته است؛ برخی با عنوان ایجاد اشتغال و نیز به بهانه ایجاد جهش در سالی که تحت عنوان “جهش تولید” از سوی مقام معظم رهبری نام‌گذاری شده است؛ مبادرت به تأسیس کارخانه شیشه نموده‌اند.

طبیعی است که ازآنجاکه شیشه، محصولی است که کاربرد فراوانی در تمامی جنبه‌های زندگی روزمره و صنعتی انسان دارد اهمیت اقتصادی آن بسیار زیاد باشد و جای بسی خوشحالی است که شهرستان اشکذر میزبان این کارخانه و بیش از ۶۰۰ واحد صنعتی دیگر باشد که هم کیفیت مطلوب هوا را دوچندان نموده‌اند و هم موجب رونق‌بخش کشاورزی شده‌اند و مسئولیت اجتماعی خود را به نحو احسن انجام داده و زمینه رشد و شکوفایی استعدادهای فرهنگی جوانان و نوجوانان اشکذری شده‌اند (زهی خیال باطل).

ما نیز جون مسئولان ارشد استان؛ این نکته را که در فرایند تولید شیشه آلودگی‌های فراوانی در محیط‌زیست منتشر می‌گردد؛ که دراین‌بین آلودگی هوا دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد و این آلودگی‌های عمدتاً شامل ذرات گردوغبار CO2, CO, NO2, SO2, HF و فلزات سنگین می‌باشند که درمراحل دریافت و آماده‌سازی مواد اولیه و فرآیند ذوب و شکل دادن تولید می‌شوند را از یک گوش شنیده و از گوش دیگر بیرون می‌کنیم. اما ذکر چند نکته در این رابطه خالی از لطف نیست.

اول اینکه: چگونه و با کدام فرایند مجوز بهره‌برداری یک واحد صنعتی صادر می‌گردد، سرمایه‌گذار محترم مبادرت به خرید زمین و نیز سرمایه‌گذاری در این رابطه می‌نماید و تا حدود زیادی در پیشبرد اهداف خود موفق می‌شود؛ اما مسئولین شهرستان اشکذر و مجموعه مدیریت این شهرستان کمترین اطلاعات در این رابطه دارند. آیا این مهم نادیده گرفتن اختیارات مدیران و سیاست‌گذاران محلی محسوب نمی‌شود؟ آیا این نوع مدیریت و فرایند صدور مجوز هرچند قانونی؛ توهین به شعور مردم و نخبگان اشکذر که بارها و با الفاظ مختلف و از کانال‌های مختلف قانونی مخالفت خود یا احداث صنایع آلاینده در اشکذر اعلام نموده‌اند؛ نیست؟

دوم اینکه: مسئولان شهرک فولادی‌ها با کدام توجیه علمی و فنی مبادرت به فروش زمین به سرمایه‌گذار این کارخانه نموده‌اند؟ سؤال اساسی اینجاست که آیا این بزرگواران از سطح آلایندگی این واحد صنعتی اطلاعات دقیقی دارند؟

و سومین سؤال اساسی که باید فرماندار محترم اشکذر و نیز مسئول محترم اداره محیط این شهرستان پاسخگو باشند؛ این است که؛ افکار و نظرات شما بزرگواران چقدر با نظرات و آرای مردم و حامیان محیط‌زیست هم سو و هم‌راستا است؟

قطعاً پاسخ هر یک از سؤالات فوق آن چیزی نخواهد بود که در راستای منافع عموم مردم و شهروندان اشکذری باشد. چراکه در دهه‌های اخیر و هم‌زمان با ورود صنایع آلاینده به اشکذر نه‌تنها فرهنگ این دیار مورد هجمه واقع شده است؛ بلکه با فعالیت صنایع  تا حدود زیادی حوزه کشاورزی نیز مورد تهدید جدی واقع شده است و این در حالی است که کشاورزی با فرهنگ و خلق‌وخوی مردم این شهرستان عجین شده است.

نگارنده عمیقاً بابت نگارش این یادداشت متأسف است. چراکه تمام این اتفاقات بد درزمانی در حال وقوع است که در درجه اول: سکاندری مدیریت ارشد استان به دست استانداری که داعیه‌دار حکمرانی خوب است و در درجه دوم: به چای پرداختن به مسائل اساسی‌تر در رابطه با منافع اشکذر باید به مسائل اولیه مربوط به حیات شهروندان ای شهرستان بپردازیم.

در آخر:

امید است با تلاش‌ها و پیگیری‌های فرماندار و نیز سایر مسئولان و موسسه‌های مردم‌نهاد مرتبط با این موضوع؛ جلوی ضرر و زیان و خسران مردم اشکذر گرفته شود و علاج واقعه قبل از وقوع صورت پذیرد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/B8oAQ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *