رئیس دامپزشکی شهرستان اشکذر از پایش سرمی بیماری مشمشه در جمعیت اسب های این شهرستان خبر داد.

به گزارش اشکذر خبر؛ جلال الدین شریعتمدار رئیس دامپزشکی شهرستان اشکذر با اشاره به ضرورت انجام پایش بیماری مشمشه گفت: سالانه تست سرمی مشمشه بر روی جمعیت اسب های شهرستان صورت می گیرد و نمونه خون های اخذ شده برای انجام تست های لازم به آزمایشگاه مرجع سازمان دامپزشکی ارسال می شود.

وی با بیان این که مشمشه به عنوان بیماری مشترک بین انسان و حیوان است و بیشتر در تک سمیان به ویژه اسب مشاهده و تهدید جدی برای پرورش دهندگان این حیوان است گفت: مشمشه نوعی بیماری نادر و کشنده باکتریایی است که از تک سمی آلوده به انسان منتقل می شود و با درگیر ساختن دستگاه تنفس در انسان می تواند موجب  مرگ شود.

شریعتمدار گفت: تب، سرفه، ترشح چرک از بینی از جمله علائم آشکار این بیماری در دام است و رعایت شرایط قرنطینه ای کامل، ضد عفونی نواحی آلوده و پیشگیری از هر گونه تردد غیر مجاز دام از مهم ترین روش ها برای مهار این بیماری است.

وی در پایان افزود: با توجه به این که مهمترین راه کنترل و ریشه کنی این بیماری شناسایی و حذف حیوانات آلوده می باشد، توصیه می شود باشگاه های سوارکاری و افرادی که به نوعی با اسب سر و کار دارند هنگام خرید اسب نسبت به انجام آزمایشات لازم و پایش سرمی این بیماری توسط دامپزشکی مبدا اقدام و مجوز سلامت و حمل بهداشتی را دریافت کنند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/0R09i