اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec

نمایشگاه “قلمی چند از گنجینه ملک مدنی” افتتاح شد

شناسه خبر : 87396 | تاریخ انتشار : : 03 دی 1398 - 18:32 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر خبر؛ آیین گشایش نمایشگاه مجموعه  خطی ملک مدنی در ساختمان موزه ملی ایران برگزار شد. در این آیین که با حضور شخصیت‌های برجسته فرهنگی، هنرمندان و افتخار آفرینان عرصه علم، فرهنگ و هنر در مرکز موزه ملی ایران برگزار شد؛ سید مجتبی حسینی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، محمد […]

به گزارش اشکذر خبر؛ آیین گشایش نمایشگاه مجموعه  خطی ملک مدنی در ساختمان موزه ملی ایران برگزار شد. در این آیین که با حضور شخصیت‌های برجسته فرهنگی، هنرمندان و افتخار آفرینان عرصه علم، فرهنگ و هنر در مرکز موزه ملی ایران برگزار شد؛ سید مجتبی حسینی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، محمد حسن طالبیان معاونت فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، آیدین آغداشلو هنرمند برجسته هنرهای تجسمی و جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران در این زمینه به ایراد سخنرانی پرداختند.

خوشنویسی زمزمه عشق الهی
نوکنده رییس موزه ملی ایران ضمن خوش آمدگویی به میهمانان این آئین گفت: هنر از دیرباز جلوه های مخصوص به خود را داشته است و در میان انواع هنر ها نگارش و خوشنویسی از مقام و اعتبار ویژه ای در ایران برخوردار بوده ،چرا که انتقال مفاهیم کاربردی و مدون را به عهده داشته است.
وی ادامه داد: به گواه مدارک بجامانده ایرانیان از دوران باستان تا عصر حاضر به مقوله خوش نوشتن توجه ویژه ای نشان داده و در کنار انتقال یک پیام نحوه نگارش آن از اهمیت و منزلت خاص بر خوردار بوده و در گذر تاریخ سیرکمال را پیموده است. کتیبه های بجامانده از دوران باستان در ایران گواهی بر این ادعاست.
رییس موزه ملی ایران تاکید کرد: با آغاز گسترش اسلام مقوله خوشنویسی به دلیل نگارش قرآن کریم از اهمیت ویژه ای برخوردار شده و رابطه ای مستحکم، بنیادین و پیوندی عمیق میان این هنر با نگارش قرآن، احادیث و ادبیات برقرار گردید.

نوکنده ادامه داد: قرآن کریم با خط کوفی و بعد ثلث و نسخ و… به زیبایی به نگارش درآمدند و نسخ بسیاری از ادبیات غنی و پربار ایرانی با خطوط زیبایی همچون نستعلیق و شکسته نستعلیق به زیبایی هر چه تمام تر به زیور تحریر آراسته می شدند. کتب شعر و ادبیات تا قبل از اختراع صنعت چاپ، کار اصلی خوشنویسان و کاتبان بوده است و خوشنویس در واقع خود را متعهد به انتقال پیام های اخلاقی، اجتماعی و انسانی حکما ، عرفا و بزرگان دین و دانش می‌داند و این رسالت هنر خوشنویسی بود که آن را از سایر هنر ها جدا می کرد.

وی خوشنویسی را هنر خواند و گفت: خوش نوشتن هنری والاست که از عمق و روح هنرمند نشات می گیرد. شاید در نظر اول نوشتن به قاعده و رعایت قوانینی بدعت گذاری شده باشد اما در معنای واقعی آن حکمتی معنوی و حسی نهغته که از جوهره یک عشق درونی سرچشمه می گیرد و به مرحله ظهور می رسد و از همین جاست که خوشنویسی از سایر هنرها متمایز می شود. که گاهی قطعه شعری یا عبارتی می تواند ساعت ها بیننده ای را در گیر خود کند چرا که در فرای آن رقص حروف و پیچ و تاب قواعد نگارش سری نهفته که چشم و گوش عاشقی آن را در می یابد. میراثی ملموس که در دل خود میراث ناملموس مفاهیم عرفانی را در بر گرفته است.

نوکنده ادامه داد: خوشنویسی هنری است که سایر هنرهای تزیینی را به خدمت خود می گیرد تا بهترین جلوه های نمایش را در انتقال پیام خود داشته باشد و از همین روست که چشمان تیزبین و عاشق را مجذوب خود می سازد تا در صدد گردآوری آثار بجامانده از این میراث بزرگ و فاخر شوند و نتیجه آن مجموعه ای ارزشمند ملک مدنی شکل می گیرد.

اوی با اشاره به آثار مجموعه ملک‌زاده گفت: این آثار نشان می دهند مهندس ملک‌مدنی در تلاش بوده تا با وسواس و دقت نظر گنجینه ای از آثار ارزشمند این سرزمین گوهر خاک را جمع آوری نماید و این نمایشگاه روایتی است بر عمری ممارست بر این عشق.

مجموعه ملک مدنی یکی از مجموعه‌های کم نظیر و حتی بی‌نظیر در ایران است

آیدین آغداشلو مجموعه داری را کار شواری خواند و با اشاره به سختی‌های خرید آثار نفیس و همچنین سختی در نگهداری و حفظ آثار هنری گفت: این حوزه‌ی پر از رنج است که تحمل آن تنها را نشان از عشق بی‌نهایت مجموعه دار به هنر دارد و سرمنشا این عشق نیز همنشینی با آثار هنری است؛ چه اینکه مجموعه دار با همنشینی با آثار هنری ارتباطی با آن برقرار میکند که روح مجموعه‌دار نیز به اندازه ارزش آثار هنری وسیع میشود.
وی با تاکید بر اینکه مجموعه‌داری از فعالیت‌های فرهنگی محسوب میشود؛ گفت: مجموعه داری در عین حال کاری سخت و دشوار ولی یک کار فرهنگی بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است که حاصل اصلی و مبداء آن همان شوری است که مجموعه‌دار در سر دارد تا آثاری را کنار هم بگذارد؛ که این مجموعه ارزشمند شود.
این هنرمند و استاد برجسته هنرهای تجسمی گفت: یکی از اتفاقات مهم مجموعه‌داری این هست که مجموعه‌دار برای تک‌تک مجموعه‌ها حرفی برای گفتن دارد و این دغدغه بوجود می‌آید که قرار است؛ پس از چه اتفاقی برای این آثار رخ میدهد؟
وی تاکید کرد: من در وجوهی با مجموعه‌داری آشنایی دارم و اولین اثر هنری خطی از اسدالله شیرازی را در سن ۱۸ سالگی خریدم و هفته‌ها این اثر هنری مقابل چشم من بود؛
آغداشلو به وجود آثار هنری خانوادگی در بین هموطنان اشاره کرد و افزود: امروز اگر شخصی اثر هنری داشته باشد و در صورت مراجعه به موزه و سارمان‌های مربوطه موفق نشود تا آنرا به پول تبدیل کند؛ میتواند آنرا به مجموعه‌دار بفروشد و اینگونه است که مجموعه‌داری به شکل سدی در برابر خروج آثار هنری ایران از کشور عمل میکند.
وی مجموعه ملک مدنی را یکی از مجموعه‌های کم نظیر و حتی بی‌نظیر در ایران خواند و گفت: وجود آثاری از زین‌العابدین زالی و اسدالله شیرازی ارزش مضاعفی به این مجموعه داده است و همچنین تنوع اثار نیز باعث شده است که مجموعه کم‌نظیر و یا حتی بی‌نظیر بخوانم و مجموعه این امر برای من جالب بود که بتوانم مجموعه آثار تاریخ ایران را در یک مجموعه مشاهده کنم.
آغداشلو تاکید کرد: باید به این مهم توجه کرد که کمتر جایی در جهان یافت میشود تا بتوان؛ مجموعه هزار ساله یک کشور و یک تمدن را در یک مجموعه به تماشا نشست.

سامانه جام در خدمت مجموعه‌داران است

محمد حسن طالبیان معاون فرهنگی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اهمیت مجموعه‌داری برای وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به صدور مجوز رسمی از سوی این وزارتخانه برای علاقه‌مندان در این حوزه اشاره کرد و گفت: باید از موزه ملی ایران و ملک زاده قدردانی و تشکر کرد. چرا که مجموعه داری بدون عشق و علاقه ممکن نیست و این نشان دهنده عشق و علاقه ملک‌زاده نسبت به آثار هنری است.
طالبیان با اشاره به حضور مجموعه‌داری از گذشته تا حال به صورت غیر رسمی و اهمیت حفظ و نگه‌داری این آثار گفت: این وزارتخانه از هرگونه حمایت لازم از مجموعه‌داران دریغ نمی‌ورزد و یکی از اقدامات مهم برای جلب اعتماد مجموعه‌داران از سوی این وزارتخانه؛ ایجاد سامانه جام است که منجر به ثبت آثار و حفاظت از آنها موثر است.
وی افزود: باید توجه کرد که توجه به مجموعه‌داری خود بستر اشتغالزایی را فراهم می‌آورد. به طور مثال در شهر شیراز این رویکرد منجر به ایجاد اشتغال و ایجاد رونق اقتصادی مضاعف شده است.

مجموعه داران میتوانند امید را نسبت به خلق آثار هنری افزایش دهند

سید مجتبی حسینی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره هنر آفرینی هنرمندان و محافظت این اثار از سوی مجموعه‌داران؛ از آثار هنری به عنوان سرمایه ملی یاد کرد و گفت: از این حیث ما ایرانی‌ها مردم سرمایه‌داری هستیم و جای بسی خوشحالی است که در عصری که اخبار خوبی از ما مخابره نمیشود؛ در سطح جامعه شاهد چنین رویدادهایی هستیم.
وی از فعالیت ۲۵۰ دانشگاه با ظرفیت بیش از ۲۹۰ هزار دانشجو و آموزش بیش از نیم میلیون نفر در عرصه هنر را نقطه عطفی در حوزه تربیت سرمایه انسانی تحت عنوان حمایت از هنر و هنرمند یاد کرد و گفت: در ایران حامیان خصوصی هنر نقش ضعیفی دارند و این در حالی است که طی سالهای متمادی نقش حاکمیت در این بخش بیشتر شده است؛ در حالیکه در دنیا بر عکس این قضیه است. به طوریکه حامیان خصوصی و نقش اقتصاد هنر زمینه‌ساز حضور حکومت در کنار بخش خصوصی شده است.
وی از مجموعه‌داران به عنوان ظلع سومِ مثلث حمایت از آثار هنری یاد کرد و گفت: نقش مجموعه‌دارانی مانند ملک‌مدنی در حفظ و حمایت از میراث فرهنگی کشور؛ نقشی برجسته و پررنگ است که میتواند به عنوان ظلع سوم در چرخه حمایت از هنر و آثار هنری مطرح گردد.
حسینی افزود: با تکمیل این سه ضلع میتوان به امروز نیز مانند آنچه در طی تاریخ ایران رخ داده است؛ نسبت به تولید آثار هنری و خلق میراث فرهنگی ماندگار امید داشته باشیم.

امیدوارم زمینه‌ای فراهم شود تا قدر هنر و هنرمند را بیشتر بدانیم

ملک‌مدنی با اشاره به قدمت ۲۵۰ ساله هنر خطاطی و خوشنویسی در خانواده ملک‌مدنی
به نقش و جایگاه بر جسته هنر در زندگی انسان اشاره کرد و گفت: من در اینجا از دوستان تاثیرگذار در شهرداری‌های مناطق مختلف تهران و همچنین عزیزان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهشمندم تا دست از حمایت هنرمندان بر ندارند و فضایی را محیا کنند تا کودکان و نوجوانان ما بتوانند در هر فضایی حتی در کنار کوچه و خیابان و یا گوشه پارک نقاشی کنند و خطی بکشند تا استعداد آنها در وادی هنر شکوفا شود.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد تا فرصتی ایجاد شود؛ که همگان قدر هنر و هنر مند را بیشتر بدانیم.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/lcsXO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec