اشکذر خبر

یادداشت

مسجد جامع عزآباد را دریابیم

شناسه خبر : 98788 | تاریخ انتشار : : 07 خرداد 1400 - 12:47 | ارسال توسط :

در تاریخ شفاهی رستاق قدیم؛ از بنای مسجد جامع به فاصله هر دو فرسنگ در این منطقه سخن رفته است که مسجد جامع اشکذر، مسجد جامع عزآباد و مسجد جامع محمد آباد سفلی در این فاصله مسافتی قرار دارند؛ که علاوه بر تایید این مدعا؛ محل برپایی نمازجمعه و مجالس بزرگ بوده است.

اشکذر خبر _ محمد رضا قانع؛ مسجد جامع عزآباد بنایی است که پیشینیان ما برای احداث آن زحمات زیادی کشیده اند هرچند به درستی مشخص نیست که سنگ بنای این مسجد درچه زمانی گذاشته شده است؟ ولی تاریخ نویسان سبک بنا ساختمان را به عهد صفویه نسبت داده اند. از طرفی محمد مستوفی بافقی تاریخ نویس عهد صفوی در ذیل تاسیس عزآباد توسط عزالدین لنگر در سال ۶۰۰ هجری قمری از وجود مسجدی بزرگ و قلعه در این آبادی سخن گفته است و ایرج افشار در معرفی این مسجد آورده است که در عبارت وقف قرآنی در مسجد جامع عزآباد از مسجدی به نام “مسجد خواجه علی” یاد کرده است.

گرچند مشخص نیست مسجد جامع از توسعه و بازسازی مسجد خواجه علی شکل گرفته است یا خود مسجدی مستقل است؟ ولی شباهت این مسجد به مسجد قدیمی فهرج و تک مناره بودن آن حکایت از معماری مربوط به قبل از عهد صفوی است.

فارغ از تمامی این مستندات آنچه در همه تواریخ یزد به آن اشاره شده موضوع نماد عزآباد است. به طوریکه تاریخ نویسان از مناره مسجد جامع عزآباد به عنوان علامت ویژه این آبادی یاد کرده اند.

از سوی دیگر در تاریخ شفاهی رستاق قدیم؛ از بنای مسجد جامع به فاصله هر دو فرسنگ در این منطقه سخن رفته است که مسجد جامع اشکذر، مسجد جامع عزآباد و مسجد جامع محمد آباد سفلی در این فاصله مسافتی قرار دارند؛ که علاوه بر تایید این مدعا؛ محل برپایی نمازجمعه و مجالس بزرگ بوده است.

اینک حفظ این میراث عظیم وظیفه نسل حاضری است که وام دار گذشتگان و اسلاف خویش است. امروز که این میراث کهن سالیان سال در برابر حوادث مقاومت کرده و اکنون به کمک ویاری نیاز دارد. جمعی ازجوانان به صورت خودجوش با تشکیل گروهی مردم نهاد به نام اسفنجرد که نام قدیم تمدن این منطقه است؛ آستین همت بالا زده اند تا از تخریب این بنا جلوگیری کنند و این مهم مستلزم هزینه ای است که چون در توان این عزیزان نیست؛ میطلبد تا اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر در این طرح مشارکت نموده و در کنار خیرین و مردم این آبادی از تخریب این اثر تاریخی جلوگیری شود.

لیک همچون که دانی وگفته اند “اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود” و الحال نیازمند کمک شما دوستداران تاریخ، فرهنگ و اصالت این دیار هستیم و دست شما را به گرمی می فشاریم و چشم انتظار مساعدت شما بزرگوارن و نیز اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستیم.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/jSL8p

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *