اشکذر خبر

مسجد جاج رجبعلی اشکذر نمایی از معماری دوران قاجار

شناسه خبر : 38430 | تاریخ انتشار : : ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۴ | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر نیوز، مسجد حاجی رجبعلی اشکذر یکی از بناهای تاریخی و زیبای شهرستان اشکذر به شمار می‌رود که دارای ایوانی تابستانی و گرمخانه و چهاردری ورودی با ستون‌هایی معتبر و صحن و گنبد است.   این مسجد دارای ایوان تابستانی است که در داخل محراب آن سنگ مرمری به‌اندازه ۱۳۰*۸۰ سانتی‌متر که میان […]

به گزارش اشکذر نیوز، مسجد حاجی رجبعلی اشکذر یکی از بناهای تاریخی و زیبای شهرستان اشکذر به شمار می‌رود که دارای ایوانی تابستانی و گرمخانه و چهاردری ورودی با ستون‌هایی معتبر و صحن و گنبد است.

 

این مسجد دارای ایوان تابستانی است که در داخل محراب آن سنگ مرمری به‌اندازه ۱۳۰*۸۰ سانتی‌متر که میان آن نقش قندیل آویخته‌ای تراشیده شده و در حاشیه آن آیاتی از قرآن مجید حکاکی نصب است.

 

مسجد حاجی رجبعلی اشکذر مربوط به دوره قاجار و در محله توده اشکذر یزد، واقع‌شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۸۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این مسجد با شکوه دارای زیلوهایی است به تاریخ های ۱۲۲۰ ،۱۲۴۷، ۱۲۵۸ ،۱۲۸۳ قمری که به نام واقف و موقوفات برآن ها نقش بسته است.

این بنای تاریخی توسط مرحوم حاج ملا رجبعلی فرزند میرزا عبدالله فراهانی الاصل مشهور به اشتری ساخته شده و دارای موقوفات زیادی از قبیل اراضی کشاورزی و باغات است.

 

watermarked-IMG_7561_Final watermarked-IMG_7566_Final watermarked-IMG_7569_Final watermarked-IMG_7573_Final watermarked-IMG_7577_Final watermarked-IMG_7579_Final watermarked-IMG_7585_Final watermarked-IMG_7589_Final watermarked-IMG_7590_Final watermarked-IMG_7592_Final watermarked-IMG_7598_Final watermarked-IMG_7599_Final watermarked-IMG_7601_Final watermarked-IMG_7607_Final watermarked-IMG_7609_Final

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/jYu3C

یک پاسخ به “مسجد جاج رجبعلی اشکذر نمایی از معماری دوران قاجار”

  1. اشکذری گفت:

    ای کاش مدیران محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان یخوده به فکر مرمت ،خاکبرداری ریگ های اطراف و بازسازی این مسجد بودند.
    واقعا در کل شهرستان چندتا مسجد با این سبک معماری و با این عظمت داریم!!
    جای دوری نمی رویم آیا واقعا اگر این مسجد در شهرستانهای همجوار بود به این شکل رها شده بود؟؟؟
    چنان تبلیغی می کردند که هر نفر برای بازدید آن باید ورودی پرداخت کند!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *