• کد خبر: 42311
   منتشر کننده: مصطفی خاکساری
    تاریخ انتشار: جمعه 9 مرداد 1394 - 15:50
  مدیر کل انتقال خون یزد گفت : مردم نوعدوست این استان خون مردم نیاز برخی از مناطق کشور را تامین می کنند.

  به گزارش اشکذر نیوز، به نقل از ایرنا نقی تقوایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بر حسب نیاز ، مازاد خون مصرفی استان یزد به دیگر استان های کشور ارسال می شود.

  وی با اشاره به اینکه یزد جزو استان های معین محسوب می شود ادامه داد: در یکسال گذشته حدود 4 هزار کیسه خون به دیگر استان ها انتقال داده شده است.

  این مسوول با اشاره به اینکه مردم این استان در سال گذشته افزون بر 39 هزار واحد خون اهدا کردند اظهار داشت: از هر یک هزار یزدی، 38 نفر خون اهدا می کنند.

  تقوایی گفت: از هر یک هزار نفر مردم نوعدوست و ولایتمدار استان یزد در مجموع بطور متوسط 38 نفر اقدام به اهدای خود می کنند .

  مدیرکل انتقال خون استان یزد افزود: طی سال گذشته حدود 50 هزار و 361 نفر به مراکز انتقال خون استان مراجعه کردند که در صورت امکان اقدام به اهدای خون کنند.

  تقوایی گفت: بر اساس آمار دانشگاه علوم پزشکی یزد 40 تا 45 درصد اشغال تخت های بیمارستانی این استان مربوط به خارج از استان است که تامین خون آنها هم باید توسط استان انجام شود.

  وی افزود: در این مدت با تلاش همکاران در انتقال خون 99 درصد از درخواست های بیمارستان ها را پاسخ داده ایم که در کل کشور آماری منحصر به فرد است.

  این مسوول با اشاره به اینکه فعالیت این سازمان برای تامین خون مردم و بیماران بسیار حیاتی است بر تجهیز آن به امکانات مناسب تاکید کرد .

  تقوایی گفت: دولت نسبت به تخصیص اعتبارات اقدام می کند ولی به هیچ وجه کافی نیست و باید خیرین و بخش خصوصی نیز همکاری کنند .

  مدیر کل سازمان انتقال خون یزد با اشاره به بازدید هیئت های بین المللی از انتقال خون این استان اظهار داشت: طی چند سال اخیر انتقال خون استان یزد موفق به کسب این تاییدیه و دریافت مجوز و گواهینامه کیفیت شده است.

  تقوایی با اشاره به اینکه بیشترین مصرف خون در بیماران تالاسمی است گفت: از سال 75 تا به الان در استان یزد نمونه ای از ابتلا به بیماری هایی از جمله ایدز در اثر فرآورده های خونی اتفاق نیفتاده است.

  وی افزود: در سطح استان یزد چهار مرکز ثابت وجود دارد که دو مرکز در شهرستان یزد، یک مرکز در اردکان و یک مرکز در شهرستان میبد فعالیت می کنند.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/lNgQ7

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *