اشکذر خبر


مجموعه نفیس باغ وزیر حجت‌آباد همچنان منتظر مرمت

شناسه خبر : 102042 | تاریخ انتشار : : ۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹ | ارسال توسط :

فرماندار شهرستان اشکذر در جریان بازدید از مجموعه تاریخی باغ وزیر حجت‌آباد از توابع بخش مرکزی این شهرستان خاطرنشان کرد: طی سال‌های گذشته اقدامات متعددی در راستای مرمت و احیای این مجموعه نفیس صورت گرفته است؛ اما آنگونه که شایسته و درخور این بنای تاریخی و کم‌نظیر است عمل نشده و این مجموعه همچنان منتظر تکمیل عملیات اجرایی طرح احیا و مرمت و بهره‌برداری است.

به گزارش اشکذر خبر؛ هادی هادی‌نسب فرماندار شهرستان اشکذر با همراهی معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری، بخشدار مرکزی و مسئول نمایندگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر از مجموعه باغ وزیر حجت‌آباد بازدید کرد.

هادی‌نسب در جریان این بازدید با استناد به منابع تاریخی، گفت: مجموعه باغ وزیر حجت‌آباد بیش از ۱۴۰ سال قدمت و به دوران قاجاریه تعلق دارد و این مجموعه نفیس از حیث گردآوری عناصر مختلف عمارت، باغ، ساباط، بازارچه، کاروانسرا، کالسکه خانه، آب‌انبار، حمام در کنار هم از امتیازات منحصری برخوردار است.

وی افزود: طی سال‌های گذشته اقدامات متعددی در راستای مرمت و احیای این مجموعه تاریخی صورت گرفته است، اما آنگونه که شایسته و درخور این بنای تاریخی و کم نظیر است بازسازی و بهره برداری‌نشده است.

فرماندار شهرستان اشکذر در ادامه تصریح کرد: در سال‌های اخیر با وجود مشکلات مالکیتی و حقوقی، قرارداد واگذاری این مجموعه به بخش خصوصی توسط صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی منعقد شده است اما این مجموعه نفیس همچنان منتظر تکمیل عملیات اجرایی طرح احیا و مرمت و بهره‌برداری است.

هادی‌نسب در ادامه این بازدید که با هدف بررسی وضعیت و مشکلات مجموعه باغ وزیر صورت گرفت؛ از آب گرفتگی آب انبار این مجموعه خبر داد و افزود: به نظر می‌رسد حفر چاهای‌ جذبی متعدد در نزدیکی این آب انبار موجب بروز این مشکل شده است و علی رغم تلاش‌های دستگاه‌های متولی از جمله میراث فرهنگی در راستای ساماندهی و تخلیه آب‌انبار از این آب‌های سطحی، این مشکل همچنان ادامه دارد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/EXMYf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *