• کد خبر: 94052
   منتشر کننده: غلامرضا دهقانی
    تاریخ انتشار: چهارشنبه 19 شهریور 1399 - 22:04
  مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری: : خانه سلمانی در روستای صدرآباد رستاق که در مجاورت بنای تاریخی مسجد جامع صدرآباد قرار دارد؛ در حال مرمت و بازسازی است.

  به گزارش اشکذر خبر؛ به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر، مهندس محمود ادیبان مسئول این اداره از آغاز عملیات بازسازی ومرمت خانه علی محمد سلمانی، یکی از قدیمی‌ترین خانه‌ها در روستای صدرآباد بخش رستاق، که طی سالیان گذشته خسارتهای زیادی دیده و قسمتهایی از آن تخریب شده بود خبر داد.

  وی با یادآوری این نکته که بناهای تاریخی شناسنامه و شجره‌نامه روستاها می باشند و نشان دهنده تاریخ و فرهنگ مردم زحمتکش روستا هستند؛ ابراز خرسندی نمود که با مرمت و بازسازی این خانه ها در روستاها اولا از تخریب این میراث ارزشمند تاریخی فرهنگی جلوگیری شده و ثانیاَ موجب پویایی وزنده شدن بافت های تاریخی و درنهایت برگشت اهالی و سکونت در روستاها می شوند.

  ادیبان در ادامه اظهار داشت: خانه سلمانی در روستای صدرآباد رستاق و در مجاورت بنای تاریخی مسجد جامع صدرآباد با معماری سنتی زیبا در دو طبقه شامل اتاق‌های متعدد، راهروها، بالاخانه، مطبخ و باغی وسیع در بافت تاریخی روستا تماماَ از خشت و گل بنا شده و قابلیت راه اندازی اقامتگاه بوم گردی و سنتی را دارد.

  رئیس میراث فرهنگی شهرستان اشکذر تاکید نمود جهت حفاظت از این بناهای ارزشمند این خانه‌ها با رضایت مالکین در فهرست آثار ملی کشور ثبت و ماندگار می شوند.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/d947W

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *