اشکذر خبر

مدیرعامل موسسه حامیان حیات پاک اشکذر در دیدار با مسئول اداره محیط زیست:

صدور مجوز و احداث کارخانه‌های کاشی عقیق و شیشه مظروف متوقف شود

شناسه خبر : 100963 | تاریخ انتشار : : ۰۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰:۴۷ | ارسال توسط :

مدیرعامل موسسه حامیان حیات پاک شهرستان اشکذر در دیدار هیئت‌مدیره این موسسه با مسئول اداره محیط‌زیست این شهرستان: مردم اشکذر نسبت به توسعه و احداث صنایع آلاینده جدید اعتراض دارند و خواستار توقف صدور مجوز احداث کارخانه‌ها کاشی عقیق و شیشه مظروف هستند.

به گزارش اشکذر خبر؛ اعضای هیئت‌مدیره موسسه مردم‌نهاد حامیان حیات پاک شهرستان اشکذر با مرتضی عزیزی مسئول اداره محیط‌زیست این شهرستان دیدار و در مورد مسائل محیط زیستی گفت‌وگو کردند.

عزیزی در این دیدار با اشاره به اینکه موسسه حامیان حیات پاک دوران بلوغ را می‌گذارند و این موسسه باید در مسیر منافع مردم حرکت کند؛ گفت: ما با صنعت مختلف نیستیم ولی در توسعه صنعت باید منافع و سلامت مرم و شهروندان شهرستان اشکذر را نیز در نظر داشته باشیم.

وی با اشاره به لزوم توسعه پایدار؛ توسعه ناپایدار و یک‌جانبه را بدترین نوع توسعه دانست و افزود: شهرستان اشکذر به‌عنوان اولین شهرستان صنعتی استان به شمار می‌آید و همین امر موجب شده است تا این شهرستان کانون مولد گردوخاک باشد که در سال ۲۰۰ روز دارای آلایندگی ذرات معلق باشد و این شهرستان با رتبه ۹۳ در جایگاه نخست مبارزه با رفع آلودگی هوا قرار بگیرد.

مسئول محیط‌زیست شهرستان اشکذر اولویت اول محیط زیستی این شهرستان را نصب و تجهیز دستگاه پایش آلایندگی هوا دانست و ادامه داد: باوجود استقرار صنایع آلاینده در این شهرستان؛ وضعیت فوق بحرانی برای اشکذر ایجادشده است به‌طوری‌که نه‌تنها با آلودگی هوا؛ بلکه با آلودگی آب، آلودگی گرما و خاک نیز مواجه هستیم و این وضعیت زنگ خطری برای آیندگان ما محسوب می‌شود.

محمدحسن طالبیان مدیرعامل موسسه حامیان حیات پاک شهرستان اشکذر در این دیدار ضمن تبریک هفته دولت و یاد شهیدان رجائی و باهنر و ارائه گزارش از روند تأسیس و اقدامات این موسسه گفت: شهرستان اشکذر به‌واسطه استقرار صنایع آلاینده از آلوده‌ترین شهرستان‌های محور دشت یزد _ اردکان است که آلودگی ناشی از این صنایع خسارات جبران‌ناپذیر زیادی را متوجه مردم این شهرستان کرده است و مردم اشکذر نسبت به توسعه و احداث صنایع آلاینده جدید اعتراض دارند و خواستار توقف صدور مجوز احداث کارخانه‌ها کاشی عقیق و شیشه مظروف هستند.

طالبیان احاطه شدن اشکذر در توسط شرکت‌ها و نواحی صنعتی را متذکر شد و بیان داشت: صنایع جدید باید در منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان واقع در جاده طبس احداث شوند.

وی داشتن محیط‌زیست سالم و هوای پاک را حق مسلم و قانونی مردم دانست و اظهار داشت: متأسفانه استانی به این مقوله بی‌توجه هستند و مجوزهای جدیدی را برای صنایع آلاینده صادر کرده‌اند که این صنایع با موقعیت اقلیمی و کم‌آبی ستان سازگار نیستند.

وی با تأکید بر لزوم استقرار صنایع هایتک و پاک، دانش‌بنیان، تبدیلی و بومی شهرستان و استان ازجمله نساجی گفت: با توجه به تجمیع ارزش‌افزوده به‌صورت استانی؛ شهروندان اشکذر رضایت چندانی به استقرار صنایع جدید در این شهرستان ندارند.

در ادامه این دیدار جعفری نسب، کاظمی و مشیری نیا اعضای این موسسه نکته نظرات خود را پیرامون مسائل زیست‌محیطی مطرح نمودند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/hJ6ft

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *