اشکذر خبر

پیشنهاد ویژه


رمان «دمیان» نقد و بررسی شد

شناسه خبر : 114864 | تاریخ انتشار : : ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۲ | ارسال توسط :

رمان «دمیان» با حضور جمعی از کتاب دوستان مجومرد نقد و بررسی شد.

به گزارش اشکذر خبر، به نقل از روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اشکذر؛ با همت انجمن دوستان کتاب مجومرد و کتابخانه عمومی امام رضا (ع) ، جلسه نقد و بررسی رمان «دمیان» نوشته هرمان هسه  با حضور عباس رستگار عضو انجمن دوستان کتاب مجومرد، و  جمعی از علاقه مندان  در کتابخانه امام رضا (ع) مجومرد برگزار شد.

در این نشست عباس رستگار، عضو  انجمن دوستان کتاب  شهر مجومرد، ضمن معرفی اجمالی کتاب گفت: کتاب دمیان با عنوان فرعی «داستان جوانی امیل سینکلر» شاید مهم‌ترین و خواندنی‌ترین کتاب هرمان هسه باشد. کتابی که در آن با جوانی جویای معنا، در طلب رسیدن به وحدت، شکلی دیگر از مفهوم تربیت، عرفان و جامعه روبه‌رو هستیم. این کتاب مختص کسانی است که در طلب یگانگی، تمامیت و وحدت وجودند. زبان تمثیلی و نثر شاعرانه هرمان هسه، این اثر را به تابلویی بی‌بدیل مانند کرده است.

امیل (شخصیت اصلی کتاب) در جستجوی یکپارچگی است؛ یکپارچگی پاره‌های از هم گسیخته‌ی روحماکس دمیان نیز (که عنوان کتاب از اسم اوست) پلی‌ست که او را برای رسیدن به خواسته‌اش یاری می‌رساند. خود هرمان هسه می‌نویسد: «من نمی‌توانم چیزی جز آنچه درونتان است به شما ببخشم.» بنابراین می‌توان گفت این کتاب راه رسیدن به یکپارچگی روح از طریق نیروهای درونی است.

دمیان یکی از مهم‌ترین کتاب‌های کارنامه ادبی هرمان هسه، نویسنده نامدار آلمانی است. هسه که در سال ۱۹۴۶ برنده جایزه نوبل ادبی نیز شده است کتاب دمیان را بلافاصله پس از جنگ جهانی اول نوشت؛ کتابی که می‌توان آن را آیینه تمام‌نمای اندیشه هسه دانست. رمانتیسم آلمانی، عرفان و شرق‌گرایی، آثار و اندیشه‌های نیچه و یونگ و همچنین زمانه‌ای که اثر در آن به نگارش درآمده است، از مضامین اثرگذار در کتاب دمیان است.

همچنین در این برنامه برخی از  حاضرین  در جلسه نیز به بیان نکاتی پیرامون اثر پرداختند.

 

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/utCqB

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

.:. آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه