رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اشکذر گفت :در نخستین سوگواره تعزیه خوانی استانی و شبیه خوانی استعداد یابی نوجوانان و جوانان راوی رزم که در شهرستان تفت برگزار گردید دو نفر از تعزیه خوانان شهرستان اشکذر در نقش موافق خوان و مخالف خوان رتبه های اول و دوم این سوگواره را به دست آوردند .

به گزارش اشکذر خبر؛ زارعیان دبیر شورای فرهنگ عمومی بیان داشت در نقش مخالف خوانی آقای امیر حسین دهقان اشکذری به مقام اول و در نقش موافق خوانی آقای محمد مهدی گنجی مقام دوم این سوگواره را به دست آوردند.

زارعیان در ادامه خاطر نشان کرد ،تعزیه یکی از هنرهای آئینی نمایش ایرانی است که ایفاگران نقش های آن در نقش موافق خوان که شامل امام حسین (ع) و اصحاب آنها و همچنین مخالف خوانان که شامل یزید و یاران آنها می باشند ،که این دو گروه در ضمن این که عزادار امام حسین (ع) هستند و ارادت خاصی به خاندان اهل بیت و عصمت و طهارت دارند در تعزیه به ایفای نقش می پردازند و ارادت خود را به خاندان اهل بیت بیان می دارند.

در شهرستان اشکذر که شامل شهر اشکذر ،شهر مجومرد ،بخش مرکزی (رستاق) و بخش خضر آباد گروه های تعزیه خوانان زیادی وجود دارند که در مناسبت های مذهبی مختلف از جمله ایام محرم به خصوص عاشورا ،شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها، شهادت حضرت علی علیه السلام و دیگر مناسبتها به برگزاری مراسم تعزیه خوانی اقدام می کنند .

 

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/kg5D7