اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

درباره خواب و اختلالات آن

شناسه خبر : 42119 | تاریخ انتشار : : 04 مرداد 1394 - 13:57 | ارسال توسط :

همانگونه که خواب نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی انسان ها دارد هر نوع اختلال در روند خواب و بیداری نیز زمینه بیماری های متعددی را فراهم می کند. دکتر بهروز نیکنام  متخصص مغر و اعصاب در گفت و گو با عصر ایران در مورد نیاز بدن به خواب گفت: یک فرد بالغ نیاز به […]

همانگونه که خواب نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی انسان ها دارد هر نوع اختلال در روند خواب و بیداری نیز زمینه بیماری های متعددی را فراهم می کند.
دکتر بهروز نیکنام  متخصص مغر و اعصاب در گفت و گو با عصر ایران در مورد نیاز بدن به خواب گفت: یک فرد بالغ نیاز به 7 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز دارد که این میزان در نوزادان به 16 تا 18 ساعت افزایش می یابد. کودکان نیز در سنین پیش از مدرسه به 11 الی 12 ساعت خواب نیاز دارند که این میزان در نوجوانان حدود 9 ساعت و دختران در سن بلوغ (14 الی 17 سال) به 10 تا 12 ساعت تغییر می کند.
وی با بیان اینکه خواب شبانه مفیدترین خواب است اضافه کرد: ترشع ملاتونین به هنگام خواب و در تاریکی انجام می شود. همچنین خواب مفید موجب واکنش سریع ذهنی، خلاقیت فکر و شکوفایی حافظه می شود در حالی که اختلال در خواب موجب اختلالات حافظه، خستگی روزانه سوزش معده، کاهش تمرکز افسردگی، کاهش مهارت های حرکتی و مشکلات رفتاری می شود.
وی ادامه داد: هرگونه اختلال در مراحل خواب باعث تأثیر گذاشتن در زمان خواب و کیفیت آن می شود و خواب غیر مفید نیز باعث سردرد، خستگی مفرط و بی حوصلگی می گردد.
دکتر نیکنام یکی از شایع ترین اختلالات خواب را کابوس شبانه  ذکر کرد و گفت:یکی از شایع ترین اختلالات خواب کابوس شبانه است که فرد در مرحله رویا دچار آن می شود.
این مشکل در بعضی از افراد با حرکات غیر عادی و آسیب رساندن به اطرافیان یا صدمه زدن به خود دیده می شود که به توور شبانه معروف است.
همچنین راه رففتن در خواب از دیگر اختلالات است که فرد از رفتار خود آگاهی ندارد و حتی آن را به خاطر نمی آورد.
وی ادامه داد: از دیگر اختلالات خواب مشکلی است که در اصطلاح عامیانه به آن پختگی گفته می شود و به دلیل این بروز می کند که هنگام شروع خواب قبل از عمیق شدن کامل آن یا برعکس هنگام بیدار شدن و برگشت از مرحله عمیق کنترل قشر مغز از اندام ها که برداشته شده بود باز نگشته ولی فرد در حالت خواب عمیق است که در این حالت فرد دچار توهماتی می شود و خروج از آن موقعیت هم تا زمانی که محرکی به او وارد نشود، میسر نیست.
این متخصص مغر و اعصاب ادامه داد: خروپوف نیز از دیگر اختلالات خواب است که گریبانگیر تمامی افراد در تمامی سنین است. وقفه تنفسی شبانه یا خروپوف باعث اختلال شدید هوشی، مغزی و در مواردی نادر منجر به مرگ می شود. علت این بیماری به سیستم اعصاب مرکزی یا تنفسی باز می گردد و لذا بیمار باید از هردو جهت مورد بررسی قرار بگیرد.
وی گفت: مکانیزم ایجاد خروپوف این چنین است که باز بودن دهان باعث می شود زبان پشت حلق بیفتد، راه هوایی باریک شده و لذا هوایی که از یک روزنه باریک عبور می کند موجب ارتعاش حلق و حنجره شده و صدای خروپوف را ایجاد می کند.
این بیماری می تواند موجب افزایش فشارخون و آسیب به شریان ها شود.
منبع: عصر ایران
لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/0zU3h

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124