سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان اشکذر: در سرشاخه کاری درختان گردو با اصلاح و تعویض تاج درختان نامرغوب با ژنوتیپ های برتر، افزایش عملکرد و کیفیت محصول را خواهیم داشت.

به گزارش اشکذر خبر؛ جعفری سرپرست مدیریت جهادکشاورزی اشکذر گفت: در سرشاخه کاری درختان گردو با اصلاح و تعویض تاج درختان نامرغوب با ژنوتیپ های برتر، افزایش عملکرد و کیفیت محصول را خواهیم داشت.

سرپرست مدیریت جهادکشاورزی اشکذر، با اشاره به خسارت درختان گردو به دلیل سرمای بهاره در چند سال گذشته، عنوان کرد: بسیاری از درختان گردو بومی به دلیل زودگلدهی در فصل بهار، بر اثر یک سرما از بین رفته و باغداران خسارت زیادی را متحمل می گردند.

جعفری بیان کرد: انجام عملیات سرشاخه کاری با ارقام تجاری با هدف اصلاح درختان گردو و مقاومت در برابر سرمازدگی انجام می شود و با اجرای این طرح، میزان تولیدات به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

وی افزود: علاوه بر افزایش مقاومت درختان گردو در مقابل سرما و دیرگلدهی و برگ دهی درخت، افزایش تولید محصول گردو با مغز سفید، افزایش درصد مغز نسبت به پوست، یکنواختی محصول و بازارپسند بودن آن، از دیگر مزایای سرشاخه کاری درختان گردو می باشد.

سرپرست مدیریت جهادکشاورزی اشکذر گفت: در این روش، شاخه هایی که اصلاح ژنتیکی شده اند را به درختان پیوند می زنند، به این صورت که برخی از شاخه های درختان گردو بریده و سرشاخه های جدید به درخت پیوند زده و با گذشت زمان و رشد درخت، سرشاخه ها نیز رشد می کند و با سرشاخه کاری تاج، باردهی درخت با عملیات پیوند ارقام تجاری تعویض و تنه و بازوی اصلی حفظ می شود.

وی تأکید کرد: باتوجه به اینکه لازم است غالب باغات گردوی شهرستان اشکذر از طریق پیوند سرشاخه کاری و کاشت نهال های اصلاح شده، اصلاح گردد، نیاز به مساعدت مسئولین استانی جهت تأمین اعتبار می باشد. انتظار می رود با اجرای این طرح زمینه جوان سازی باغات گردو شهرستان فراهم شده و در آینده محصول پربار و بدون آسیب از سرما تولید گردد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/Jl2iv