• کد خبر: 24673
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: دوشنبه 4 شهریور 1392 - 08:09
  با وجود ظرفیت های فراوانی که در هر زمینه در یزد وجود دارد، این استان اما در توسعه و رشد فعالیت های ورزشی چندان موفق نبوده که بخش عظیمی از این موضوع به عدم حمایت مالی از ورزش بر می گردد که موجب بحران در ورزش شده است.

  به گزارش اشکذر نیوز به نقل از مهر، شهر کویری یزد و مردمان آن همواره به سختکوشی و قناعت پیشگی معروف بوده اند و با توجه به ویژگی هایی که در مردم این شهر دیده می شود، مستعد و پیگیر در هر زمینه ای هستند اما گویا بزرگان استان نتوانسته اند باید و شایدهای ورزش استان را به ظهور برسانند.

  استان کویری و خشک یزد، قهرمانان زیادی در رشته های گوناگون ورزشی دارد که برای تیم های مختلفی در کشور فعالیت می کنند؛ این موضوع نشان دهنده ظرفیت و توان بالای استان در رشد و توسعه ورزش است.

  با این وجود اما این استان به دلیل عدم حمایت مالی از تیم های ورزشی خود از مشکل بزرگی در زمینه ورزش رنج می برد بطوریکه اخیرا این مشکلات به شدت ورزش یزد را دچار مشکل کرده و در رشته های پر طرفداری چون فوتبال و والیبال حرف از فروش و واگذاری تیم‌های مطرح حاضر در لیگ به میان بوده و هنوز هم هست.

  بر این اساس، والیبال پیشگامان کویر یزد از ادامه تیم‌داری در لیگ برتر والیبال کشور خودداری کرده و امتیاز شفق اردکان را نیز فروخته است. فوتبال هم پس از کش و قوس‌های فراوان با تلاشی مضاعف و همتی بلند از سوی مسئولان هیئت فوتبال برای فصل جاری و حضور در لیگ امسال در استان نگهداری شد و در آخرین روزها به باشگاهی دیگر البته در استان واگذار شد.

  آفت رشته‌های ورزشی در حمایت مالی به فوتبال ساحلی هم کشیده شد تا اینکه چند روز قبل، شرکت صدرشیمی نیز از واگذاری تیم خود به اصفهان خبر داد.

  همکاری مسئولان ورزشی استان با صاحبان صنایع و معادن در زمینه حمایت از ورزش و ایجاد انگیزه و امید لازم در آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که گویا این مسئله تا به امروز در هیچ یک از مدیران دیده نشده که اگر دیده شده بود باشگاه سنگ آهن بافق عطای تیم‌داری را به لقای آن نمی بخشید، استیلاکویر پا به عرصه نمی‌گذاشت و از عدم حمایت مسئولان عرصه را به یزد لوله واگذار نمی‌کرد.

  حمایت مالی صنایع و صاحبان صنعت از رشته‏‌های ورزشی در یزد بسیار ضعیف است

  این در حالیست که استان‎های مختلفی چون اصفهان، تهران و آذربایجان‌شرقی از حمایت ویژه اسپانسرها در بحث ورزش برخوردار هستند و تیم‌های خوبی در لیگ‌های گوناگون دارند.

  اما موضوع فقط ورزش نیست چرا که صاحبان صنایع تنها به بهره‌کشی از استان می‌اندیشند و هیچ گونه بازپرداختی را برای این استان قائل نیستند. صنایع بزرگی چون فولاد آلیاژی، سنگ آهن، کارخانجات کاشی و سرامیک با وجود درآمدهای بسیار بالا در موضوعات اجتماعی از جمله ورزشی ورود پیدا نمی‏ کنند که لازم است تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شود.

  در حمایت از ورزش و تیم‌داری صنایع نباید لقمه بزرگ برداشته شود

  مدیر عامل باشگاه فرهنگی ورزشی گلساپوش یزد را همه می‌شناسند. محمد عشقان ملک، مرد میانسالی که دیدگاهی متفاوت از سایر صاحبان صنایع نسبت به ورزش دارد. هدفش خدمت به جامعه در کنار کسب درآمد است و دغدغه‌ای جز آینده جوانان ندارد.

  وی با بیان این که صنایع در حمایت از ورزش از ابتدا نباید لقمه بزرگ بردارند، می گوید: شرکت‌ها می‎توانند حمایت از ورزش را با بهره‌گیری از نیروهای بومی و ورزشی محلات خود شروع کنند.

  عشقان ملک با اشاره به وجود بیش از سه هزار و 200 واحد صنعتی کوچک و بزرگ فعال در استان یزد، عنوان می کند: اگر تنها 10 درصد از این صنایع در ورزش استان فعالیت کنند، قطعا ورزش یزد متحول می‌شود.

  مدیرعامل گلساپوش یزد می افزاید: هرچند شروع کار صنایع در امر ورزش در ابتدا کمی مشکل به نظر می‌رسد ولی بنا بر تجربه‌ای که کسب کرده‌ایم در سال‌های نخست حتما با شیرینی‌هایی رو به روست که آنها را عاشق ورزش خواهد کرد.

  لزومی ندارد پول شهر را به غیربومی‌ها بدهیم

  وی با انتقاد از به کارگیری بازیکنان غیربومی و گاه غیر ایرانی در ترکیب تیم های ورزشی می گوید: ورزشکاران قدیمی در کشور از دل محلات و کوچه های خالی به میدان آمدند بر این اساس شرکت‌ها می‌توانند از ورزش محلات خود و با تحت پوشش قراردادن بچه‌های بومی محل خود آغازگر راهی تازه باشند.

  عشقان ملک که دل پردردی از وضعیت کنونی ورزش یزد دارد تصریح می کند: لزومی ندارد با هزینه‌های گزاف از بازیکنان غیربومی و خارج از استان بهره بگیرند و اصولا نباید با چنین اقداماتی در همان سال انتظار قهرمانی و موفقیت داشت همانطور برخی اسپانسرهای مالی ورزش استان چنین کردند و نتیجه آن را امروز به وضوح می‌بینیم.

  وی اذعان می کند: البته شناسایی صاحبان شرکت‌ها و واحدهای تولیدی صنعتی متعلق به محلات مختلف می‌تواند از سوی اداره کل ورزش و جوانان انجام شود و مطمئنا این حرکت عاقبت خواهد داشت.

  مدیر عامل باشگاه گلساپوش یزد یادآور می شود: متاسفانه وعده حمایت‎های لازم از سوی دولت در قبال اسپانسری صنایع از ورزش، علی رغم اینکه تبدیل به قانون شده، به درستی در عمل اجرایی نمی‌شود.

  وی به مشکلات شرکت گلساپوش یزد در قبال معافیت‌های مالیاتی در امر ورزش اشاره و ابراز امیدواری می کند: با میانجیگری اداره کل ورزش و جوانان استان یزد این مشکل که در سال‌های ابتدایی حمایت این شرکت از ورزش فوتبال ساحلی حتی منجر به پرداخت جریمه مالیاتی نیز شد، مرتفع شود.

  عاشقان ملک، به نقش ورزش به عنوان بازدارنده در بسیاری از معضلات اجتماعی در بین جوانان اشاره کرده و مهمترین هدف گلساپوش در بحث تیم داری را همین موضوع عنوان می کند.

  وی با بیان اینکه گلساپوش برای ششمین سال در ورزش فوتبال ساحلی فعالیت دارد، اظهار می دارد: خوشبختانه این باشگاه با بهره‌گیری از نیروی بومی، مربی بومی و مدیریت بومی، هم‌اکنون این پتانسیل را در خود ایجاد کرده است که در کشور حرف اول در ورزش فوتبال ساحلی می‌زند و هم‌اکنون سه بازیکن بومی تیم لیگ برتر فوتبال ساحلی گلساپوش در عضویت تیم ملی هستند.

  مدیر عامل باشگاه گلساپوش یزد با اشاره به قهرمانی این تیم در نیم‌فصل رقابت‌های لیگ، یادآور شد: گلساپوش با شروع نیم فصل دوم لیگ برتر فوتبال ساحلی در هفته اول با استراحت مواجه بود ولی در هفته دوم روز جمعه 25 خردادماه در زمین سلمان محمودآباد به مصاف حریفان می‌رود.

   عدم وجود تفکر مشترک بین صاحبان صنایع و مسئولان ورزش

  مشکلات ورزش استان یزد برکسی پوشیده نیست اما اگر بخواهیم نوک تیر اتهام را تنها به سوی صنایع نشانه برویم نه درست است و نه منصفانه.

  مسئولان ورزشی استان هم در این میان مقصرند حتی رسانه‌های استان را باید در این زمینه سهیم کرد چه که اگر نقد و انتقادات درست و به جایی در این عرصه بود تاکنون نتیجه می‌داد.

  تعریف و تمجیدهای بیجای ورزش شبکه تابان و عدم ارائه نقد سازنده در این برنامه نیز در رویه مدیران ورزشی استان تاثیرگذار بوده و بسیاری از کارشناسان ورزشی در استان یزد بر این موضوع صحه می‌گذارند.

  اقدامات برخی از مدیران ورزشی هم در گریزان بودن صنایع از ورزش بی تاثیر نبوده چه که برخی دخالت‌های نابجا باعث افت فوتبال و عدم توسعه و بالندگی این رشته ورزشی در استان شده است.

  کناره گیری برخی ورزش کاران از ورزش نیز مدعای این سخن است به ویژه که برخی ورزشکاران نیز از این استان کوچ کرده و به سایر تیم های ورزشی پناه برده اند و برخی نیز اقدام به برگزاری کلاس و مدارس ورزشی کرده تا نسل آینده را ورزشی تربیت کنند.

  نکته دیگر اینکه تشکل و ساماندهی خاصی در حوزه ورزش استان وجود نداشته و اگر در برهه‌ای از زمان حمایت‏هایی نیز وجود داشته یا به وجود بیاید مقطعی و احساسی خواهد بود.

  عدم وجود مشوق‌های لازم برای صنایع، فشارهایی که از سوی دارایی و مالیاتی ها وارد می شود و برخی دخالت‌های نابجا در این زمینه اثرگذار است.

  ترسیم سند چشم انداز ورزش، توجه به ورزش پایه در عمل، در نظرگرفتن بسته‌های تشویقی برای صنایع و حامیان ورزشی از راهکارهایی است که می‌تواند در تعالی ورزش استان موثر باشد.

  به نظر می‌رسد دیگر وقت آن رسیده تا متولیان امر ورزش در هر جایگاه و تشکلی که هستند نگرش خود را تغییر داده و برای ورزش کویرنشینانی که در هر عرصه‌ای پیشتازند فکری داشته باشند.

  …………………..……………

  گزارش: ابوالفضل محمدی

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/VHDMq

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *