در راستای ایجاد مهارت و کارآفرینی و تقویت احساس کارآمدی در دانشجویان رشته زیست شناسی، کارگاه آموزشی کشت و پرورش قارچ خوراکی(دکمه ای) با استفاده از ظرفیت و تجهیزات موجود در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر راه اندازی شد.

به گزارش اشکذر خبر؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر این کارگاه تولیدی برای دومین بار و زیر نظر دکتر سمانه صدیقی خویدک؛ عضو هیأت علمی گروه زیست شناسی واحد اشکذر ایجاد شده است و دانشجویان زیست شناسی ورودی ۹۹ در کنار دروس تئوری میکروب شناسی مواد غذایی و قارچ شناسی، اقدام به کشت و پرورش قارچ خوراکی کردند.

سمانه صدیقی خویدک در این رابطه گفت: برگزاری این گونه دوره های مهارت افزایی، علاوه بر تقویت انگیزش تحصیلی، موجب توانمندسازی دانشجویان متناسب با نیازهای جامعه و صنعت خواهد شد.

وی افزود: از نتایج عملی برگزاری این دوره، افزایش اعتماد به نفس، خودباوری و احساس کارآمدی بین دانشجویان بوده که منجر به تولید و برداشت قارچ خوراکی کاملا ارگانیک شده است.

صدیقی خاطر نشان کرد از ویژگی‌های این پروژه‌ی تولیدی، آن است که مهارت دانشجویان علاقه‌مند را در تولید قارچ، ارتقا می‌دهد و از نظر درآمدزایی و ایجاد اشتغال، می‌تواند در مساحت‌های کوچک، هم چون انبارهای خانگی و زیرزمین‌ها تا مساحت‌های بزرگ، مانند کارگاه‌های صنعتی، اجرا شود.

قارچ های دکمه ای، به دلیل دارا بودن ترکیبات پروتئین، املاح باارزش، اسیدهای آمینه و ویتامین ها و مقادیر زیادی پتاسیم، فسفر، آهن و مقدار کمتری کلسیم فاقد نشاسته برای بیماران دیابتی و رژیم لاغری مناسب هستند.

شایان ذکر است؛ هر دوره پرورش قارچ، حدود دو ماه طول می‌کشد و تولیدکننده، سه تا پنج دفعه، برداشت محصول دارد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/WEOr0