• کد خبر: 34865
   منتشر کننده: مصطفی خاکساری
    تاریخ انتشار: چهارشنبه 19 آذر 1393 - 17:59
  استاندار یزد گفت:
  استاندار یزد گفت: آب مورد نیاز استان از طریق خط اول و دوم انتقال آب از محل سد بهشت آباد تا حدود پنج سال آینده تامین خواهد شد.

  به گزارش اشکذر نیوز٬ سید محمد میرمحمدی، در جمع نمایندگان رسانه‌های استان با ارائه گزارش فعالیت خود طی یک سال گذشته با اشاره به کمبود آب در استان یزد توضیح داد: انتقال آب به استان از طریق سد بهشت آباد در شورای عالی آب به تصویب رسیده است و این موضوع در شورای هماهنگی مدیریت یکپارچه حوضه آبریز سد زاینده رود نیز در چندین جلسه، مطرح شده و نظرات اصلاح شده به تصویب رسیده است. براین اساس 150 میلیون مترمکعب آب به استان تخصیص می‌یابد. سالانه مقرر شده بود 98 میلیون مترمکعب آب از طریق خط اول به استان منتقل ‎‎شود که تاکنون حدود 60 میلیون مترمکعب به استان تخصیص یافته است.

  وی افزود: در جلسه شورای هماهنگی، اختصاص سهم 64 میلیون مترمکعب برای سال آینده استان از محل خط اول به تصویب رسیده است.

  استاندار با اشاره به تفکر اشتباه کشاورزان فعال در مسیر خط اول انتقال آب مبنی بر تامین آب یزد از محل حق‌آبه آنها از زاینده‌رود، افزود: عمر مفید خط اول انتقال 25 تا 30 سال است و از سال گذشته خردگی این خط شروع شده است. برای سال آینده درخواست اعتبار برای مرمت این خط داده شده است. به این نتیجه رسیدیم که هر دو خط انتقال آب 150 و 98 میلیون مترمکعبی را از مسیر جدید از محل بهشت آباد به یزد اجرا کنیم.

  وی، این روش را به لحاظ امنیت خطوط و اقتصادی بودن مقرون به صرفه خواند و ابراز امیدواری کرد، با آغاز عملیات اجرایی این خطوط، شاهد انتقال این حجم آب در 4 تا 5 سال آینده به یزد باشیم.

  استاندار خاطرنشان کرد: تا زمانیکه سامانه جدید انتقال آب به طور کامل به بهره برداری نرسیده است، 98 میلیون مترمکعب آب از محل خط انتقال فعلی به یزد منتقل خواهد شد و پس از بهره‌برداری از طرحهای انتقال آب متوقف خواهد شد.

  پیگیری انتقال آب از خلیج فارس به استان یزد

  میرمحمدی درباره انتقال آب از خلیج فارس گفت: شرکت گل گهر و چادرملو اقداماتی برای مطالعه انتقال آب داشتند و در این باره کنسرسیومی با حضور علاقمندان تشکیل شد و در این زمینه شرکت انتقال و توزیع آب به یزد ایجاد شده است.

  استاندار یزد از پیگیری موضوعات زیست محیطی این طرح خبر داد و گفت: در این راستا پیگیر برگزاری نشستی با استانداری هرمزگان برای تعیین محل سایت آب شیرین کن و تعیین مسیری متفاوت با خط انتقال استان کرمان هستیم.

  وی از اجرای طرح مدیریت مصرف آب بخش کشاورزی خبر داد و گفت: پیگیر اجرای مصوبه کمیسیون ماده 215 برای تامین اعتبار این طرح هستیم چرا که اجرای این طرح نیازمند 1600 میلیارد تومان اعتبار در مدت 10 سال است. با اجرای آن 298 میلیون مترمکعب آب به منظور جبران بیلان منفی سفره‎‎های زیرزمینی استان صرفه‎‎جویی خواهد شد و برای مصرف واحدهای صنعتی می‎‎توان از این محل صرفه‎‎جویی شده استفاده کرد.

  میرمحمدی با اشاره به موضوع باروری ابرها در استان اظهار کرد: در بودجه سال 94 اعتباری برای این موضوع پیشنهاد شده است. با تصویب این اعتبارات، در سال آینده در این باره اقدام خواهد شد.

  وی، جداسازی شبکه‎‏های آب شهری با آب فضای سبز در 9 شهرستان استان و بهره‎‎گیری از آب‏‏های قعری زمین با اکتشافات شرکت نفت را از دیگر اقدامات برای بهره‌برداری بهینه آب در استان عنوان کرد و افزود: نظارت بر بهره‌‏‏برداری از آبهای زیرزمینی با مشارکت مردم از شهرستان خاتم آغاز شده است.

  استاندار، رویکرد جدید بخش صنعت استان را ایجاد صنایع کم‌آب‌خواه و های‏‏تک، عنوان و خاطرنشان کرد: ساخت انواع لامپ، سیم و کابل، محصولات ریسندگی و بافندگی، انواع نوشت افزار و تولید پکیج و کولر گازی از جمله این گونه صنایع است.

  استاندار از تشکیل شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی برای رونق بخشی به تجارت در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: ایجاد دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان برای کمک به تجار استان، پیگیری تعیین تکلیف نمایشگاه بین‏‏‌الملی یزد و تلاش برای تسریع روند ساخت آن، پیگیری ایجاد زیرساختهای لازم برای توسعه تجارت استان، دستیابی به بازار هدف جدید و ایجاد بندر خشک و نیز برگزاری 13 نمایشگاه تخصصی در استان از جمله اقدامات صورت گرفته برای رونق بخشی به تجارت استان بوده است.

  وی از ایجاد شعبه پژوهشگاه سلولهای بنیادی رویان در استان در 7 محور خبر داد و گفت: در تفاهم نامه‏‏‌ای که بین جهاددانشگاهی، دانشگاه علوم پزشکی یزد و پژوهشگاه رویان منعقد شد، ‏‏راه‌‏‏اندازی بانک خون بند ناف نوزاد، مرکز سلول درمانی و پیوند سلولهای بنیادی، پژوهشکده مهندسی بافت و اجرای طرح‏‏های تحقیقاتی سلول‏‏های بنیادی و برگزاری کارگاه‎‎های آموزشی و دوره‏‏‌های تخصصی مورد توجه قرار گرفته است.

  استاندار یزد به مرمت و احیای آثار تاریخی بافت تاریخی یزد اشاره کرد و افزود: راه‎‎اندازی 5 دفتر خدمات مسافرتی، بهره برداری از 10 واحد اقامتی، رشد 100 درصدی گردشگران خارجی و صدور مجوز برای 20 سرمایه‌گذار علاقمند به این حوزه از اقدامات انجام شده برای احیای آثار تاریخی بوده است.

  وی با اشاره به بهره گیری تنها نیم مگاوات از انرژی خورشیدی تا امروز در استان، گفت: درخواست ساخت نیروگاه‏‏ 40 مگاواتی اشکذر و 60 مگاواتی مهریز و 60 مگاواتی شرکت سولار باد انرژی و 2 مگاواتی دانشگاه آزاد اسلامی برای استفاده از انرژی خورشیدی داشته‌ایم که برای شروع خوب است.

  منبع:ایسنا

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/07I4L

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *