• کد خبر: 24076
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: یکشنبه 30 تیر 1392 - 18:05
  شهرستان بافق يكي از غني ترين مناطق به لحاظ بهره مندي از معادن است و در اين ميان سنگ آهن داراي بيشترين و غني ترين معادن در اين شهرستان است از اينرو بافق را شهر معدني ايران يا شهر سنگ آهن ايران مي نامند.

  به گزارش اشکذر نیوز به نقل از مهر، شهرستان بافق دارای معادن گوناگون و ارزشمندي از قبیل سنگ آهن چغارت، فسفات آسفوردی، آنومالی مالی شمالي، سرب کوشک، سنگ آهن سه چاهون، میشدوان و زاغیا است.

  مهمترین معادن این شهر معدن سنگ آهن چغارت است که به شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق مشهور است.

  کار اکتشاف این معدن از سال 1340 به مدت يك سال تمام توسط شرکت تکنوآلسپورت روسیه انجام شده است.

  اکتشاف معدن چغارت بافق طی يك سال شامل حفر دو حلقه تونل به طول 112 متر دو ترانشه به طول 539 متر و حفاری مغزه گیری به عمق 27 هزارو 799 متر بوده است.

  معاون معدنی شرکت سنگ آهن در مورد اين معدن در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ارتقای اولیه معدن چغارت 1286 متر از سطح دریا به صورت کوه بوده که کار استخراج از سال 1350 آغاز شده و هم اینک در افق 935 در حال کار است و بايد تا افق 800 متر از سطح دریا کار شود.

  استخراج 135 ميليون تن سنگ آهن از شهريور 1350 تاكنون از معدن چغارت

  محمدعلی رحیمي پور تصریح کرد: از شهریور 1350 تاکنون 135 میلیون تن سنگ آهن از معدن چغارت بافق استخراج شده است.

  وی یادآور شد: باقیمانده سنگ آهن در این معدن 35 میلیون تن در داخل آن و حدود 30 میلیون تن نیز در جوار این معدن دیده شده است.

  8 ميليون تن ذخيره معدني سنگ آهن در سه چاهون

  معاون معدنی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق همچنين با اشاره به ذخیره هشت میلیون تنی سنگ آهن سه چاهون اين شهرستان افزود: سنگ آهن کم عیار 33 درصدی این معدن به شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق حمل و تبدیل به کنسا نتره آهن می شود.

  وی از کشف 38 آنومالی معدنی در حو زه شهرستان بافق خبر داد و گفت: بیش از 1.7 میلیارد تن سنگ آهن در این حوزه ذخیره است.

  چين و پاكستان؛ مشتريان خارجي سنگ آهن بافق

  رحيمي پور، تولید سنگ آهن در سه ماه نخست امسال را 891 هزار و 720 تن و تولید کنسا نتره آهن این مدت را نیز 836 هزار و 147 تن اعلام کرد و افزود: تولید این مواد نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب يك و نیم و 11 درصد افزایش داشته است.

  وی تصریح کرد: سنگ آهن بافق عمدتا به ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه و فولاد اهواز صادر می شود و در صورت مازاد، کشورهای چین و پاکستان از مشتریان ما هستند.

  رحیمي پور، مجموع كاركنان شرکت سنگ آهن مرکزی بافق را چهار هزار و 600 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد سه هزار نفر به طور مستقيم در توليد، 870 نفر رسمی، هزار و 800 نفر قراردادی و بقیه نیز به صورت پیمانکاری در این این شرکت به کار اشتغال دارند.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/Z0h2u

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *