با حضور معاون وزارت صمت، استاندار یزد، مدیر عامل شرکت چادرملو، رئیس مجمع نمایندگان استان یزد، امام جمعه بخش خضرآباد و فرماندار شهرستان اشكذر نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی خورشیدی کلنگ زنی شد.

به گزارش اشکذر خبر؛ باحضور موثقی نیا معاون وزارت صمت، مهران فاطمی استاندار یزد، جوکار نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، روح الله ردایی فرماندار شهرستان اشکذر حجه الاسلام غالبی امام جمعه بخش خضرآباد و مدیرعامل شرکت چادرملو کلنگ زنی شد.

این پروژه در زمینی به مساحت ۱۵۰ هکتار و با ظرفیت ۱۰۰ مگاوات در منطقه خضرآباد در قالب بخش نیروگاه خورشیدی، پست اختصاصی ۲۰/۶۳کیلو ولت، خط ۶۳کیلو وات از محل نیروگاه تا پست شهید سامعی و توسعه پست شهید سامعی تعریف شده است.

بر اساس این گزارش؛ میزان تولید انرژی نیروگاه بیش از ۱۹۰ ملیون کیلو وات ساعت در سال خواهد بود و حداقل عمر مفید نیروگاه بیش از ۳۰ سال تخمین زده شده است که پس از آن نیز با حداقل ۸۵ درصد انرژی اولیه قابل بهره برداری است.

همچنین مدت احداث نیروگاه ۱۶ماه و ۳ ماه بهره‌برداری آزمایشی است که این پروژه با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۶۰ ملیون یورو تعریف گردیده است.

این پروژه براساس ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، برق تولیدی نیروگاه ۶ سال به صورت تضمینی به وزارت نیرو تحویل می شود.

شایان ذکر است؛ دستاوردهای محیط زیستی اجرای این پروژه کاهش تولید ۱۱۵ هزار تن گاز گلخانه‌ای در سال است همچنین اجرای این پروژه معادل کاشت ۱۸۱۲۹۵۰درخت جهت کاهش آلودگی هوا خواهد بود.

همچنین صرفه جویی بیش از ۴۵ هزار متر مکعب آب در سال، صرفه جویی معادل ۵۵ ملیون متر مکعب سوخت فسیلی در سال، اشتغال بیش از ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم، ۲۵۰ نفر غیر مستقیم و ۴۰ نفر به صورت دائم از جمله مزیت های این نیروگاه است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/G3Fb4