اشکذر خبر

تاریخچه

بنای اولیه شهر اشکذر بدست اشکین زال یا اشک بن زال که از ملوک الطوایف زمان اشکانیان بوده ،  بنیان نهاده شده است که اهالی شهر نیز آن را قبول دارند و در مورد ((ذر)) به گفته اهالی شهر اشک ابن زال همسری بنام آذر داشته است و پسوند ذر در واقع مخفف نام آذر بوده است در مورد سکونت گزینی بنای اولیه شهر اشکذر به زمان اشکانیان باز می گردد که در زمان اخیر با توجه به خشت های یافت شد ه در اطراف مسجد جامع که از زیر ریگزار بیرون آمده است به گفته ی مسئولان میراث فرهنگی متعلق به دورانی حدود 4000 تا 5000 سال می باشد.

قبل از بوجود آمدن اشکذر مردم در اسفنجریه زندگی می کردند که امروزه زیر ریگزار دفن شده است و اثری از آن بر جا نیست. بنای وجودی اشکذر با احداث قنات کبیر بدست اشک بن زال آغاز و شروع به رشد می نماید و مردم آن در آمال خوشی و آبادانی به کشاورزی می پردازند.

این قنات از زمان احداث حدود 120 قفیز آب داشته و اراضی بسیاری را به زیر کشت می برده است که به علت قهر طبیعت و هجوم شنهای روان مردم مجبور به ترک محل و مهاجرت به سایر نقاط نموده اند بصورتی که اگر امروزه کسی مسجد جامع اشکذر را در میا ن جنگلهای تاغ و گز بنگرد تعجب خواهد کرد که چرا اینجا محل اصلی و مرکز اشکذر بوده است.

منبع:پایان نامه کارشناسی برنامه ریزی شهری-سعید دهقانی اشکذری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *