مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزد از تجهیز 100 درصد چاه های کشاورزی و 85 درصد از چاه های صنعتی شهرستان اشکذر به کنتور هوشمند خبر داد.

به گزارش اشکذر خبر؛ محمد مهدی جوادیان زاده مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزد در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اشکذر که در راستای رویداد آبی این شهرستان برگزار شد با تاکید بر اینکه در مجموعه بر روی ۱۱۲ حلقه چاه در شهرستان اشکذر کنتور هوشمند نصب شده است، گفت: ۱۰۰ درصد از چاه های کشاورزی و ۸۵ درصد از چاه های صنعتی این شهرستان مجهز به کنتور هوشمند شدند.

وی با بیان اینکه مدیریت تحویل حجمی آب به کشاورزان استان یزد در حال اجرا است، افزود: ۱۵ در صد باقی مانده چاه های صنعتی این شهرستان تا پایان سال ۱۴۰۲ به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد.

رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی آب منطقه ای یزد ابراز کرد: ۵۵ درصد از حجم آب از منابع زیر زمینی شهرستان در بخش کشاورزی، ۳۸ درصد در بخش شرب و بهداشت و ۷ درصد در بخش ضنعت و خدمات مصرف می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه شهرستان اشکذر در دشت بزرگ یزد – اردکان قرار گرفته است، بیان داشت: این دشت که سکونتگاه و مرکز تجمع صنایع در استان است بیشترین برداشت و تخلیه آب از منابع زیر زمینی را دارد.

جوادیان زاده با بیان اینکه حیات استان به این دشت گره خورده است، گفت: سالیانه نزدیک به ۴۵ سانتی متر افت آب در دشت یزد – اردکان اتفاق می افتد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای یزد در ادامه افزود: در راستای مدیریت مصرف آب طرح گسترده تابا در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه این طرح تا پایان سال در استان به طور کامل اجرا می شود، ابراز کرد: در طرح تابا تمامی چاه های کشاورزی توسط مردم در وب سایت شرکت قابل شناسایی و ردیابی است که از این طریق مردم می توانند از میزان برداشت چاه های کشاورزی، وضعیت منابع آبخوان ها و دشت ها به طور شفاف مطلع شوند.

رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی آب منطقه ای یزد گفت: همه شهروندان می توانند تماس با شماره ۳۱۰۷۷ سامانه پیشنهادات و گزارشات مردمی تخلفات حوزه آبی و پیشنهادات و انتقادات خود را ارائه نمایند.

جوادیان زاده گفت: طرح خوبی توسط تیم مشاور کشوری روی کوه کاسه گذاشته شده است و تمامی برنامه های مرتبط به بازسازی این رودخانه در حال اجرا است.

در ادامه رویداد آبی شهرستان اشکذر ، مدیرعامل و معاون حفاظت از منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ای یزد با کشاورزان این شهرستان دیدار و دستوراتی در راستای رفع مشکل کشاورزان صادر کردند.

در ابتدای این جلسه مجید زارع رئیس اداره منابع آب اشکذر گزارشی از عملکرد این اداره در سال گذشته ارائه کرد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/PgzLK