به همت موسسه حامیان حیات پاک شهرستان اشکذر، نشست بررسی وضعیت صنایع آلاینده شهرستان با حضور معاونان استاندار یزد، ائمه جمعه و فرماندار و جمعی از نمایندگان شورای های شهر و روستا و فعالان محیط زیست شهرستان اشکذر برگزار شد.

به گزارش اشکذر خبر، در این نشست به میزبانی موسسه حامیان حیات پاک شهرستان اشکذر برگزار شد؛ سید مسعود عظیمی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد به تشریح مراحل اخذ مجوز صنایع و حدود اختیارات مسئولان در سطوح مختلف پرداخت و سرمایه گذاری انرژی خورشیدی یکی از راهکارهای تولید انرژی پاک برشمرد.

حجت الاسلام محمدرضا طالبیان امام جمعه اشکذر نیز در این نشست موضوعات مطرح شده توسط معتمدین را حرف همه مردم دانست و خواستار جلوگیری از استقرار صنایع آلاینده جدید در شهرستان اشکذر شد.

وی عنوان کرد: لغو مجوز و زمینه انتقال واحدهایی صنایعی که شروع به کار نکرده اند و یا حتی کارهای اولیه انجام داده اند باید در دستور کار قرار گیرد و باید صنایع آلاینده ملزم به رعایت استانداردهای ضروری شوند در غیر این صورت صنایعی که تخلفی مرتکب شده یا عناد دارند برخورد قاطع صورت گیرد.

طالبیان همچنین بر پیگیری مطالبات مردمی در زمینه محیط زیست از طریق مقامات عالی کشور تاکید کرد.

در ادامه این نشست هادی هادی نسب فرماندار اشکذر با اشاره به سندهای بالادستی و مغایرت صنایع موجود در شهرستان اشکذر با آن، خواستار استقرار صنایع پاک و های تک و استفاده از نیروهای تحصیل کرده بومی در واحدهای مستقر شد.

وی آلایندگی صنایع و معضلات اجتماعی ناشی از استقرار صنایع در شهرستان اشکذر را یکی از مطالبات عمومی و دغدغه های مردمی برشمرد و گفت:حضور اتباع بیگانه و غیربومی ها در شهرستان بیش از ظرفیت است و ۹۵ درصد جرائم توسط افراد غیربومی صورت می گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی دلاوری امام جمعه رستاق نیز دراین نشست ضمن گلایه مندی از استقرار صنایع جدید، خواستار صداقت مسئولان در مورد مسائل زیست محیطی شد.

اعتراض به استقرار صنایع جدید به ویژه کارخانجات شیشه مضروف، کاشی عقیق و شرکتهای فولادی و ایجاد مخاطرات محیط زیستی، آبی، بهداشتی  و از بین رفتن محصولات کشاوری توسط صنایع مستقر در شهرک های فولاد، نیکو اشکذر  روستاهای  حاجی  آباد و منطقه رستاق ،بکارگیری کارگران غیربومی و اسکان در روستاها و شهرهای شهرستان، عدم تعهد به مسئولیت های اجتماعی و خروج سرمایه مردم از استان یزد توسط برخی صنایع، لزوم رعایت رعایت قوانین محیط زیستی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری از جمله مواردی بود که حاضران به آن اشاره کردند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/ESMXX