فلوشیپ اندویورولوژی گفت: مشکلات ژنتیکی و جغرافیایی که فرد در آن زندگی می‌کند و رژیم‌های غذایی نامناسب و از همه مهم‌تر مصرف محدود آب از عوامل اصلی ابتلا به بیماری سنگ کلیه محسوب‌ می‌شوند.

به گزارش اشکذر خبر؛ رباب مقصودی، متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی) و فلوشیپ اندویورولوژی و لاپاراسکوپی گفت: سنگ‌های کلیه یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که در بخش سیستم ادراری افراد را وادار به مراجعه به بیمارستان می‌کند. عفونت‌های ادرای، آنومانی های مادرزادی نیز از جمله مشکلاتی است که آمار مراجعه پزشک در خصوص آنها بالا است.

وی در خصوص علت ابتلا به سنگ کلیه ادامه داد: عوامل ژنتیکی، جغرافیایی که فرد در آن زندگی می‌کند، و نوع رژیم‌های غذایی و ننوشیدن آب در ابتلا به سنگ کلیه تأثیر زیادی دارد.

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری (اورولوژیست) توضیح داد: میزان آب در کاهش ابتلا به سنگ کلیه را بسیار مهم دانسته و تأکید کرد: مصرف آب برای سلامتی همه بخش‌های بدن از جمله دستگاه ادراری بسیار اهمیت دارد و افراد باید تلاش کنند در ساعت شبانه روز حداقل ۸ لیوان آب را مصرف کنند. این آب می‌تواند آب لوله کشی و یا آب چشمه باشد.

مقصودی توضیح داد: بهتر است ۶۰ الی ۷۰ درصد مایعات دریافتی، آب باشد. همچنین این میزان مایع باید در طول شبانه‌روز تقسیم شود؛ یعنی به‌ طور متناسب در ساعات مختلف شبانه روز مصرف شود و درست نیست یک فرد در یک وعده حجم زیادی آب مصرف کند.

این متخصص کلیه به کنگره انجمن انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران اشاره کرده و تصریح کرد: چهاردهمین کنگره سالانه انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران به مدت سه روز در مرکزهمایش های هتل قلب، مرکز شهید رجایی تهران از ۱۵ آذر تا ۱۷ آذر ماه سال جاری برگزار می‌شود.

در این همایش به مباحث مختلف عمل‌های مجاری ادرار و سنگ‌های سیستم ادراری که با روش‌های کم تهاجمی دفع می‌شود اشاره و موضوعات آن موردبررسی قرار می‌گیرد.

مقصودی با تأکید بر اینکه بیش از ۶۰ مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال‌شده است خاطرنشان کرد: علاوه بر پزشکان متخصص شرکت کننده در این کنگره، سخنرانانی از کشورهای عراق، پاکستان، ترکیه، افغانستان، آمریکا و سوئد نیز حضور دارند و آخرین تحقیقات خود در مورد مشکلات دستگاه ادراری را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/6GQnw