یزدفردا: با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد و رؤسای اداره کتابخانه های عمومی شهرستان های یزد، اشکذر و زارچ، در دفتر دکتر جوکار، مشکلات این مجموعه‌ها بررسی شد.

به گزارش اشکذر خبر، افزایش سرانه کتابخانه های حوزه انتخابیه، بررسی وضعیت کتابخانه در برخی مناطق شهریزد، لزوم افزایش اعتبارات تعمیر و تجهیز کتابخانه ها، تکمیل کتابخانه های نیمه ساز و به روز نبودن منابع کتابخانه ها و… از مهمترین موارد مطرح شده در این نشست بود.

نماینده مردم در این نشست، با اشاره به اینکه متولیان کتابخانه ها به عنوان خادمان کتاب محسوب می شوند، گفت: کتاب به خودی خود، قادر به حل مشکلات نیست؛ بلکه از سوی کتابداران به مردم تحویل می شود تا در راستای حل مشکلات مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر جوکار، به پایین بودن سرانه مطالعه در کشور اشاره کرد و افزود: طبق آمارها، سرانه مطالعه در کشور ما نسبت به کشورهای دیگر، پایین است؛ اما بر اساس آمارهای ارائه شده در خصوص فعالیت های کتابخانه های استان یزد و تحویل تعداد قابل توجهی از کتاب ها به شهروندان، امیدبخش است که در زمینه ارتقا سرانه کتاب‌خوانی، شاهد رشد باشیم.

وی در ادامه به اهمیت فضای کتابخانه‌ها و منابعی که در اختیار مطالعه کنندگان قرار می گیرد اشاره کرد و اظهار داشت: این دو باید یک شرایط مطلوب و خوشایندی را برای مطالعه کننده بوجود آورد؛ کتاب ها باید به روز باشند و برخی از کتبی که امروز در کتابخانه ها نگهداری می شوند، به نوعی کارآمدی خود را از دست داده اند و به روز کردن آن باید در دستور کار متولیان امر قرار گیرد تا محتوای آن، برای نسل جدید و جوان جذاب و مثمرثمر واقع شود.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه به اندازه ای که رشد جمعیت و شهر داشته ایم، موفق به رشد کمی کتاب و کتابخانه نشده ایم، افزود: با توجه به قوانین، شهرداری ها مکلف به اختصاص بخشی از درآمدهایشان، برای ساخت و تجهیز کتابخانه ها هستند.

نماینده مردم اظهار داشت: نگاهمان به شهر این است که شهرداری باید متولی همه امورات یک شهر باشد و شهرداری حتی در بحث کتابخوانی که یک بحث فرهنگی و فرهنگسازی در جامعه محسوب می شود نیز باید نقش خود را به خوبی ایفا کند.

دکتر جوکار با تأکید بر اهمیت کتاب و کتابخوانی درجامعه ادامه داد: زیبنده یک شهر این است که مردم ومسئولین در ساخت کتابخانه‌ سرآمد بوده و تابلوی آن شهر، از کتاب و کتابخوانی باشد.

وی به نقش خیرین و اقدامات ارزنده و شایسته آنها در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: خیرین محترم در سراسر کشور و بالاخص در استان یزد، اقدامات بسیار شایسته و ماندگاری انجام داده اند و بدون شک در بخش کتاب و کتابخوانی نیز اگر از آنها درخواستی شود، همراهی و تعامل خواهند داشت.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/I6u5c
  • منبع خبر : یزد فردا