در استان کرمان، پزشکیان فقط در شهرستان سیرجان برنده شده که حسن‌پور چندین دوره نماینده آن بود. در یزد، پزشکیان در سه شهر یزد، اشکذر و اردکان نفر اول بوده و در سایر شهر‌ها جلیلی برنده شده است. در خوزستان، عرب‌های شیعه عمدتا به جلیلی رای داده‌اند، اما در اهواز پزشکیان اول شده است.

به گزارش اشکذر خبر، در حالی که در استان گیلان که بصورت سنتی به اصلاح طلبان نزدیک‌تر است، پزشکیان با قاطعیت برنده شده، اما در مازندران با فاصله نسبتا کمی (حدود ۶۰۰۰۰ رای) برنده شده است. در مازندران اصول گرایان پایگاه قوی‌تری دارند، اما تغییرات جمعیتی در سال‌های اخیر این شرایط را تغییر داده است.

به گزارش جماران؛ رحمن قهرمان پور، تحلیلگر کمپین‌های انتخاباتی نوشت:

در استان کرمان، پزشکیان فقط در شهرستان سیرجان برنده شده که حسن‌پور چندین دوره نماینده آن بود. در یزد، پزشکیان در سه شهر یزد، اشکذر و اردکان نفر اول بوده و در سایر شهر‌ها جلیلی برنده شده است. در خوزستان، عرب‌های شیعه عمدتا به جلیلی رای داده‌اند، اما در اهواز پزشکیان اول شده است.

در استان اصفهان، پزشکیان فقط در دو شهر سمیرم و نطنز آنهم با فاصله اندکی برنده شده است. اصفهان در سال‌های آتی در کنار مشهد و قم به یکی از قلعه‌های رای اصول گرایان تبدیل خواهد شد.

در استان سمنان، پزشکیان فقط در دو شهر سرخه (زادگاه روحانی) و گرمسار (زادگاه احمدی نژاد) برنده شده است.

در استان مرکزی، پزشکیان فقط در ساوه برنده شده است که بنوبه خود جالب توجه است. چون اراک از تحریم‌ها آسیب دیده قاعدتا باید از پیام پزشکیان استقبال می‌کرد، اما اینگونه نشده است.

در حالی که در استان گیلان که بصورت سنتی به اصلاح طلبان نزدیک‌تر است، پزشکیان با قاطعیت برنده شده، اما در مازندران با فاصله نسبتا کمی (حدود ۶۰۰۰۰ رای) برنده شده است. در مازندران اصول گرایان پایگاه قوی‌تری دارند، اما تغییرات جمعیتی در سال‌های اخیر این شرایط را تغییر داده است.

در خراسان جنوبی و رضوی، جلیلی با قاطعیت پیروز شده، اما در خراسان شمالی به دلیل وجود آرای اهل سنت و کرد‌های کرمانج با فاصله اندکی (حدود ۷۰۰۰ رای) برنده شده است.

در خود تهران، پزشکیان حدود دویست هزار رای بیشتر از جلیلی کسب کرده و برنده شده است که نشانگر رقابت نزدیک دو نامزد است.

در دو شهر جغتای و جوین خراسان رضوی که جمعیت قابل توجهی ترک دارد جلیلی برنده شده است. دلیل دیگری بر قومی نبودن آرای پزشکیان.

در سه استان آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل تعداد آرای پزشکیان حدود ۵ برابر آرای جلیلی است. در سایر استان‌ها این الگو دیده نمی‌شود. حتی جلیلی در خراسان رضوی فقط ۱/۵ برابر پزشکیان رای آورده است. الگوی رای دهی در زنجان بیشتر از آنکه به شمال غرب نزدیک باشد به مرکز نزدیک‌تر است.

در استان همدان رقابت جلیلی و پزشکیان بسیار نزدیک بود. در بهار و کبودر آهنگ و رزن که ترک‌ها اکثریت دارند، جلیلی نفر اول شده است. در نهاوند که لر‌ها اکثریت دارند، پزشکیان نفر اول شده است. نشانی از رای قومیتی در همدان دیده نمی‌شود.

در همه شهر‌های استان زنجان، پزشکیان نفر اول است، اما رقابت دو نامزد تقریبا نزدیک است. در حالی که اگر قرار بود رای پزشکیان قومیتی باشد، باید در زنجان هم مثل آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل رای او ۵ برابر رای جلیلی می‌شد که چنین نیست.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/vOQPZ
  • منبع خبر : رویداد24