به مناسبت هفته پژوهش و فناوری، ریاست، اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر از موزه اسناد و نسخ خطی یزد (موزه مهربان پولاد) دیدن کردند.

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر؛ به مناسبت هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از فعالیت های پژوهشی و فناوری کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه، برنامه بازدید از موزه اسناد و نسخ خطی یزد (مجموعه پولادی) از طرف اداره امور پژوهشی واحد اشکذر برگزار شد.

گفتنی است؛ موزه‌ی اسناد و نسخ خطی مهربان پولادی به کوشش موبد مهربان پولادی؛ رییس انجمن موبدان کشور، با گردآوری بیش از ۱۲هزار نسخه از اسناد و مدارک مانند نسخه‌های خطی و کتاب‌های گوناگون خطی و کتاب‌های اوستای قدیمی، مبایعه‌نامه‌ها و مصالحه‌نامه‌های خطی و دیگر نامه‌های قدیمی راه‌اندازی شده است. موبد مهربان پولادی، دانش‌آموخته‌ی دکترای فرهنگ و زبان‌های باستان، این گنجینه‌ی اسناد و نسخ خطی را در خانه‌ی تاریخی نیاکان خود به نمایش گذاشته است.

این موزه در یکی از محلات زرتشتی‌نشین یزد واقع در بلوار بسیج و در نزدیکی آب‌ انبار رستم گیو در خانه تاریخی یکی از موبدان آیین زرتشتی و از افراد تأثیرگذار دوره قاجار، به همت موبد دکتر مهربان پولادی راه‌اندازی شده که تعمیر و مرمت ساختمان این موزه از سال ۱۳۹۳ آغاز و طبق سبک سنتی و قدیمی تکمیل‌شده و اسفند ۱۴۰۰ به بهره برداری رسیده است.

در این موزه اسناد و نسخ با ارزش خطی شامل اسناد تاریخی، تجاری، نامه‌های شخصی، سکه و اسکناس‌های قدیمی، تمبر و بیش از صدها نسخه خطی اوستا، وندیداد، یسنا، واج یشت، گهنبار، خرده اوستا گردآوری‌شده و به نمایش درآمده است و دارای قسمت های مختلفی از جمله، تالار آیین های مذهبی، اتاق چاه و مخزن آب، بخش سکه و تمبر و پول و پاکت‌های بیش از ۱۰۰ سال، اتاق شاه نشین و کار ارباب مهربان پولاد، اتاق اسناد تاریخی و تجاری، اتاق اوستا، چهار پسکم، بخش اشیای خطی و قدیمی، بانک اسناد، مرکز پژوهش، کتابخانه، فروشگاه، کافه موزه، فرتورخانه، مطبخ و… است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/XhRme