نماینده مردم شهرستان های یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در دیدار با اعضای هیات ورزش های همگانی شهرستان اشکذر با بیان اینکه هر فرد نیازمند شناسنامه سلامت است، گفت: اگر با آلایندگی موافق نیستیم و شعار می دهیم، در عمل هم باید اینگونه باشیم.

به گزارش اشکذر خبر، دکتر محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه مسیر توسعه استان جامع نبوده است، گفت: در سال های گذشته هدف، ایجاد سرمایه گذاری، اشتغال و تولید بوده که این هدف خوبی است ولی در کنار آن باید رعایت مسائل زیست محیطی، سلامت انسان ها و … می شد که متاسفانه درگذشته در این زمینه برنامه ریزی شاهد نبودیم.

وی با تاکید بر اینکه گفتار و عملمان باید منطبق باشد، اظهار داشت: مردم نسبت مسیر اشتباه توسعه که مشکلات عدیده ای برایشان ایجاد کرده، اعتراضاتی دارند ولی بازهم این مسیر ادامه دارد، هر چند خوب سخن می گوییم می زنیم ولی بد عمل می کنیم که باید اصلاح شود و گفتار و با عملان باید منطبق بر یکدیگر باشد.

جوکار گفت: اگر با آلایندگی موافق نیستیم و شعار می دهیم، در عمل هم باید اینگونه باشیم و نباید به واحدهایی مجوز بدهیم که برای سلامت مردم مشکل ایجاد می کنند. این نکته اول کار است و تا پایه و اساس درست نشود، هر اقدام روبنایی شود آثار مثبت آن را نخواهیم دید.

نماینده مردم شریف یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس با اشاره به اینکه سبک زندگی و تغذیه مردم نسبت به گذشته تغییر کرده که این سبک درست نیست، افزود: اگر بخواهیم این موارد را اصلاح کنیم نیاز به برنامه داریم، دانشگاه علوم پزشکی مختص درمان نیست و باید بحث بهداشت را سرلوحه کار خود قرار دهد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس عنوان کرد: ما همیشه تمرکزمان نسبت به درمان بوده تا بهداشت و تا این ترازبندی انجام نشود، دچار مشکلات خواهیم بود.

وی افزود: برخی از بیماری ها در استان وجود دارد که جامعه درگیر آن زیاد است، نمونه آن دیابت است. یکی از عوامل دیابت کم تحرکی است که باید دید دانشگاه علوم پزشکی با اداره کل ورزش و جوانان استان چه اقداماتی در این خصوص انجام داده اند؛ اگر پیشرفتی نمی بینیم به این دلیل بوده که نگاه، توسعه حوزه بیمارستانی و تخت های بیمارستانی داشتیم که در حوزه درمان است. اگر ابتدای کار روی پیشگیری و بهداشت تمرکز می کردیم هزینه های درمان به شدت کاهش پیدا می کرد.

جوکار در ادامه راه اندازی صندوق مسئولیت های اجتماعی در شهرستان اشکذر را الزامی دانست و گفت: با تشکیل جلسه ای از واحدها، شرکت ها و مدیران کارخانجات باید نظام مسائل شهرستان را مشخص و اولویت بندی و این مسائل را به صورت کامل برای مردم شفاف سازی کنیم تا ابهامی بوجود نیاید. کسی که مسئولیت اجتماعی انجام می دهد باید بداند در کجا هزینه می شود که اعتمادسازی خوبی در این زمینه خواهد بود.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در پایان با بیان اینکه برگزاری ورزش همگانی در فاصله مدت زمانی طولانی اصلا تاثیری در کاهش بیماری های مردم ندارد، اظهار داشت: باید به شکلی برنامه ریزی کنیم که هر فرد یک شناسنامه سلامت برای خود داشته باشد و پیگیر سلامتش شود و با برگزاری این همایشات در فرصت زمانی کوتاه نسبت به هم بتوانیم نسبت به کاهش بیماری های مردم اقدام کنیم.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/L7bYh