اشکذر خبر

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124

66 مورد وقف جدید در استان یزد ثبت شد

شناسه خبر : 80295 | تاریخ انتشار : : 27 اسفند 1397 - 19:28 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذرخبر، حجت الاسلام حسین زارع زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در شهرستان های اردکان و میبد به ترتیب 11 و هشت مورد، ابرکوه، اشکذر و مهریز هر کدام پنج مورد و بافق، بهاباد و خاتم به ترتیب سه، 2 و یک مورد وقف ثبت شد. وی خاطر نشان […]

66 مورد وقف جدید در استان یزد ثبت شد
به گزارش اشکذرخبر، حجت الاسلام حسین زارع زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در شهرستان های اردکان و میبد به ترتیب 11 و هشت مورد، ابرکوه، اشکذر و مهریز هر کدام پنج مورد و بافق، بهاباد و خاتم به ترتیب سه، 2 و یک مورد وقف ثبت شد.
وی خاطر نشان کرد: اکنون 13 هزار و 960 موقوفه با 300 نیت واقفان در استان وجود دارد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه یزد اظهار داشت: به دلیل افزایش قابل توجه مبلغ دریافتی دستگاه های متولی صدور مجوز برای ساخت و ساز، فعالیت سرمایه‌گذاران حوزه وقف با وجود داشتن قرارداد با اداره کل اوقاف و امور خیریه با مشکل روبرو شد.
زارع زاده افزود: برای مثال، یکی از سرمایه گذاران با وجود گودبرداری زمینی در یکی از بهترین مناطق یزد، پس از افزایش هزینه صدور مجوز از 50 میلیارد ریال به 180 میلیارد ریال، از ادامه فعالیت منصرف شده است.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه وقف کمک به توسعه استان، ایجاد اشتغال و بهسازی منظر شهری است، تصریح کرد: با شرایط کنونی، سرمایه گذاران دارای قرارداد با اوقاف، حاضر به پرداخت خسارت و فسخ قرارداد هستند و این موضوع زیبنده استان نیست.
زارع زاده یادآور شد: 70 درصد موقوفه های استان مربوط به بخش کشاورزی است که به دنبال خشکسالی های اخیر بدون استفاده مانده و کاهش درآمدهای اوقاف استان را به دنبال داشته است.
وی با یادآوری مستندسازی مطالبات وقف گفت: در یکسال اخیر 160 میلیارد ریال مطالبات اوقاف از دستگاه‌های استان وصول شده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه یزد از اسکن و بارگذاری 640 هزار برگ سند در سامانه جامع موقوفات و صدور 450 جلد سند برای موقوفه های استان خبر داد و یادآور شد: در سال جاری با صدور اسناد مالکیت، 270 هکتار از اراضی موقوفه در استان سنددار شد.
زارع زاده ادامه داد: اداره کل اوقاف و امور خیریه با ورود به حوزه آسیب‌های اجتماعی در قالب کارگاه‌های آموزشی سبک زندگی اسلامی در محل بقاع متبرکه، هم اکنون 600 نفر را در حال آموزش در این حوزه دارد.
وی همچنین از اجرای طرح آرامش بهاری سال جدید در 56 امامزاده و بقاع متبرکه استان خبر داد و افزود: در قالب این طرح 37 مبلغ اعزامی از قم در کنار مبلغان استان در خیمه‌ های معرفت طرح آرامش بهاری به ارائه خدمات در ایام نوروز می پردازند.
مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه یزد 16 بهمن 97 گفته بود: توجه مردم به سنت حسنه وقف پس از پیروزی انقلاب شتاب گرفته، طوری که در 40 سال اخیر یک هزار و 562 مورد موقوفه در استان به ثبت رسیده است.
زارع زاده افزود: این در حالیست که استان یزد از 700 سال پیش تا سال 1357 به طور متوسط سالانه 17 مورد وقف جدید داشته است.
یزد با داشتن حدود 14 هزار موقوفه و 43 هزار رقبه، از استان های مطرح کشور در مورد وقف است.
لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/mOEPq

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124