۱۲ اسفند در تقویم جهانی به نام روز حیات وحش ثبت شده است.

به گزارش اشکذرخبر، کارشناسان گردشگری سراسر کشور برای گرامیداشت این رویداد در منطقه گردشگری سریزد شهرستان مهریز گردهم آمدند تا اولین همایش ملی کارگاه آموزشی انتقال تجربه ذیل میز‌های تخصصی اکوتوریسم، حیات وحش و قرقگاه‌های اختصاصی را به مدت سه روز برگزار کنند.

بازدید از مراکز تکثیر و پرورش حیات وحش و مراکز نگهداری گونه‌های جانوری، بازدید از قرق‌های اختصاصی، برگزاری نمایشگاه عکس، برگزاری کارگاه‌های تخصصی در زمینه آشنایی با پستانداران، پرندگان، خزندگان و بندپایان استان از جمله برنامه‌های این رویداد بود.

همچنین همزمان با برگزاری این رویداد، مستندسازانی از کشور چین در سایت گردشگری سریزد حضور یافته و به تولید برنامه‌های از محیط زیست و حیات وحش این منطقه پرداختند.

گفتنی است روز سوم مارس و ۱۲ اسفند یادآوری می‌کند که ما چه وظیفه‌ای در برابر حیوانات و چرخه محیط زیست آنان داریم. دبیرخانه کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض انقراض با ۱۸۳ کشور عضو، به وسیله تعدیل تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری، یکی از قوی‌ترین ابزار‌های جهانی برای حفاظت از تنوع زیستی به شمار می‌رود.

در ایران زیستگاه گونه‌های ارزشمندی مانند شیر ایرانی و ببر مازندران بود، ولی امروز جز نامی از آن‌ها باقی نمانده و این گونه‌ها در کمتر از یک قرن گذشته منقرض شده‌اند و اگر برای حفاظت گونه‌های ارزشمند و در خطر انقراض مثل گور ایرانی، یوزپلنگ ایرانی، خرس سیاه و گوزن زرد اقدام لازم صورت نگیرد، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد انقراض این گونه‌های نادر در کشور خواهیم بود.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/HBxkx