• کد خبر: 22798
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: شنبه 18 خرداد 1392 - 15:42

  یک فوق تخصص بیماری های ریه گفت:  تخریب فضاهای تنفسی ، تشدید علائم بیماری های تنفسی از جمله آسم ، سینوزیت و اختلال در خواب سایر خطرات مصرف دخانیات است .

  دکتر محمد صامت در گفت و گو با خبرنگار وب دا يزد درباره شایع ترین تاثیرات مخرب مصرف دخانیات نیز گفت: برونشیت یا افزایش خلط و سرفه های زیاد در بین مصرف كنندگان دخانيات شایعترین علل مراجعه این افراد است.

  وی افزود : فرد با دیدن  دو علامت ذکر شده  که  زنگ هشدار است باید سریعا به پزشک مراجعه نموده و مصرف دخانیات را سریعا قطع نماید .

  صامت گفت: بدترین تاثیرات مصرف دخانیات کاهش کیفیت زندگی، کاهش عملکرد روزانه فرد  و اختلال در حضور فعال در محل کار است .

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكي يزد درباره سایر اثرات سوء مصرف دخانیات اظهاركرد: دود دخانیات از همان بدو ورود روی مخاط بینی و راههای تنفسی اثر گذاشته و منجر به اختلال در عملکرد مژک های راه های تنفسی می شود. همچنين اين دود در دهان نیز بر روی  پرزهای زبان نشسته و وارد دستگاه گوارش می شود.

  این متخصص بیماری های داخلی اظهار داشت: تخریب فضاهای تنفسی ، تشدید علائم بیماری های تنفسی از جمله آسم ، سینوزیت و اختلال در خواب سایر خطرات مصرف دخانیات است .

  دکتر صامت با اشاره به اینکه سرطان ریه در افراد سيگاري بیشتر است بیان داشت: اولین تظاهر بیماری برونشیت یا سرطان ریه افزایش خلط و سرفه است بدین دلیل برروی مراجعه زود هنگام و قطع دخانیات تاکید می شود .

  این استادیار در پایان تاکید كرد: مصرف دخانیات در حال حاضر یعنوان یک بیماری عمومی در نظر گرفته می شود زیرا نه تنها به ریه بلکه به قلب و عروق و سیستم گوارشی نیز صدمه می زند و منجر به پوکی استخوان می شود.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/xXrlc

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *