به گزارش اشکذرخبر، سردار داود عامری با اشاره به اینکه کار فرهنگی بدون حضور رسانه‌ها ترویج کمتری پیدا می کند  اظهار داشت: در جهان امروز پیوند خوردن هر  حرکتی با رسانه، به معنای پیوند خوردن با تکثر و تاثیرگذاری بیشتر است. رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس فرهنگ دفاع مقدس گنجینه‌ای پربها و تمام […]

به گزارش اشکذرخبر، سردار داود عامری با اشاره به اینکه کار فرهنگی بدون حضور رسانه‌ها ترویج کمتری پیدا می کند  اظهار داشت: در جهان امروز پیوند خوردن هر  حرکتی با رسانه، به معنای پیوند خوردن با تکثر و تاثیرگذاری بیشتر است.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس فرهنگ دفاع مقدس گنجینه‌ای پربها و تمام نشدنی است که ملت ایران توانسته درون آن بخشی از واقعیت‌ها و ارزش‌های خود را تبلور ببخشد.

وی افزود: ملت بزرگ ایران می‌توانند از ارزش‌های برآمده از فرهنگ فاع مقدس صدها سال بهره‌گیری کند و با اتکا به این فرهنگ با ارزش بتواند به افتخار، بالندگی و بزرگی برسد.

عامری خاطرنشان کرد: ملتی قادر خواهد بود در جایگاه‌های بزرگ انسانی قرار گیرد که بتواند از تشخص هویت ویژه و برتر برخوردار باشد و یکی از صحنه‌هایی که تاریخ انقلاب اسلامی از خود به جا گذاشته و موجب افتخار و بزرگی برای ملت ایران است، همین سال‌های دفاع مقدس و فرهنگ فوق‌العاده برآمده از آن است.

دفاع مقدس گنجی تمام نشدنی است که تاکنون به گوشه‌ای از آن دست یافتیم

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس اظهار داشت: دفاع مقدس یک گنج تمام نشدنی از کرامت انسانی و باورهای انسانی در سخت‌ترین شرایط زندگی است و اگر بتوانیم گوشه‌هایی از این فرهنگ با ارزش را به قلم درآورده و به نسل امروز منتقل کنیم، این موضوع می‌تواند دست مایه‌ای برای آینده زندگی ما باشد.

وی تصریح کرد: امروز دنیا از جنگ و نزاع و درگیری صحبت‌های زیادی دارد و شاید وقتی ما صحبت از دفاع مقدس می‌کنیم چنین به نظر برسد که صحبت از جنگ است در حالی که رزمندگان ما در دفاع مقدسی جنگیدند که هنوز هم ساری و جاری است.

عامری ادامه داد: امروز اگر کمی به تاریخ ایران نگاه کنیم، متوجه می‌شویم حوادثی اتفاق افتاده که همواره وقتی ما ایرانی‌ها از آن یاد می‌کنیم، به تلخی به آن نگاه داریم و ما را آزرده خاطر می‌کند مثل پیمان‌نامه‌ ترکمنچای که هر کدام آنها برای ملت ایران خاطرات تلخ و ناگواری را به دنبال دارد.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس ادامه داد: ولی امروز هر زمانی که از دفاع مقدس صحبت می‌کنیم، فراز به فراز آن پر افتخار است و هیچ نگرانی نداریم چرا که ما در این ایام ارزش‌هایی را خلق کردیم که می‌توانیم به عنوان یک فرهنگ بالنده به آن افتخار کنیم.

خاطره کلیدی برای باز کردن درب گنجینه‌های دفاع مقدس است

وی با بیان اینکه سیزدهمین کارگاه خاطره‌گویی، خاطره‌نویسی و اساسا پژوهش در حوزه خاطره است گفت: خاطره به نظر ما کلیدی برای باز کردن درب گنجینه‌های پربهای سال‌های دفاع مقدس و فرهنگ آن است.

وی بیان کرد: در این نشست یک روزه که با کمک شورای خاطره سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس و اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در یزد برگزار می‌شود، تلاش می‌کنیم در کنار پیش کسوتان، نویسندگان و مفاخر حوزه ادبی این عرصه، نسلی از نویسندگان و کسانی که قرار است در حوزه خاطره‌نگاری کار کنند را آموزش دهیم.

عامری ادامه داد: علاوه بر بررسی ابعاد مختلف این حوزه و انتقال مفاهیم دانشی و آموزشی توسط اساتید تلاش می‌شود در یک هم اندیشی، قدری بر دانش و مهارت همگانیمان اضافه کنیم.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در ارتباط با ضرورت برگزاری این کارگاه گفت: ما اعتقاد داریم که فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس یک گنجینه بی پایان و ذخیره‌ای تمام نشدنی است و ما به بسیاری از لایه‌های این گنج پربها تاکنون نتوانستیم نزدیک شویم.

وی افزود: برای اینکه بتوانیم به این گنجینه بیش از پیش نزدیک شویم، نیاز به نسل‌های جدید و نقد و بررسی‌های قوی هستیم و نیاز داریم جلساتی برگزار کنیم که از این افکار مختلف و گوناگون بهره‌گیری نماییم.

عامری خاطرنشان کرد: در چنین جلساتی که از آن به عنوان جلسات قلم هم یاد می‌کنیم، تلاش می‌کنیم تا عرصه را برای ورود صاحب قلمان جدید باز کند، البته ما برای گسترش ادبیات دفاع مقدس، به برنامه‌های متعددی فکر کرده و تلاش می‌کنیم یک طرح جامعی برای ادبیات و تاریخ دفاع مقدس فراهم کنیم.

طرح جامع ادبیات پایداری در کشور اجرا می‌شود

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با بیان اینکه طرح جامع ادبیات پایداری و ادبیات دفاع مقدس شامل طرح‌های مختلفی می‌شود و امیدواریم بتوانیم به مرور از این طرح‌ها بهره‌گیری کنیم عنوان کرد: یکی از موضوعات این طرح جامع، برگزاری نشست قلم در استان‌های مختلف است؛ این نشست تلاش می‌کند همه صاحب قلمان در این حوزه را در کنار هم قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم نوعی قله‌سازی کنیم و همه علاقه‌مندان و نویسندگان به این عرصه ورود پیدا کنند، پیش‌بینی دو جشنواره شده که «کتاب سال دفاع مقدس» با رویکرد برترین کتاب‌های این حوزه به صورت دو سالانه یکی از این جشنواره‌ها است.

عامری گفت: در کنار این موضوع، برای توجه و بهره‌گیری از داستان‌های کوتاه که می‌تواند ما را به نشر و توزیع بیشتر این حوزه کمک کند، تلاش می‌کنیم که برنامه جایزه بزرگ یوسف را به صورت بین‌المللی برگزار کنیم و از سال آینده این برنامه با تمرکز بر آثار دفاع مقدس در حوزه بین‌الملل اجرا می‌شود.

جشنواره بزرگ هزار مدرسه با موضوع دفاع مقدس برگزار می‌شود

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس تصریح کرد: تلاش می‌کنیم از امسال جشنواره بزرگی را با عنوان هزار مدرسه، هزار نمایشگاه اجرا کنیم و به این وسیله تلاش می‌شود بخشی از آثار دفاع مقدس را در معرض دید نویسندگان و مخاطبان مختلف قرار دهد تا بتوانیم قدری این صحنه را به دنیا معرفی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه با پیشنهاداتی که شده و استقبالی که صورت گرفته، از امسال برترین آثار استان‌ها انتخاب و به زبان‌های مختلف ترجمه می‌شود گفت: امسال سطحی از نگاه به حوزه ادبیات پایداری را برای انتقال این ارزش‌ها به خارج از کشور پیگیری می‌کنیم.

عامری تصریح کرد: تا پایان امسال برنامه ما این است که حداقل 10 اثر برجسته در حوزه ادبیات پایداری را به زبان‌های مختلف ترجمه کنیم و در نمایشگاه‌های کتاب بین‌المللی، این آثار را ارائه کرده و در اختیار مردم جهان قرار دهیم.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم به مرور آثارمان را نقد کرده و به آن کیفیت بیشترین ببخشیم، دوره‌های مختلفی در دست اقدام داریم و به این وسیله زمینه معرفی هرچه بیشتر آثار را هم فراهم می‌کنیم.

نشر دیجیتال راهکار مناسبی برای ترویج فرهنگ دفاع مقدس است

وی از رویکرد توجه به نشر دیجیتال در حوزه ادبیات پایداری و ارزش‌های دفاع مقدس خبر داد و عنوان کرد: در راستای دسترسی هرچه بیشتر به آثار ارزشمند پدید آمده در حوزه دفاع مقدس، تلاش شده که ورود به نشر دیجیتال بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

عامری ادامه داد: معتقدیم که اگر به ادبیات پایداری به خوبی توجه صورت گیرد، می‌تواند به ارتقای فرهنگی غنی ایرانی به خصوص فرهنگ پایداری کمک شایانی کند و پشتوانه محکمی برای ادبیات فارسی باشد.

وی افزود: امروز اگر ما در منطقه به عنوان امن‌ترین کشور شناخته می‌شویم و با یک دهم هزینه‌های دفاعی و نظامی بعضی از کشورهای عربی، قدرت مندترین کشور منطقه هستیم و حتی قدرت‌های بزرگ نظامی، فرهنگی و اقتصادی دنیا گاها در مقابل ما مجبور به عقب‌نشینی هستند، محصول همین فرهنگ است.

اعتماد به نفس ملی بن مایه فرهنگ دفاع مقدس است

وی با بیان اینکه این فرهنگ بن‌مایه‌ای دارد که آن تقویت اعتماد به نفس ملی است گفت: یک روز کلمه ما می‌توانیم در فلسفه کاری ما ایرانی‌ها کمتر وجود داشت ولی الان به واسطه همین فرهنگ، ما در عرصه‌های مختلف می‌گوییم «ما می‌توانیم».

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس تصریح کرد: امروزه اگر از مردم سوال شود، درصد بالایی از مردم با وجودی که ممکن است منتقد باشند و نگرانی‌هایی هم داشته باشند، ولی نسبت به قدرت ایران باور دارند.

فرمانده دوران هشت سال دفاع مقدس افزود: اگر تنش‌هایی که امروز ایران با آن روبرو است در هر کشور دیگری بود، آن کشور با مشکلات بسیار زیادی روبرو می‌شد ولی در کشور ما به حمدالله موضوع آن چنان که دشمنان به دنبال آن بودند تاثیرگذار نبود.

جوانان امروز ایران همانند جوانان دفاع مقدس افتخارآفرینند

وی تصریح کرد: ممکن است به ظاهر بگوییم جوانان ایران از آن دوران فاصله گرفتند ولی یادمان نرود که وقتی قائله داعش در همین سال‌های اخیر در منطقه به وجود آمد، همین جوانان صف کشیدند که خارج از مرزهای ایران از اسلام دفاع کنند و مدافع حرم شوند.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس تصریح کرد: معتقدیم اگر امروز هم اتفاقی بیفتد، جوانان ایران چنان شاهکار و عظمتی خلق می‌کنند که قطعا از دوران دفاع مقدس کمتر نخواهد بود.

عامری گفت: البته شخصا معتقدم که در این زمینه هم کم کاری های زیادی وجود دارد و هم در نقطه مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم و به همین دلیل نمی توان گفت کارهایی که انجام داده ایم کافی بوده است.

وی افزود: در تلاش هستیم که تا پایان امسال یک هزار و 500 عنوان کتاب در حوزه ادبیات پایداری منتشر شود که در سطوح و تیراژهای مختلف هستند؛ همچنین تلاش می‌کنیم از امسال، هر سال قریب به 20 عنوان کتاب ملی که بتواند قابلیت ترجمه و کار جهانی داشته باشند تولید شود.

4 هزار نویسنده دفاع مقدس در کشور ساماندهی می‌شوند

وی با بیان اینکه تلاش داریم که چهار هزار نویسنده دفاع مقدس و حوزه ادبیات پایداری را در کشور ساماندهی کنیم گفت: ظرفیت‌های بسیار زیادی در کشور در حوزه نویسندگی ادبیات پایداری وجود دارد و معتقدیم که اگر این ظرفیت‌ها به درستی ساماندهی شود، در سال‌های آینده یک نسل نویسنده ارزشمند در حوزه دفاع مقدس داریم که آثار آنها کمک بسیار شایانی به معرفی این فرهنگ و ترویج آن در جامعه ایران و جهان می‌کند.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس ادامه داد: همچنین در برنامه خود داریم که 200 ناشر را در حوزه ادبیات پایداری ساماندهی کنیم تا بتوانیم زمینه ترویج هرچه بیشتر و بهتر فرهنگ دفاع مقدس و پایداری را در جامعه فراهم کنیم.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/iAHNy