• کد خبر: 25541
   منتشر کننده: سعید دهقانی اشکذری
    تاریخ انتشار: یکشنبه 28 مهر 1392 - 21:31
  خواسته ی اهالی فیروزآباد:
  قابل توجه اداره محترم میراث فرهنگی و همچنین دوستانمان در شورای شهر و شهرداری اشکذر!

  ارتفاع  اصلی این سرو تاریخی 37 متر بود که به عنوان بلند ترین  سرو کهن سال ایران شناخته شده است در مقابل سرو تاریخی ابرکو با ارتفاع 28 متر. بعلت  قداست  این درخت در نزد زرتشتیان منطقه ،در اطراف آن شمع روشن میشد که به مرور زمان بر اثر آتش سوزی تنه  اصلی این درخت کهن سال و یادگار ایران باستان  دچار حریق گردید و در حدود 80 سال پیش  تنه اصلی آن بر اثر طوفان  به ارتفاع 37 متر نقش بر زمین گشت تصاویرنمایش داده شده با قیمانده این سرو کهنسال به ارتفاع 17 متر را نشان میدهد . متاسفانه این سرو استوار که در طول هزار و هفتصد سال پابرجا بود در سال 82 به خاک نشست و فیروزآباد و کل شهرستان را در ماتم فرو برد به طوری که یکی از عزیزان خود را از دست دادیم. گرچه در دوره معاصر از طرف اهالی و سازمانی مانند میراث فرهنگی کوتاهی بسیار شد تا این حادثه رقم بخورد ولی اکنون وظیفه چیست؟؟؟
  بر آن شدیم تا جرقه ایجاد یک تندیس شایسته که به عنوان یادبود این سرو تاریخی می باشد را ایجاد کنیم تا با همت اهالی و ارگانهایی مانند میراث فرهنگی و شهرداری این تندیس بپا نموده و به عنوان یک نماد در مرگز این  شهرستان بدرخشد.
  حال میخواهیم در ابتدا شما طرح  های پیشنهادی خود را ارئه نمایید.

   

  به عنوان نمونه میتوان از  آهن آلات و مواد کامپوزیتی یک مجسه را به بلندی 30 متر  ایجاد کرد  و در شب نیز با نورپردازی مناسبی آن را درخشان نمود . یا ضمن احداث بلوار شهید میرباقری و اختصاص محوطه ای برای کاشت سرور بذر این درخت باستانی که در آزمایشگاه بیوتکنولوژی دانشگاه تهران نگهداری می شود  درختانی مشابه را به عمل آورد. لطفا با طرح ها و نظرات خود ما را یاری نمایید تا طرحی منسجم را ارائه نماییم یا به طراحی کاربلد  به صورت مهندسی شده اجرای آن را واگذار نماییم.
  درشعر زیر که توسط محمد خیری (فرزند مرحوم اکبرخیری) سروده شده است یاد این سرو با ذوق هنری شاعرگرامی داشته شده است

   ای سرو کهن که قامتت حرمت ما گشت

   عمر تو بسی نشانه قدمت ما گشت

    عمری به کنارت بنشینیم دل افشان

  هر لحظه آن عمر کنون قدمت ما گشت

   آن دم که شدی خزان و بر خاک نشستی

  خود لیک بدان بدرقه ات حسرت ما گشت

    کو آنکه شکستند به سر فقر و حسادت

   دائم به سویش ورد زبان لعنت ما گشت

   هزار سال بگشت و سیصد و هشتاد و دو رسید از راه

   به روز شرور هشتم خرداد ماه

   زخاطرم نرود ای فلک چنین روزی

   شکست سرو کهن در دیار فیروزی

   

   در تصویر مقابل نیز طرحی ذهنی برای نمونه آورده شده است:

   

   لطفا طرح ها و نظرات خودرا برای اشکذر نیوز ارسال فرمایید یا افرادی که در این رابطه تخصصی را دارند معرفی نمایید تا ما نیز آن را به دوستان خود در فیروزآباد برای پیگیری موضوع منعکس کنیم.

  ما نیز به نوبه خود از شهردار اشکذر خواهشمندیم که در صورت امکان به این خواسته فرهنگی و بسیار زیبای عزیزان فیروزآبادی توجه ویژه داشته باشند.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/mExCe

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *