در پاسخ به این سوال که در نشست استاندار یزد با فرهیختگان شهرستان اشکذر که در دانشگاه پیام نور شهر مجومرد برگزار شد؛ چه گذشت؟ طفره رفتن استاندار یزد از مطالبه مهم و جدی توقف احداث شیشه مظروف و اجرای پایلوت طرح تحول نظام آموزش در شهرستان اشکذر بهترین جواب است.

اشکذر خبر _ علی مشیری نیا در امتداد سفرهای شهرستانی مهران فاطمی استاندار یزد به شهرستان اشکذر نیز سفر کرد و در سالن همایش‌های دانشگاه پیام نور شهر مجومرد طی دیدار با فرهیختگان و اقشار مختلف مردم پای صحبت ها و مطالبات آنان نشست.

بر این اساس اگر جه استاندار یزد با احتیاط و به آرامی از مطالبه جدی مردمی و فرهیختگان اشکذر مبنی بر توقف عملیات عمرانی و احداث شیشه مظروف عبور کرد به طوریکه نه تنها شیشه مظروف ترک برنداشت بلکه حتی غبار هم روی آن ننشست ولی مطالبات مطرح شده در این جلسه از تنوع خاصی برخوردار بود که نشان دهنده محرومیت این شهرستان غنی و سرشار از منابع مادی و معنوی است.

بر اساس این گزارش؛ استقرار صنایع آلاینده و لزوم انجام مسئولیت اجتماعی صنایع، شفاف سازی پیرامون مسئولیت های اجتماعی فولاد آلیاژی ایران، پیشنهاد اجرای پایلوت سند تحول آموزش و پرورش در این شهرستان و آغاز پویش همیار تولید دانش آموزان اشکذری از جمله حواشی این دیدار بود.

در جلسه دو ساعته استاندار یزد با فرهیختگان شهرستان اشکذر چه گذشت؟

روح الله ردائی فرماندار شهرستان اشکذر در ابتدای این نشست گزارش کوتاه یک ساله فعالیت‌های فرهنگی، عمرانی، اقتصادی و اجتماعی این شهرستان ارائه  و در ادامه چشم انداز سال ۱۴۰۲ را تبیین کرد.

حجه الاسلام طالبیان امام جمعه اشکذر با خیر مقدم به میهمانان و خدمتگزاران حاضر در این نشست تاکید کرد: مطالبات شهرستان را چند روز پیش به استاندار داده اند و در این جلسه دیگران مباحث خود را با استاندار مطرح کنند.

ناطق مشاوار استاندار و مسئول پیگیری های مصوبات سفر گزارش اعتبارات و بودجه های شهرستان اشکذر از دیگر سخنرانان این نشست بود که اقدامات دولت سیزدهم در این شهرستان را تشریح کرد.

محمدرضا دهقانی اشکذری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یزد در این نشست از تاسیس بنیاد پیشرفت همه جانبه شهرستان اشکذر، شفاف سازی مسئولیت های اجتماعی برای شهرستان ثروتمند اشکذر و البته محروم از نظر تخصیص بودجه، معرفی شهرستان اشکذر به عنوان شهرستان الگو و نمونه برای سند تحول آموزش و پرورش و ابتکار پویش همیار تولید دانش آموزان اشکذری گفت.

در ادامه این نشست طالبیان و باقری دو نوجوان اشکذری برای پویش همیار تولید به استاندار توضیح دادند و ایشان هم از این ابتکار خلاقانه جهادی تقدیر کردند و دفتر همیارتولید را امضاء کرد.

امیرعباس نوری نوجوان منتخب تیم ملی فوتبال نابینایان کشور اهل بخش خضرآباد شهرستان اشکذر، در این نشست خواست های مرتبط با رشته خود را مطرح و از طرف استاندار تقدیر شد.

مدنی به عنوان نماینده جوانان مطالبات جوانان شهرستان اشکذر در حوزه های ازدواج، اشتغال، مسکن و نشاط و ورزش مطرح کرد و در ادامه باقری رئیس شورای شهرستان اشکذر به عنوان نماینده شوراها مطالبات مردم این خطه از ایران اسلامی در زمینه صنایع آلاینده خصوصا شیشه مظروف، مسئولیت های اجتماعی صنایع و استفاده از ظرفیت های هیئت های مذهبی مردمی در ساخت مسکن و پروژه های مشابه سخن گفت.

جلیل رفیعی مدیر هنرستان خادمی مطالبات فرهنگیان شهرستان اشکذر در حیطه های مختلف خصوصا تاکید بر تعهدات دولت در زمینه ساخت مدارس خیری و احداث تاسیس هنرستان های جوار صنعت که مطالبه جدی فرهنگیان بود مطرح کرد.

مصطفوی مدیر عامل کارخانه ماکارانی ساوین همچنین مطالبات تولید کنندگان را در سالی که قرار است با رشد تولید مواجه باشیم مطرح کرد.

شایان ذکر است؛ سید حسین ذبحی شاعر نوجوان سروده خود با نام عجب سالی، عجب حالی را به مناسبت تقارن بهار معنویت و طبیعت خواند که این شعر مورد تقدیر استاندار قرار گرفت.

خاطر نشان میگردد؛ مواضع استاندار یزد طی مطالبه جدی در رابطه با عدم احداث شیشه مظروف با چرخش ۱۸۰ درجه ای همراه بود؛ بطوریکه ایشان فعالیت و یا عدم فعالیت این کارخانه را منوط به رای کمیسیون ماه ۱۱ هوای پاک کرده بود و اکنون که این کمیسیون در جلسه ۲۷ اسفندماه سال گذشته با رای منفی اکثریت اعضا (بخوانید به جز عظیمی معاون اقتصادی استاندار یزد که از یادگاران دولت قبل و به عبارت دیگر از جمله بانیان وضع موجود آلایندگی هوا است) مخالفت خود را با احداث این کارخانه آلاینده ابراز داشته است (هرچند بر اساس شنیده ها عظیمی مانع از تنظیم صورتجلسه شده است) حالا اقدامات رسانه ای و آگاهی بخشی در این زمینه را ناکافی تلقی نموده و بر طبل تحقیقات علمی می کوبد.

این در حالی است که تاکنون هیج مرجع علمی فعالیت صنعت شیشه بویژه تولید پودر سیلیس و غیره سازگار با محیط زیست انسانی تشخیص نداده و از همه مهمتر سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب شاهد جوابیه اداره کل محیط زیست یکی از استان هایی که میزبان این صنعت می باشد و نیز بازدید کارشناس هائی به نمایندگی از ارگان های عضو کمیسیون ماده ۱۱ قانون هوای پاک بودیم و این وارد هیچ کدام به نفع فعالیت شیشه مظروف در اشکذر نبوده است.

حال سوال مهم اینجاست که رابطه ای بین فعالیت شیشه مظروف و طفره رفتن های استاندار یزد وجود دارد؟ آیا گذر زمان این رابطه را عیان خواهد کرد و یا این مسئله نیز برای اشکذری ها مجهول خواهد ماتد؟ آیا مردم محرم قضایا خواهند بود یا باز هم مردم بین نامه نگاری های فوق محرمانه گم خواهند شد؟ آیا رسانه ها در ساحت رکن چهارم دموکراسی پذیرفته می شوند یا باز هم قرار بر این است تا رسانه و اقدامات حرفه ای آنها طی مقایسه بی مربوط مورد تحقیر واقع شود؟ اینها سوالاتی است که استاندار محترم در نهایت صداقت و نه با فرمول های پوپولیستی و نه با رفتارهای سیاسی و جاه طلبانه و نه با قواعد فرار رو به جلو باید و نه با فرامین نفسانی باید به آنها پاسخ دهد تا ما نیز پذیرای شعار عدالت از این دولتمرد جهادی و عادل باشیم.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/a5tTS