• کد خبر: 35423
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: سه شنبه 9 دی 1393 - 18:19
  سرپرست معاونت ميراث فرهنگی اداره کل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان يزد از ثبت ملی كوشک آصف‌پور اشكذر در استان يزد خبر داد.

  کوشک آصف ‌پور رستاق

  به گزارش اشکذر نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، محسن ذاکری نیا اظهار داشت: باغ و کوشک آصف پور واقع در شهرستان اشکذر، دهستان رستاق، روستای جلال آباد دِزُگ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

  وی افزود: با توجه به سبک معماری، این بنا متعلق به دوران معاصر (پهلوی) است و وجه تسمیه آن متاثر از نام مالک اصلی بنا است.

  ذاکری نیا عنوان کرد: این بنا به صورت یک خانه باغ درختان پسته است که ساختمان وسط این باغ و ورودی آن در جهت شمال واقع شده و پلان این بنا مربع شکل است و به طور کلی ساختمان شامل یک ایوان بزرگ با سقفی هلالی است و در طرفین این ایوان اتاقهایی وجود دارد که دارای دو ورودی از حیاط و داخل ایوان هستند.

  وی تصریح کرد: در قسمت بیرونی ایوان و در طرفین، تزئینات گل بری مشاهده می شود و فضای داخل ایوان شامل ورودی اتاقها و طاقچه هایی است که روی دیوار ایجاد شده است.

  ذاکری نیا عنوان کرد: این ایوان با یک ورودی به اتاق پشتی یا حوضخانه متصل می شود که سقف حوضخانه دارای نورگیر و گوشه بندی های زیبایی است و در وسط اتاق حوض قرار دارد و در طرفین این اتاق نیز درگاه هایی است که به آشپز خانه و اتاقهای دیگر راه پیدا می کند که البته این اتاق ها و آشپز خانه دچار آسیب دیدگی شده اند.

  وی افزود: با پیگیری مالک، قسمت های آسیب دیده در دست مرمت است و پوشش بنا از خشت و گل و آجر است که با گچ و کاهگل اندود شده است.

  ذاکری نیا خاطرنشان کرد: این بنا تنها خانه موجود در روستای جلال آباد دزُگ است که به سبک قدیمی خود باقیمانده و مالک نیز درصدد است که با مرمت و ثبت آن در فهرست آثار ملی به شکل سنتی برای استفاده مسکونی آن را حفظ کند.

  وی عنوان کرد: این بنا به تازگی در فهرست آثار ملی کشور به شماره ۳۱۱۴۶ به ثبت رسیده است.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/vciZm

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *