اشکذر خبر


کمتر بخورید تا بیشتر زنده بمانید

شناسه خبر : 106890 | تاریخ انتشار : : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۱ | ارسال توسط :

محققان بر این باور هستند که محدود کردن کالری رژیم غذایی به ساعات روز باعث طول عمر می‌شود.

اشکذر خبر: مطالعه محققان بر روی موش‌ها نشان داده که خوردن فقط در طول روز و رژیم غذایی محدود می‌تواند پیری را کاهش دهد.

اینکه چه می‌خوریم و چه زمانی می‌خوریم، عوامل مهمی در سبک زندگی هستند که سلامت ما را شکل می‌دهند، و دانشمندان همچنان به کشف بینش‌های ارزشمندی در مورد اینکه دقیقاً چه عاداتی می‌توانند بیشترین فواید را برای سلامتی ما داشته باشند، کار می‌کنند.
تحقیقات جدید این سوال را از طریق یک مطالعه چند ساله بر روی صد‌ها موش بررسی کرده است و نشان می‌دهد که تعادل دقیق بین محدود کردن کالری دریافتی و محدود کردن غذا به فعال‌ترین ساعات روز می‌تواند به طور قابل توجهی طول عمر را افزایش دهد.

دانشمندان در حال گردآوری شواهد قابل توجهی در مورد راه‌هایی هستند که روزه داری ممکن است به طرق مثبت بر سلامت طولانی مدت تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، یک مطالعه قانع‌کننده در سال ۲۰۱۷ از هاروارد نشان داد که چگونه روزه می‌تواند پیری را کاهش دهد و سلامتی را با ایجاد انعطاف‌پذیری جوانی در فعالیت میتوکندری‌ها در داخل سلول‌های ما بهبود بخشد.

از آن زمان، سایر مطالعات مکانیسم‌های بیولوژیکی زیربنای این رابطه را با نتایج شگفت‌انگیز بررسی کرده‌اند. یکی در سال ۲۰۱۹ نشان داد که روزه می‌تواند تغییرات متابولیک در خون مرتبط با طول عمر و پیری سالم را ایجاد کند.
مطالعات موش‌ها همچنین نشان داده است که روزه می‌تواند بیان ژن مرتبط با بهبود حافظه بلندمدت و کاهش اختلالات شناختی مرتبط با افزایش سن را تقویت کند.
در همین حال، مطالعات روی میمون‌ها نشان داده است که محدودیت کالری می‌تواند باعث افزایش طول عمر و بهبود سلامت شود.

آخرین یافته‌ها در این زمینه توسط تیمی در موسسه پزشکی هاوارد هیوز به دست آمده است که صد‌ها موش را که در یک دوره چهار ساله تحت رژیم‌های غذایی مختلف قرار گرفتند، مورد مطالعه قرار دادند. دانشمندان بر آن شدند تا نه تنها بررسی کنند که چگونه خوردن محدود زمان می‌تواند پیری را کاهش دهد، بلکه چگونه زمانی که با محدودیت کالری دقیق همراه باشد، اثرات آن ممکن است حتی بیشتر شود.

موش‌ها با تغذیه‌کننده‌های خودکار نگهداری می‌شدند، به برخی از آن‌ها اجازه داده شد تا هر اندازه که می‌خواهند غذا بخورند، در حالی که برخی دیگر از کالری‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد محدود شده بودند و برنامه‌های غذایی متفاوتی را تحت برنامه‌های غذایی متفاوتی قرار می‌دادند، به‌طوری‌که برخی فقط شب‌ها که بیشترین تحرک را داشتند، تغذیه می‌شدند. مشخص شد که محدودیت کالری به تنهایی طول عمر جوندگان را تا ۱۰ درصد افزایش می‌دهد، اما زمانی که تنها با غذا خوردن در شب ترکیب می‌شود، طول عمر آن‌ها ۳۵ درصد افزایش می‌یابد.

نتایج نشان می‌دهد که غذا خوردن با زمان محدود برای بدن مفید است و این کار را مستقل از کاهش وزن انجام می‌دهد. یک مطالعه جالب که در ماه گذشته منتشر شد نشان داد که محدود کردن مصرف غذا به دوره‌های زمانی کوتاه در روز برای کاهش وزن مؤثرتر از محدود کردن کالری نیست. به گفته جوزف تاکاهاشی، نویسنده این مطالعه، در واقع، نویسندگان این مطالعه جدید هیچ تفاوتی در وزن بدن موش‌ها در برنامه‌های غذایی مختلف مشاهده نکردند، اما «تفاوت‌های عمیقی در طول عمر» مشاهده کردند.

ترکیب کاهش دریافت کالری با غذا خوردن در شب ۹ ماه به طول عمر معمولی دو ساله موش‌ها اضافه کرد. به گفته دانشمندان، برنامه مشابهی در انسان‌ها تنها با خوردن در ساعات روز برابری می‌کند.
یادگیری بیشتر در مورد نحوه تعامل رژیم‌های غذایی محدود کننده کالری با ساعت بدن، که به عنوان ریتم شبانه روزی ما شناخته می‌شود، تمرکز کلیدی برای دانشمندان در حال حرکت است. این یافته می‌تواند منجر به رژیم‌های غذایی با کالری محدودتر یا حتی دارو‌هایی شود که این اثرات را تقلید می‌کنند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/RMCaw

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *