• کد خبر: 35937
   منتشر کننده: مهدی دهقانی اشکذری
    تاریخ انتشار: پنجشنبه 25 دی 1393 - 21:52
  ابتکار گلخانه دار موفق رضوانشهری/
  گلخانه دار موفق رضوانشهری این روزها کشت محصول جدید خود «خیار ساکاتا و فلفل کاپی» را تجربه می کند.

  هاشمی - کشت خیار سبز

  به گزارش اشکذر نیوز، سید ولی پورهاشمی رضوانشهری از گلخانه داران موفق شهرستان اشکذر، این روزها کشت محصول جدید خود «خیار ساکاتا و فلفل کاپی» را تجربه می کند.

   

  خیار ساکاتا خیار سبزی است که بذر آن از کشور هلند تهیه شده، این خیار گاه تا 60 سانتی متر طول دارد و وزن آن تا 850 گرم می رسد؛ آفت کم، مقاومت بالا در برابر بیماری های ویروسی، زود بازدهی و هم چنین باردهی بالا از مزایای دیگر این محصول است که آن را از لحاظ اقتصادی به صرفه کرده است.

   

  به گفته پور هاشمی فلفل کاپی نیز بهره اقتصادی بالایی دارد و در دو نوع فلفل سبز و فلفل زرد کشت می شود.

   

  شکل فیزیکی این دو محصول،صادرات آن ها را بسیار آسان کرده و فروش آن ها به صورت دانه ای می باشد.

   

  کشورهای هلند، کرواسی، یونان، مقدونیه و آلبانی مهم ترین خریداران خیار ساکاتا و فلفل کاپی هستند.

   

  پورهاشمی رضوانشهری که با حدود پانزده سال تجربه  فعالیت گلخانه ای در کشت این دو محصول در استان یزد پیشگام است، کشاورزی را با سرمایه ای اندک آغاز کرد، و با تلاش، پشتکار و توکل بر خدا در این عرصه موفقیت های چشمگیری کسب کرده است.

   

  سید ولی پورهاشمی در مصاحبه با نشریه روزنه اظهار داشت : کشت خیار ساکاتا عرصه   بسیار خوبی برای فعالیت های گلخانه ای است و با اشاره به موضوع بیکاری جوانان گفت شروع کشت گلخانه سرمایه بالایی نمی خواهد و کسانی که به دنبال اشــتغال هستـــند، مخصــــوصا جوانان می توانند با ورود به کشت گلخانه اشتغال مناسب و درآمد زایی برای خود و افراد دیگری ایجاد نمایند.

   

  بشارتی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اشکذر در گفتگو با خبرنگار روزنه ضمن حمایت از کشت های گلخانه ای گفت: باتوجه به کمبود آب در استان باید این نوع کشت را توسعه و سامان دهی کرد. وی هم چنین از پرداخت حداقل 300میلیون تومان تسهیلات بانکی به متقاضیان کشت گلخانه ای خبر داد.

   

  لازم به ذکر است شهرستان اشکذر با داشتن 320 هکتار کشت گلخانه ای، بعد از یزد ، دارای مقام دوم کشت گلخانه در استان می باشد و خیار سبز از عمده محصولات گلخانه ای شهرستان است که غالباً به کشورهای روسیه و آذربایجان صادر می شود.

   

  ساکاتا شهری است در استان یاماگاتای ژاپن و نام شرکتی است که در تولید بذر، فعالیت دارد و در بسیاری از کشورها، نمایندگی دایر نموده وبرای جاهای مختلف بذرهای اصلاح شده تولید می نماید.

   

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/k05L0

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *