اشکذر خبر

چگونه کارآفرینی را به کودکان آموزش دهیم؟ (قسمت اول)

شناسه خبر : 60474 | تاریخ انتشار : : ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۷ | ارسال توسط :

دکتر محمدرضا دهقانی اشکذری استاد دانشگاه اشکذر خبر: در دوران کودکی همه ی ما یک سوال چالش برانگیز وجود داشت: یادتونه؟ دوست دارید در آینده چه کاره شوید؟ خیلی از پدر و مادر های عزیز، آرزو دارند که فرزندان شان دکتر، مهندس، خلبان و … شوند و اغلب این تفکرات را به فرزندان شان هم […]

دکتر محمدرضا دهقانی اشکذری استاد دانشگاه

اشکذر خبر: در دوران کودکی همه ی ما یک سوال چالش برانگیز وجود داشت:
یادتونه؟
دوست دارید در آینده چه کاره شوید؟
خیلی از پدر و مادر های عزیز، آرزو دارند که فرزندان شان دکتر، مهندس، خلبان و … شوند و اغلب این تفکرات را به فرزندان شان هم القا می کنند.
اما تقریبا هیچ پدر و مادری را پیدا نمی کنید که بگوید دوست دارم فرزندم درآینده کارآفرین شود.
به راستی چرا این تفکر به ظاهر زیبا و‌جذاب نسل به نسل در ایران منتقل می شود؟ امروزه بسیاری ازمتفکران معتقد هستند،مباحث مربوط به کارآفرینی باید از همان روز اولی که کودک به کلاس درس می رود به او آموزش داده شود.
یک تفاوت عمده ای بین آموزش کارآفرینی به یک فرد 20 ساله با یک کودک وجود دارد.
آموزش کارآفرینی به کودکان کم سن و سال، در سنین پایین، باعث می شود این موضوع در وجود آن ها نهادینه شده و کودکان در سراسر عمر همیشه مانند یک کارآفرین به جهان بنگرند.
نسل جدید کودکان به دنبال یک شغل مطمئن با درآمد ثابت نیستند، آن ها می خواهند بخشی از یک کار بزرگ باشند که جهان را متحول می کند.
دوستان گرانقدرم، واقعا «اگر می خواهید فرزندتان در آینده به جای اینکه یک فرد سرشناس و مهم در جامعه باشد، یک فرد موثر در جامعه و برای جامعه باشد، تمام تلاش خود را بکار گیرید و امروز یک ذهن کارآفرین به او هدیه دهید.
درست است که کودکان در این سنین، شاید نتوانند،  تمام جزییات راه اندازی یک کسب و کار را درک کنند؛
اما آنها باهوش و خلاق هستند و پدر و مادرها میتوانند به آنها رفتار های کارآفرینانه را بیاموزند و آن ها را در این راه تشویق کنند.
بزرگواران ؛ با استفاده از روش های زیر، میتوانید،رفتار کارآفرینانه را در فرزندان تان شکل دهید:
1. به عزیزان دوست داشتنی تان بیاموزید که برای رفع مشکلات شان راه حل موثر بیابند.
امروز مهارتِ یافتن راه حل را به فرزندان تان بیاموزید تا فردا آن ها بتوانند از دل هر مشکل یک ایده ی کسب و کاری بیابند. مثلا وقتی آن ها در یادگیری درس ها با مشکلی مواجه می شوند یک جلسه طوفان فکری خانوادگی راه بیندازید و آن ها را تشویق کنید که راه حل هایی ارائه دهند. به آن ها کمک کنید که مشکل را به خوبی درک کنند، از آن ها بخواهید هر راه حلی که به ذهن شان می رسد را بیان کنند، معایب و مزایای هر کدام از راه حل ها را با هم بررسی کنید و در نهایت از آن ها بخواهید بهترین گزینه را انتخاب کنند. هر چقدر پدر و مادر مسئله را برای کودک خود ساده تر و بیشتر توضیح دهد کودک بهتر می تواند فرآیند یافتن راه حل موثر را بیاموزد.
2درس گرفتن از شکست را به کودکان تان یاد بدهید.
این شاید مهم ترین مهارتی باشد که کودکان در آینده به آن نیاز پیدا می کنند،  چه کارآفرین بشوند چه نشوند، کودکان باید یاد بگیرند که تلاش کنند، شکست بخورند، از شکست خود درس بگیرند. و دوباره تلاش کنند.

دکتر محمدرضا دهقانی اشکذری

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/86OhA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *