اشکذر خبر

یادداشت سردبیر

چرا باید به پویش محله هم دل بپیوندیم؟

شناسه خبر : 98427 | تاریخ انتشار : : 17 اردیبهشت 1400 - 20:28 | ارسال توسط :

در روزگار عجیب این روزها و با وجود سیل مشکلاتی که عمدتاً چندوجهی بوده و نیز به‌سختی امکان مرتفع نمودن آن وجود دارد؛ یا لاقل به تنهائی نمی‌توان آن‌ها را حل نمود؛ بهترین گزینه مشارکت آحاد شهروندان در حل معضلات و مشکلات پیش رو می‌باشد. چه اینکه با مشارکت مردمی می‌توان کژی‌ها را برطرف و نقیصه‌ها را شناسایی و در پی جبران آن برآمد.  

اشکذر خبر؛ علی مشیری نیا؛  جهان امروز؛ جهان پر رفت‌وآمد و شلوغی است. نه‌تنها در سطح معابر و خیابان‌های شهر بلکه هنگام مراجعه به اماکن عمومی مانند نانوائی، داروخانه و حتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و عادی نیز به دلیل بالا بودن تعداد مراجعین باید در صف انتظار ایستاد و کمی دامنه‌ی حوصله، صبر و تحمل را زیاد کرد. تا اینجای قضیه مشکلی نیست و عموماً قابل‌فهم و قابل‌درک است. اما آنجا که مشکلات اساسی شهروندان در حوزه‌های شهری، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سایر حوزه‌ها مبتلابه تعدد و فزونی می‌شود و به قول مشهور ترافیک و شلوغی در بعد کمی و کیفی موضوعات سایه می‌افکند؛ قطعاً در چنین شرایطی نه مشکلات طی یک روز و دو روز قابل‌حل است و نه مسئولان ما این توانائی را دارند تا در این حوزه توفیقی داشته باشند؟ اما به‌راستی چاره چیست؟ آیا می‌توان با سیل مشکلات مواجه بود و هیچ اقدامی نکرد؟

جواب این مسئله را دین مبین اسلام داده است و خداوند کریم با نزول آیه “و امر هم شوری بینهم” نسخه شفابخش خود را به جامعه بشری داده است و ازقضا ازآنجاکه این نسخه شفابخش؛ همخوانی با ذات و اساس خلقت بشر دارد؛ این استعداد و توانائی را دارد تا در همه اعصار و قرون مورد استفاده قرار گیرد.

قطعاً در روزگار عجیب این روزها و با وجود سیل مشکلاتی که عمدتاً چندوجهی بوده و نیز به‌سختی امکان مرتفع نمودن آن وجود دارد؛ یا لاقل به تنهائی نمی‌توان آن‌ها را حل نمود؛ بهترین گزینه مشارکت آحاد شهروندان در حل معضلات و مشکلات پیش رو می‌باشد. چه اینکه با مشارکت مردمی می‌توان کژی‌ها را برطرف و نقیصه‌ها را شناسایی و در پی جبران آن برآمد.

حالا که مسیر حل مسائل و مشکلات روشن شد؛ به‌راحتی می‌توان از جشنواره ملی مهرواره محله همدل که طرح تکریم مردم و رفع مشکلات مردمی و از طرح‌های تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی است؛ سخن گفت. این طرح  که باهدف ارائه و پیگیری و رفع مشکلات مردمی در کشور راه‌اندازی شده است در نظر دارد با ایده‌های خلاقانه مردمی مشکلات مردم را ذیل دو نکته بسترسازی و آماده‌سازی موقعیت؛ حل‌وفصل نماید.

شاید بتوان ادعا کرد که مهم‌ترین نقطه امید برای موفقیت این طرح مشارکت مردمی در طرح پیش رو می‌باشد. چراکه مشارکت مردم در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مهم و ضروری است و نباید از این مسئله غافل شد که طی گذشت ۴ دهه از عمر انقلاب اسلامی تجربه ثابت کرده است که هرگاه مردم در حوزه‌ای ورود کنند؛ می‌توانند نقش‌آفرینی خوب و مؤثری داشته باشند و مسائل و مشکلات پیچیده و چندوجهی را با همدلی حل کنند.

شما خواننده گرامی نیز می‌توانی برای شرکت در مهرواره محله همدل  عدد ۱ رو به سامانه ۵۰۰۰۱۷۵ پیامک نموده و مشکلات محل خود و نیز راهکارهای پیشنهادی خود را به لینکی که برای ارسال می‌گردد؛ ارسال نموده و از این طریق در حل معضل و مشکل محله خود سهیم باشید.

بداینم و آگاه باشیم به اینکه مشکلات در سایه مشارکت و همدلی مرتفع خواهند شد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/5QMly

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *