اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec
یادداشت

چالش های غریبه فروشی املاک و اراضی در روستاهای رستاق

شناسه خبر : 95878 | تاریخ انتشار : : 16 دی 1399 - 23:26 | ارسال توسط :

محمدرضا قانع: عدم آشنایی با آداب و رسوم، سنت ها، آشنا نبودن با نظام آبیاری، بی توجهی به مقررات کشت و زرع نیز از جمله چالش های حضور غیربومیان در روستاهای رستاق است.

اشکذر خبر؛ محمدرضا قانع؛ آنچه به شاکله یک روستا قوام و ثبات می بخشد اجتماع افرادی است با اصل و نسب واحد؛ فرهنگ و اداب و رسوم مشترک همراه با نظارت های اجتماعی و رعایت قوانینی است که ریشه در نسل های خلف خود دارد. این قرابت در اجتماع عشیره ای؛ اشتراک فرهنگی به همراه نظارت های چشمی در کنار قوانین مدنی از عوامل حفظ آرامش فردی و اجتماعی در روستاهای رستاق است.

هرچند امروزه رشد سریع تکنولوژی و ارتباطات؛ بسیاری از این ویژگی ها را نیز دستخوش تغییر کرده است؛ ولی در این راستا عوامل دیگری از جمله مجاورت و نزدیکی با شهرها نیز تاثیرات منفی و مثبتی را‌ به همراه داشته است.

روستاهای دهستان رستاق به سبب قرارگرفتن در شاهراه شمال به جنوب کشور و نزدیکی با شهرهای متعددی چون اردکان، میبد، مجومرد، اشکذر و یزد از یک سو و رشد صنعت در شهرک های صنعتی این شهرها ا سوی دیگر؛ برای شهروندان شهرهای اطراف و مهاجرانی از سایر نقاط کشور محبوبیت یافته است.

همچنین ارزان بودن املاک روستایی رستاق در مقایسه با شهرهای اطراف و آرامش حاکم بر منطقه نیز مزید علت شده و چند سالی است که سیل متقاضیان خرید ملک از اطراف به ویژه اردکان و میبد روانه رستاق شده اند.

هر روز در گوشه و کنار آبادی ها ساخت و سازهایی دیده می شود که بیشتر کارکردی تفریحی و بعضا اقتصادی دارد. تعداد خانه باغ ها، باغ ها، آلاچیق ها در حاشیه روستاها و مزارع کشاورزی روز به روز بیشتر می شود. دامداری ها، مرغداری ها، اسبدانی ها، محل های پرورش انواع ماکیان و چارپاها حتی پرورش الاغ نیز توسط این افراد احداث شده و یا دردست احداث است. این روند حتی به داخل آبادی ها نیز سرایت نموده و شاهد خرید منازل قدیمی توسط افراد غیر بومی درمجاورت اماکن مذهبی و تاریخی آبادی ها هستیم.

نگارنده این سطور با محترم شمردن حق مالکیت و احترام به حقوق قانونی ساکنان و مهاجران برآن است تا هرچند کوتاه و گذرا تاثیر این روند را در دراز مدت برمنطقه رستاق یادآوری نماید:

امروزه در بعد اقتصادی اولین تاثیر این حضور “رشد سرسام آور و بدون قاعده ملک ” در رستاق است هرچند برخی، این رشد قیمتی را یک آیتم مثبت تصور می کنند ولی همین امروز و‌ فردا جوانان رستاق برای ساخت مسکن باید تاوان این رشد را بپردازند.

معضل امنیتی ناشی از کارگران و نگهبانان این فضاها که اغلب از مهاجران غیر بومی هستند را می توان دومین تهدید آبادی ها نام برد مضاف براینکه اغلب این فضاها در کنار فعالیت اقتصادی برای صاحبان آن کاربری تفریحی نیز دارد که خود عامل سلب آسایش مردم است.

علاوه براین پدیده دیگری که با گران شدن دستمزد نگهبانان باب شده است استفاده ازسگ نگهبان است. این سگ ها علاوه بر سرو صدای زیاد و آلودگی های دیگر؛ تجمع سگ های ولگرد در حاشیه و متن آبادی ها را به دنبال داشته است که در روزهای اخیر چند نمونه حمله این سگ ها به کهنسالان، کودکان و بانوان را شاهد بودیم.

عدم آشنایی با آداب و رسوم، سنت ها، آشنا نبودن با نظام آبیاری، بی توجهی به مقررات کشت و زرع نیز از دیگر چالش های حضور غیربومیان در روستاهای رستاق است.

نوع نگاه و برخورد تحقیر آمیز برخی از این افراد که خود را برتر و بالاتر از روستائیان می پندارند را باید به موارد فوق افزود که به نظر نگارنده تداوم این رفتار و نگاه برتری طلبانه می تواتد عواقب و چالش های عمیق تری را در این روستاها برجای گذارد.

امید است با همراهی مسئولان و دستگاههای ذیربط و با ارائه راهکارهای لازم ، زمینه ای فراهم شودتا دیار تمدن، تدین و تلاش از این چالش ها در امان بماند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/OiEWv

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec