• کد خبر: 81535
   منتشر کننده: ابوالفضل زارع نژاد
    تاریخ انتشار: یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 - 18:28
  مدیر کل حفظ نباتات جهادکشاورزی یزد:
  مدیر کل حفظ نباتات جهادکشاورزی یزد گفت: اصولا این پروانه‌ها نقشی در خسارت زایی به محصولات کشاروزی ندارند و از نظر بهداشتی نیز مشکلی برای شهروندان ایجاد نمی‌کنند.

  به گزارش اشکذرخبر،مرتضی فتاحی اردکانی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص وجود پروانه‌ها در اکثر مناطق استان گفت: امسال مساعد شدن شرایط آب وهوایی در مراتع، موجب رشد نرخ جمعیت حشرات شده و اکثر تخم‌های آن‌ها تبدیل به لارو و سپس پروانه شده است.

  وی با بیان اینکه با جمعیت انبوهی از پروانه‌ها که عمدتا در مراتع فعال هستند، مواجه‌ایم، افزود: لاروهای این پروانه‌ها رژیم گیاهخواری دارند و در مراتع فعالیت دارند و بعد از اینکه مراحل سنی آنها طی شود تبدیل به شطیره و سپس پروانه می‌شوند.

  مدیر کل حفظ نباتات جهادکشاورزی یزد تصریح کرد: با توجه به وزش باد در مراتع، پروانه‌ها به مناطق شهری در استان مهاجرت کردند اما اصولا این پروانه‌ها نقشی در خسارت زایی به محصولات کشاروزی ندارند و از نظر بهداشتی نیز مشکلی برای شهروندان ایجاد نمی‌کنند.

  فتاحی اردکانی افزود: این پروانه‌ها شهدخوار هستند و از شهد و شیره گیاهان تغذیه می‌کنند و طول عمر چندانی ندارند حدود 10 تا 15 روز در محیط فعال هستند و چنانچه بستر مناسبی پیدا کنند تخم‌گذاری کرده و سپس از بین می‌روند.

  وی با بیان اینکه پروانه‌ها در اکثر مناطق شهر دیده می‌شوند، ادامه داد: تجمع پروانه‌ها معمولا در مناطقی که درختانی چون عناب و اکالیپتوس وجود دارند به این دلیل که این درخت‌ها شیره بیشتر و شهد خاصی دارند بیشتر است.

   مدیر کل حفظ نباتات جهادکشاورزی یزد عنوان کرد: پروانه‌ها حشراتی بالغ هستند و پس از گذشت دوره عمر خود از بین خواهند رفت بنابراین مردم نباید نگرانی خاصی در خصوص این موضوع داشته باشند چرا که از نظر کشاورزی و یا بهداشتی مشکل خاصی را به دنبال ندارند.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/QONUf

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *