اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec

پتانسیل بالای استان یزد در بهره‌گیری از انرژی خورشیدی/ ۶۱٫۵ مگاوات ظرفیت کنونی نیروگاه های خورشیدی استان

شناسه خبر : 94902 | تاریخ انتشار : : 17 آبان 1399 - 16:14 | ارسال توسط :

مجری طرح تولید پراکنده شرکت برق منطقه‌‌ای یزد وضعیت نیروگاه‌های خورشیدی در استان را تشریح کرد.

به گزارش اشکذر خبر، حسین زارعی مجری طرح تولید پراکنده این شرکت با اشاره به تابش مناسب خورشید در اکثر مناطق استان و بهره‌مندی استان یزد از بیش از ۳۳۰ روز آفتابی در سال، پتانسیل و استعداد بهره‌گیری از انرژی خورشیدی در این استان را بالا و مناسب ارزیابی کرد.

وی همچنین وجود زمین‌های مسطح و هموار بزرگ را از نیاز‌های احداث مزارع خورشیدی دانست و عنوان کرد: بهره‌مندی استان از این نعمت‌های طبیعی عاملی مهم است که یزد را به مکانی کم نظیر برای احداث مزارع خورشیدی تبدیل کرده است.

مهندس زارعی ادامه داد: همچنین با توجه به اثر مثبت دمای مناسب روی راندمان پنلها ، مناطق جنوبی استان یزد ضمن داشتن مزیت ساعات طولانی تابش خورشید با داشتن دمای مطلوب، زمینه بهترین راندمان برای نیروگاههای خورشیدی را فراهم نموده اند.

وی ادامه داد: همچنین به دلیل وجود خانه‌های ویلایی مناسب و پراکنده در استان یزد، احداث سامانه‌های خورشیدی خانگی نیز در این استان آسان است.

شبکه برق پایدار استان، عاملی بر تسهیل احداث نیروگاه‌های خورشیدی

زارعی همچنین وجود شبکه‌های الکتریکی در نزدیکی نیروگاه‌های خورشیدی را از الزامات اتصال این نیروگاه‌ها و تزریق توان آن‌ها به شبکه سراسری برق عنوان کرد و افزود: استان یزد با داشتن شبکه‌های الکتریکی مناسب، پایدار و گسترده این امکان را به وجود آورده تا در اکثر نقاط استان، امکان اتصال نیروگاه‌های خورشیدی در ظرفیت‌های مختلف به شبکه فراهم شود.

وضعیت شرکت برق منطقه‌ای یزد از لحاظ احداث نیروگاه خورشیدی و کسب اولین جایزه ملی انرژی‌های تجدید پذیر سال ۹۸

این مقام مسئول در شرکت برق منطقه‌‌ای یزد با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد ۲۸ شرکت با مجموع ظرفیت ۳۵۰ مگاوات دارای قرارداد خرید تضمینی با سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) در استان یزد است، خاطر نشان کرد: از این تعداد ۸ نیروگاه با ظرفیت مجموع ۶۱٫۵ مگاوات در استان یزد به بهره برداری رسیده‌‌اند که استان یزد از لحاظ ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی نصب شده، رتبه برتر کشوری را دارا بوده و اولین جایزه ملی انرژی‌های تجدید پذیر سال ۹۸ را از آن خود کرده است.

وی ادامه داد: همچنین با اضافه شدن نیروگاه دیگری به ظرفیت ۱۰ مگاوات تا پایان سال جاری، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی در استان یزد به ۷۱٫۵ مگاوات خواهد رسید.

مزایای احداث نیروگاه خورشیدی در استان یزد

زارعی سازگاری با محیط، صرفه جویی در مصرف گاز و سوخت‌های فسیلی، جلوگیری از انتشار آلاینده‌های زیست محیطی و صرفه جویی در مصرف آب را از مزایای نیروگاه‌های خورشیدی دانست و افزود: احداث یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی در استان یزد باعث تولید انرژی پاک به میزان ۲۰ میلیون کیلووات ساعت در سال، صرفه جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان ۵٫۵ میلیون متر مکعب معادل گاز‌های طبیعی، کاهش انتشار گاز‌های آلاینده به میزان ۱۴ هزار تن در سال و صرفه جویی۴٫۵ میلیون لیتری در مصرف آب در سال خواهد شد.

همچنین طول عمر بسیار بالای نیروگاه‌های خورشیدی و مطابقت حداکثر تولید آن‌ها با ایام پیک مصرف برق نیز از دیگر مزایای این نیروگاه‌ها است که مجری طرح تولید پراکنده شرکت برق منطقه‌‌ای یزد به آن اشاره کرد و افزود: در زمانی که مصرف برق در چهار ماهه گرم سال افزایش پیدا می‌کند، تولید این نیروگاه‌ها نیز به دلیل تابش بیشتر و مستقیم خورشید افزایش پیدا می‌کند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/mFplR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec