رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اشکذر از پایش سرمی بیماری مشمشه در جمعیت اسب های این شهرستان خبر داد.

به گزارش اشکذر خبر؛ علی نیک بین رئیس دامپزشکی شهرستان اشکذر با اشاره به ضرورت انجام پایش بیماری مشمشه گفت: سالانه دو نوبت تست سرمی مشمشه بر روی جمعیت اسب های شهرستان صورت می گیرد و نمونه خون های گرفته شده برای انجام تست های لازم به آزمایشگاه مرجع سازمان دامپزشکی ارسال می شود.

نیک بین با بیان این که مشمشه به عنوان بیماری مشترک بین انسان و حیوان است و بیشتر در تک سمیان به ویژه اسب مشاهده و تهدید جدی برای پرورش دهندگان این حیوان است گفت: مشمشه نوعی بیماری نادر و کشنده باکتریایی است که از تک سمی آلوده به انسان منتقل می شود و با درگیر ساختن دستگاه تنفس در انسان می تواند موجب  مرگ شود.

وی گفت: پیش بینی می شود تا پایان این طرح بیش از ۷۳۰ راس اسب در شهرستان اشکذر جهت پایش سرمی بیماری مشمشه خونگیری و آزمایش شوند.

نیک بین گفت: تب، سرفه، ترشح چرک از بینی از جمله علائم آشکار این بیماری در دام است و رعایت شرایط قرنطینه ای کامل، ضد عفونی نواحی آلوده و پیشگیری از هر گونه تردد غیر مجاز دام از مهم ترین روش ها برای مهار این بیماری است.

رئیس دامپزشکی شهرستان اشکذر با بیان اینکه هیچ نوع واکسن موثری برای پیشگیری از بیمـاری مشمشه وجود ندارد، گفت: مهمترین راه کنترل و پیشگیری از این بیماری مشترک بین انسان و حیوان، شناسایی و حذف حیوان آلوده است.وتوصیه می شود باشگاه های سوارکاری و افرادی که به نوعی با اسب سر و کار دارند هنگام خرید اسب نسبت به انجام آزمایشات لازم و پایش سرمی این بیماری توسط دامپزشکی مبدا اقدام و مجوز سلامت و حمل بهداشتی را دریافت کنند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/cImtd