نماینده مردم شریف شهرستان های یزد، اشکذر، زارچ و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی: جهاد کشاورزی الگویی را برای راه اندازی پایانه صادراتی در استان یزد ارائه کند تا بتوانیم برای تحقق آن، برنامه ریزی کنیم.

به گزارش اشکذر خبر؛ جوکار در جمع گلخانه داران رستاق با تاکید بر اینکه مدیریت بازار و تنظیم نسبت عرضه و تقاضای محصولات گلخانه‌ای و کشاورزی نیازمند متولی است؛ اظهار داشت: درگذشته شرکت تعاونی‌هایی در روستا‌ها وجود داشت و این مسائل به خوبی مدیریت می‌شد، ولی امروز علیرغم پیشرفت‌هایی که کردیم وضعیت توزیع بذ، کود و سم نسبت به آن زمان اصلا مطلوب نیست؛

وی تاکید کرد: در این شبکه‌ توزیع به علت اینکه همه تنها منافع خود را در نظر می‌گیرند شاهد وجود مشکلاتی هستیم.

نماینده مردم شهرستان های یزد، اشکذر، زارچ و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اینکه بیان می‌شود برنامه کشت را وزارت جهادکشاورزی نباید بدهد، الان که مشکلاتی برای فروش محصولات گلخانه‌داران و کشاورزان بوجود آمده، نقش وزارت چیست؟ اتفاقا نقش دولت مدیریت است و باید بازار را تنظیم کند؛ یکی از وظایف مهم برآورد میزان محصولات کشاورزی مورد نیاز کشور در هر سال است تا کشاورزان در استان‌های مختلف اقدام به کشت محصولات کشاورزی کنند.

وی با اشاره به اینکه گلخانه‌ها با هدف تامین نیاز‌های داخلی و سپس صادرات ایجاد شده اند، اظهار داشت: دولت باید تصمیم گیری کند که نیاز داخلی محصولات کشاورزی چه میزان باشد و سپس مازاد آن را صادر کند.

نماینده مردم اضافه کرد: وزارت جهادکشاورزی سند الگوی کشت رونمایی کرد، ولی متاسفانه شاهد اجرا شدن آن نیستیم، با حرف زدن و شعار دادن اصلا کار‌ها درست نمی‌شود و بازار هم به سامان نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه متاسفانه اصلا مشخص نیست، مدیریت بازار محصولات کشاورزی بر عهده چه کسی است، افزود: امروز می‌بینیم که بازار به شدت با تلاطم مواجه است، قیمت امروز و فردای برخی از محصولات در بازار به شدت تفاوت دارد که این موضوع اصلا خوب نیست و باید مدیریت شود؛ اگر برنامه ریزی درست در این زمینه وجود داشت و همترازی در عرضه و تقاضا بوجود می‌آمد شاهد چنین بازار‌ی که به نفع کشاورز و مصرف کننده نیست نبودیم.

نماینده مردم با تاکید بر اینکه پایانه صادراتی نیاز استان یزد و شهرستان اشکذر است، گفت: در این زمینه جهادکشاورزی الگویی را برای راه اندازی پایانه صادراتی ارائه کند تا براساس موافقت وزیر جهادکشاورزی بتوانیم برای تحقق آن برنامه ریزی کنیم.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه گلخانه داران در استان یزد تشکیل شود، عنوان کرد: نیازمند کار تحقیقی هستیم تا بذر‌هایی که متناسب با شرایط و اقلیم استان یزد هستند، شناسایی شوند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/tFTyz